Összeállította: Balatoni Kinga Cecília, Indri Dániel
Mozaikok az élelmiszer-vizsgálat történetéből
Budapest, Állatorvostudományi Egyetem,
december 31-ig látogatható
Az emberek számára a biztonságos élelmiszer szó szerint életbevágóan fontos. Az egészségügyi szempontból biztonságos élelmiszereknek meghatározó szerepük van az utóbbi évtizedekben jelentősen megnőtt átlagos emberi életkorban. Hogyan jutottunk el addig, hogy ma már ellenőrzött, steril rendszerekben készült élelmiszerek kerülnek a boltok polcaira, hogy elolvashatjuk az élelmiszerek pontos összetételét, és laboratóriumi vizsgálatok igazolják a minőségüket? Az élelmiszer-vizsgálatot a 19–20. század fordulóján helyezték tudományos alapokra, amikor a hús- és tejvizsgálat, valamint az élelmiszer-analitika és -kémia fejlődésnek indult. Ezzel párhuzamosan fejlődésnek indult az élelmiszerlánc biztonságát felügyelő intézményhálózat is. Már a céhek is vigyáztak arra, hogy tagjaik minőségi árut adjanak el, később húslátók, majd a 19. századtól hatósági jogkörrel felruházott állatorvosok felügyelték a vágóállatok és az állati termékek szakszerű, higiénikus feldolgozását és kizárólag az egészségre ártalmatlan termékek forgalomba hozatalát.
Kamarakiállításunkon természetesen nem tudjuk az élelmiszer-vizsgálat történetének minden részletét nyomon követni, legfeljebb arra vállalkozhatunk, hogy néhány eszközt és módszert bemutassunk a régebbi és újabb időkből. Szeretnénk egy kis bepillantást engedni abba is, hogy régen, jóval a hűtőszekrények elterjedése előtt a háztartásokban milyen „élelmiszer-biztonsági” rendszabályokat és fortélyokat alkalmaztak a háziasszonyok.
További információ:
muzeum.univet.hu
Kincseink és egyedi értékeink
Budapest, Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár,
december 31-ig látogatható
A múzeum alapításának 120 éves évfordulóját ünnepli. Ezen a kiállításon olyan gyűjteményi anyagokat mutatunk be, amelyeket ritkán van lehetőség megtekinteni eredetiben, részben anyaguk értéke (arany, ezüst, gyöngy), részben óvandó állapotuk miatt.
A kiállítás legújabb értékes darabját, a Térey Pál 1867. évi párizsi királyi kiállítási biztos számára Laky Adolf neves ötvösművésszel készíttetett ezüstserleget is bemutatja, de megtekinthető textilgyűjteményünk legrégibb, a 17–18. század fordulójáról származó darabja, a Teleki-nyeregtakaró skófiumos hímzésével, az 1896. évi kiállításon már szerepelt Andrássy-féle díszhám és kerámiagyűjteményünk 18. századi habán tárgyai, melyeknek egyike Ravasz László (1882–1975) református püspök étkezőjét is díszítette.
További információ:
www.mmgm.hu
ÖTVENHAT – HATVAN
Történelmi filmklub budapesti diákoknak
Vörösmarty mozi,
1085 Budapest, Üllői út 4.
Az Iskolai Nevelés Filmművészettel Alapítvány programjának a célja, hogy különböző budapesti iskolák diákjai találkozzanak egymással és közösen beszélgessenek a filmek után a meghívott ’56-os résztvevőkkel.
A program idei filmjei:
2016. november 8. (kedd) 15.30: Goda Krisztina:
Szabadság, szerelem
2016. december 13. (kedd) 15.30:
Mészáros Márta:
Napló gyermekeimnek
2017. január. 24. (kedd) 15.30:
A forradalom képei, dokumentumfilm-összeállítás (Így történt [Kolonits Ilona, 1957], Ungarn in Flammen / Magyarország lángokban [Ferdinand Khittl, 1957] felhasználásával, rendezte: Zsombolyai János, 1993)
2017. február 21. (kedd) 15.30: Colin K. Gray:
A forradalom vihara
2017. március 21. (kedd) 15.30: Gothár Péter: Megáll az idő
Jelentkezni lehet:
jakabb.gyorgy@gmail.com