Összeállította: Bálint Anna
Aranykorok emlékezete – Kulturális Örökség Napjai 2017
2017. szeptember 16–17.
Víztározó, Tőzsdepalota, művészkert – csak néhány a több száz budapesti és vidéki helyszín közül. Évente egyszer adódik az alkalom, hogy a nemzeti kulturális örökség részét képező, de a nyilvánosság számára nem hozzáférhető kincseket megcsodálhassuk. Közintézmények, magánházak, régészeti lelőhelyek, természeti értékek, várak és templomok kapui tárulnak fel a szeptemberi hétvégén a kíváncsi érdeklődők előtt. A helyszíneket általában szakmai vezetés keretében lehet megtekinteni, továbbá számos kiegészítő program is kínálkozik: tematikus séták, vártúrák és egyéb izgalmas kalandozások. Az idei év kiemelt témája az 500 éves reformáció, Arany János születésének 200. évfordulója, valamint a 150 évvel ezelőtt történt kiegyezés: számos „emlékhelyük” is szerepel a kínálatban, továbbá olyan újonnan csatlakozó és különleges helyszínek, mint a frissen felújított acsaújlaki kastély vagy a bátaapáti radioaktív hulladéktároló.
„A teremtő lángész” – Madarász Viktor emlékkiállítás /
Korniss Péter – Folyamatos emlékezet
Madarász Viktor-emlékkiállítás: 2017. október 19. – 2018. február 18.
Korniss Péter-kiállítás: 2017. szeptember 29. – 2018. január 7.
Két, stílusában és műfajában eltérő kiállítást ajánlunk az olvasók figyelmébe. A magyar historikus-romantikust stílust meghatározó Madarász Viktor festményein keresztül a magyar történelem kevésbé ismert alakjai is megelevenednek. A kamarakiállítás olyan friss kutatásokra épül, melyek a festő munkásságát új megvilágításban tárják a nagyközönség elé, és történetileg hitelesen mutatják be legproduktívabb, párizsi korszakát.
Korniss Péter (1937–) a magyar fotográfia egyik legmarkánsabb, számos díjjal kitüntetett alakja. Fényképei segítségével nemcsak feltárja és dokumentálja az eltűnőben lévő erdélyi és magyarországi paraszti életmódot, hanem egyúttal lehetőséget ad e kultúra és hagyományvilág (újra)értelmezésére is.
9. Gyermek- és Ifjúsági Színházi Szemle
2017. október 9–15. – Marczibányi Téri Művelődési Központ
A sokéves hagyománnyal rendelkező szemlére idén összesen száz előadás közül válogatott a szakmai zsűri. Azonban nemcsak a nevezések száma magas, hanem a kínálat is széles: az érdeklődők a csecsemőszínháztól az interaktív táncismereti előadásig, a zenés bábjátéktól a beavató osztálytermi foglalkozásig nagyon sokféle művészeti produkcióval találkozhatnak a szemle egy hete folyamán. Bábszínházak, élőszereplős társulatok, alkotóműhelyek, önálló fellépők, kortárs tánccsoportok érkeznek az ország minden tájáról – sőt, még a marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház is bemutatkozik.