Programajánló
2014. június
Összeállította: Gyimesné Szekeres Ágnes, Indri Dániel
XIX. Duna Karnevál Nemzetközi Multikulturális Fesztivál
Budapest, június 14–22.
A Fesztivál célja alapítása óta emelkedő minőségű, művészi értékekben gazdag, változatos programokat kínálni, határok nélküli magyar kulturális örökségünk világ és európai szintű népszerűsítése mellett a kultúrák közötti párbeszéd elősegítése. A külföldi vendégek között egyaránt megtalálhatók a határon túli magyar hivatásos és hagyományőrző, Európából, Ázsiából és a tengerentúlról érkezett egzotikus társulatok is. Minden évben 10-12 külföldi együttes közel 300 művésze érkezik a Duna Karneválra.
Élményvonattal Balatonfüredre és a X. Tihanyi Levendula Fesztiválra
június 21. – a fesztivál július 6-ig látogatható
A levendula fontos és kiemelt szerepet játszott Tihany történetében, a mai napig jeles hagyományai vannak a levendula termesztésének és feldolgozásának. Ezek a hagyományok elevenednek fel minden évben a Levendula Fesztiválon. Népművészeti kirakodóvásár, kézműves játszóház várja az érdeklődőket, ahol elsősorban a levendula feldolgozásának különböző módjai ismerhetők meg. A Fesztivál fénypontja a levendula-aratás, amely során bárki kipróbálhatja ezt a munkát is.
http://www.mavnosztalgia.hu/hu/programs/show/699
Múzeumok Éjszakája
Országosan, június 21. éjféltől 22. éjfélig
Ezen a napon országos szinten több száz helyszínen tartanak programokat. A Szent Iván napjához igazodó eseményen nemcsak múzeumainkat látogathatjuk a szokatlan időpontban, hanem állatkertek, vadasparkok, fürdők, arborétumok, kulturális központok is helyet kapnak a programsorozatban, így mindenki ízlésének és érdeklődési körének megfelelően választhatja ki azt a helyszínt, ahol jól érzi magát a Múzeumok Éjszakáján.
Az OFI Pedagógiai Könyvtár és Múzeum szombaton 15.00–20:00 óráig várja szeretettel a gyerekeket, szülőket, pedagógusokat Budapesten, a Könyves Kálmán krt. 40. szám alatt a hagyományosan megrendezésre kerülő gyermekprogramjukon és Kamarakiállításukon. A kiállítás témája: Drámapedagógia hazánkban. Gyerekeknek szóló programok: régi mesefilmek vetítése; Pósa bácsi mese- és verseskönyvei (korabeli mesekönyvek nézegetése, mesék és versek felolvasása, illusztrációk készítése, színezése); Kézműves sarok: ólomüveg ablak készítése újszerűen.
Muzsikál az Erdő Mátrai Művészeti Napok
június 28 – július 6.
A rendezvénysorozat sajátossága, hogy a klasszikus és népzenei koncerteket különleges természeti környezetben, a Mátra erdeiben, patakvölgyekben, pincesorokon tartja. 9 településen (Kozárd, Galyatető, Ipolytarnóc, Kékestető, Gyöngyöstarján, Ágasvár, Szurdokpüspöki, Pásztó-Mátrakeresztes, Tar-Fenyvespuszta) kínálnak színvonalas és tartalmas programokat. Sósiréten a legkisebbeket népi kézműves játszóház várja, a képzőművészet rajongóit képzőművészeti kiállítás, a sportolni vágyókat kerékpártúra, a helyi értékek iránt érdeklődőket helytörténeti előadás és helyi termékek bemutatója, a természetkedvelőket szakvezetéses erdei séta. A rendezvénynap két erdei koncertben teljesedik ki, ugyanis Szeredi Krisztina énekművész és Hegedűs Valér zongorajátéka, majd a Cimbaliband vérpezsdítő ritmusai, közép-kelet európai dallamvilága ragadja magával a látogatókat.
http://www.programturizmus.hu/tdestination-muzsikal-az-erdo.html
A zsoltártól a rózsaszín regényig
Budapest, Petőfi Irodalmi Múzeum, november 25-ig
A kiállításon a 16–19. század között kiadott, hat tematikus blokkba rendezett, női művelődési vonatkozású könyveken kívül festmények, akvarellek, sokszorosított grafikai lapok és iparművészeti tárgyak is szerepelnek. Enteriőrök kialakításával bemutatják a női művelődéshez – írás, olvasás, zenélés – kapcsolódó korabeli bútorokat, tárgyi eszközöket. Önálló blokkban azokat az ábrázolásokat lehet megtekinteni, melyek a különböző társadalmi rétegekből származó nők olvasásának eltérő megítélésére világítanak rá.
Koronázási ünnepi játékok
Székesfehérvár, augusztus 17–18.
Székesfehérvár, a magyar királyok koronázóvárosa Magyarországon 1916 óta nem látott ünnepi eseménysorozatra készül. Koronázási Ünnepi Játékok címmel évente megrendezendő ünnep keretén belül megidézi az ott koronázott, illetve ott nyugvó nagy királyaink alakjait. Szent István, Géza, Sarolt, Gizella, Szent Imre és Asztrik püspök négy és fél méter magas bábjai nagyszabású hagyományőrző felvonuláson gördülnek végig Székesfehérvár történelmi belvárosán. A történelmi Fő utca házainak falain a Képes Krónika, az Anjou Krónika és a Vásári Kódex festett képeinek segítségével monumentális, mozgó „történelmi képregényként” elevenednek meg Szent István életének eseményei. A Koronázási Ünnepi Játékok fénypontja maga a Koronázási szertartásjáték, amely autentikus helyszínen, az egykori Nagyboldogasszony-bazilika helyén, királyaink koronázó helyszínén, Magyarország legnagyobb épített szabadtéri színpadán valósul meg grandiózus díszletek között, több mint száz fő részvételével.
Pécsi Szamárfül Családi Fesztivál
Pécs, augusztus 22–24.
Idén is ingyenes családi fesztivállal zárja a Zsolnay Kulturális Negyed a nyarat, olyan programok segítségével, melyeknek fókuszában a lokális értékek megismerése, a környezettudatosság, az interaktivitás, az esélyegyenlőség állnak.
http://www.szamarfulfesztival.hu/
Leonardo kiállítás
Pécs, szeptember 30-ig
három pécsi helyszínen látogatható az a kiállítás, amely a megszokottól eltérő módon állít emléket a világhírű olasz polihisztornak. A tárlaton Leonardo da Vinci szenzációs találmányai alapján készült, pontos, korhű modellek, rajzok, kéziratok, valamint a modern kor multimédiás eszközei segítségével ismerhetjük meg az alkotásokat létrehozó elmét.
Az elmúlt évtizedekben számos kiállítást rendeztek, amelyek Leonardót mint feltalálót mutatták be, elsősorban a maga korában szenzációsnak számító találmányain keresztül. Az ilyen tárlatok összeállítása azonban nélkülözte azt a szempontot, hogy a reneszánsz polihisztor munkássága mennyiben járult hozzá a tudományok, a technika, a művészetek – és általánosságban a kultúra fejlődéséhez.
A kiállítás egyaránt bemutatja a kifinomult művészt, az utánozhatatlan rajzolót, a gépezetek működési elveit fürkésző akkurátus feltalálót, az innovatív építészt, és a repülést, az anatómiát tanulmányozó tudóst. A tárlat látogatói megcsodálhatják Leonardo úgynevezett „automobiljának” modelljét is, amely igen sok tudós körében nagy érdeklődést váltott ki már a XX. század elejétől fogva.
A kiállítás a Széchenyi tér (Sforza-ló) mellett két helyszínen látogatható: a JPM Modern Magyar Képtárban (Pécs, Papnövelde u. 5.), valamint a JPM Martyn Múzeumban (Pécs, Káptalan u. 4.).
Nyitva tartás: minden nap 10–18 óráig (nincs szünnap)
Repüléstörténeti
és Űrhajózási Kiállítás
Budapest, szeptember végéig
Az utolsó magyar király repülője, valamint I. világháborús, világrekorder gép mellett repülőgép-szimulátorok és földi űrutazás várja a látogatókat a Petőfi Csarnok emeleti részén. Az érdeklődők nemcsak a több mint 50 eredeti repülőgépet (motoros és vitorlázó gépek, helikopter), valamint számos eredeti repülőgépmotort és hajtóművet tekinthetnek meg a kiállításon, hanem a számítógépes repülésszimulátorokon túl beülhetnek egy Rubik-féle Góbé vitorlázó repülőgép pilótafülkéjébe is, ahol virtuálisan élhetik át a vitorlázórepülés élményét egy „iskolakör” idejéig. A kiállításon látható a világ legelső teljesen fém építésű repülőgépének, a Junkers F13-as gépnek egy korai, teljesen megmaradt példánya. A gép 1921 óta nem repült, utolsó utasa IV. Károly magyar király volt, aki második hazatérési kísérletekor („királypuccs”) használta az akkor szinte teljesen új repülőgépet. A tárlaton megtekinthető a Közlekedési Múzeum űrhajózási gyűjteménye is, amely eredeti műszerek, modellek, dokumentumok mellett olyan érdekességekkel is várja a látogatókat, mint Farkas Bertalan és Valerij Kubászov Szojuz parancsnoki egységének méretpontos másolata, amelybe bárki beleülhet, vagy a Marson már több mint egy évtizede működő Opportunity marsjáró 1:1 arányú másolata.