Programajánló

2016. március

Összeállította: Indri Dániel

 

Varázskastély – interaktív kiállítás és játék

Budapest, Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár, május 1-ig látogatható

A látványos interaktív kiállításba lépve a látogatók egy képzeletbeli Varázskastélyban találják magukat, ahol bátorságukat és ügyességüket próbára téve misztikus kaland részesei lehetnek. Baljós árnyként magasodnak a kastély komor falai, égbe szökő tornyai szigorú strázsaként őrzik a Mágus titkait. Varázsfőzet kesernyés illatát hozza a kavargó szél, a közelgő léptek zajára nyikorogva feltárul a kastély hatalmas kapuja. Vajon mi vár az ajtón túl? Ártó bűbáj vagy csodás varázslat lakozik a kastély falai között? A Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtárban nyíló új, tavaszi interaktív kiállítás és játék a képzeletbeli Varázskastély egymásba nyíló szobáin vezeti végig a látogatókat. A kastély minden egyes zugában játékos talányok, meglepő jelenségek és elvarázsolt lények teszik próbára a résztvevők szemfülességét és bátorságát. A kastély fura ura, a rejtőzködő Mágus lépten-nyomon a bolondját járatja a vendégekkel, váratlan trükkökkel zavarja össze az elméjüket és az érzékeiket. Az illúziók és megtévesztések leleplezéséhez jó orra, éles szemre és biztos fülre is szükség lesz! Ha minden szoba titkát sikerül megfejteni, a jutalom sem marad el! A Varázskastélyt járva a látogatók kideríthetik, vajon elég ügyesek-e ahhoz, hogy kiszabaduljanak a Tükörszoba szemkápráztató csapdájából, vagy ahhoz, hogy megtörjék az Emlékek és Álmok szobájának fortélyos bűbáját. Ha elég szerencsések, a Mágussal és a kastély álruhás lakóival is találkozhatnak. Belépéskor a látogatók játéklapot kapnak, mellyel szobáról szobára kerülhetnek közelebb a titokhoz. A több mint 700 négyzetméteren elterülő, izgalmas interaktív kiállítás és játék rengeteg felfedeznivalóval és ajándékkal várja a kalandvágyó látogatókat.

További információ: www.mezogazdasagimuzeum.hu

 


Történelmünk nagyjai kiállítás

Nagyvázsonyi Kinizsi Vár, folyamatosan látogatható

A keszthelyi művész, Túri Török Tibor 33 mellszobrot mintázott meg „legkedvesebb magyarjai” közül. A műalkotások Nimródtól Petőfi Sándoron át egészen Wass Albertig azon történelmi személyiségeket formázzák meg, akik jelentős szerepet vállaltak a magyarság elmúlt két évezrede során. A mellszobrokat a Nagyvázsonyi Kinizsi Vár kápolnájában állítják ki időrendi sorrendben, alakonként egy-egy kis történelmi leírással. A Kinizsi Vár Mátyás király fekete seregének verhetetlen hadvezére, Kinizsi Pál legendáját és a reneszánsz kort kelti életre tematikus programokkal és fesztiválokkal egész évben, tavaly közel 50 ezren látogattak el ide. A szobrok között két nőalak szerepel, Sissi és Zrínyi Ilona, a férfiak között pedig felbukkannak Árpád-házi királyok, ’48-as hősök, költők, mint Arany János és Petőfi, és a nagy magyar zeneszerzők, Bartók és Kodály is.

További információ: www.kinizsivar.hu

 

„Ezek a fiatalok” és „Falusi iskola” foglalkozások

Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre, folyamatosan látogatható

Milyen volt szüleink és nagyszüleink fiatalkora? Hogyan éltek, mire vágytak, hogyan szórakoztak? Az „Ezek a fiatalok” című, tinédzsereknek szóló foglalkozás szüleink, nagyszüleink életmódját, életérzését teszi átélhetővé. A berendezett korabeli szobában a diákok kézbe vehetik a tárgyakat, ruhákat. Belelapozhatnak az újságokba és könyvekbe, válogathatnak a kis- és nagylemezek között. Korabeli slágerszövegek és olvasói levelek alapján vizsgálják az „ifjúsági problémát”, elemzik az adott gazdasági helyzetet. Megismerhetik a korszak jellemző tárgyait, és szlogeneket írhatnak a reklámokhoz. A foglalkozás otthon folytatható, így segítve a generációk közötti párbeszédet.

Milyen volt egy iskola száz évvel ezelőtt? Hogy fért el több osztály egyetlen tanteremben? Hogyan tanított a tanító, mit tanultak a diákok? A gyerekek a „Falusi iskola” elnevezésű foglakozás első felében megismerkedhetnek a mesekönyvekben és regényekben is gyakran megjelenő falusi iskola mindennapjaival, megtudhatják, milyen lehetett száz évvel ezelőtt diáknak lenni. Számolhatnak a golyós számológépen, belelapozhatnak a régi tankönyvekbe, kipróbálhatják a palatáblát és a palavesszőt. Ismerkedhetnek a hangutánzó ábécével, hogy aztán egymásnak is „feladják a leckét”. Az időutazás után visszarepülünk a jelenbe, és közösen mérlegeljük, vajon mi a jó az iskolában ma, van-e valami, amit a régi iskolából „hazavihetünk”.

További információ: www.skanzen.hu/hu/tanulas