Olvasási idő: 
9 perc

Programajánló

2013. augusztus-szeptember

Összeállította: Marton Árpád

 

Madárgyűrűzés Fenékpusztán

Az egész évben működő Fenékpusztai Madártani Állomás egynapos látogatást kínál, naponta 8-15 óra között. A program ideje: 1-2 óra az érdeklődéstől függően. A felkínált lehetőségek: madárgyűrűzés gyakorlati bemutató, előadás a vonuláskutatásról, a madármentőhely bemutatása, kiállítótermek, madárvédelmi berendezések, kilátó megtekintése. Részvételi díj: egységesen 500.- Ft/fő.

Táborozó csoportok (max. 30 főig, saját vezetővel, csoportosan előre bejelentkezve – legalább egy héttel előre) vagy családok, egyének számára (kizárólag tanulási célzattal, szakmai érdeklődéssel) 1.000.- Ft/fő/nap. Kenuzási lehetőség: 2 és 4 fős kenukban 1000.- Ft/kenu/óra (csak saját felelősségre).

Szükséges felszerelés: saját sátor, zseblámpa, hálózsák, élelmiszer, szúnyog-/kullancs­ri­asztó, csizma. Konyhasátrat felszereléssel, WC-t, szabadtéri zuhanyzót biztosítanak, egyébként a tábor önellátó. A tábor programja: szakmai munka elsajátítása, felkészülés gyűrűző vizsgára, madárszedés megtanulása, madárgondozás, odútisztítás, kaszálás, villanypásztor-telepítés, fotózás stb.

Megközelíthető: Fenékpuszta vasútállomás a Budapest-Keszthely vonalon, vagy Balatonszentgyörgy átszállással Keszthely felé a Fenékpuszta Madártani megállóig; buszjárattal Fenékpuszta megálló (Berki csárda); autóval a 71-es útról a 115 km táblánál a Balaton felé  kell lefordulni, a köves út a Madártani Állomásra vezet.

Kapcsolat: Benke Szabolcs 20/519-2721 és Darázsi Zsolt (darazsizsolt@zelkanet.hu, T:30/520-5968), MME Zala megyei helyi csoport.

 

CSEMETE TÁBOROK

a Csongrád Megyei Természetvédelmi Egyesület őszi kínálatából

2013.09.15.

XXII. Ember a gáton éjszakai teljesítménytúra

(Csongrád – Szentes – Mindszent – Mártély – Algyő –Tápé – Szeged, 80 km). Nehézségi szint: közepesen nehéz; aszfaltozott út mennyisége: 50%

2013.09.28.

Természetvédelmi Járőr – Óföldeáki erődtemplom túra

(Szeged – Tápéi komp – Maroslele – Óföldeák – Maroslele – Tápé – Szeged, 50 km). Nehézségi szint: könnyű; aszfaltozott út mennyisége: 100%

2013.10.19.

Természetvédelmi Járőr – Mártélyi tájvédelmi körzet túra (Szeged – Algyő – Mártély – Hódmezővásárhely – Algyő – Szeged, 70 km).

Nehézségi szint: közepesen nehéz; aszfaltozott út mennyisége: 70%

2013.10.26.

Természetvédelmi Járőr – Zsombói Ősláp túra (Szeged – Kiskundorozsma – Zsombó – Szatymaz – Sándorfalva – Szeged, 50 km).

Nehézségi szint: könnyű; aszfaltozott út mennyisége: 90%

A túrákon csak üzembiztos kerékpárral javasolt a részvétel.

A túrákon való részvételre a Facebook-csoportban vagy telefonon lehet jelentkezni a túra előtt 5-10 nappal.

További túrák és információk:

www.csemete.com

 

Magyar kultúra a zene eszközeivel, erdélyi gyermekeknek

A 2005-ben alakult Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar az iskolanővérek zenés missziójának gyümölcseként jött létre, hogy a muzsika, a kóruséneklés segítségével éltető és élni segítő közösségeket hozzanak létre, hogy lehetőséget teremtsenek, reményt ébresszenek, hogy segítsék a szülőföldön maradást a székelyföldi gyerekek, fiatalok számára. A gyerekek lelkesedése és kitartása eredményeképpen született meg egy iskolarendszeren kívüli komplex zenei műhely, a „Tündérkert Iskola”, amely a Kodály-módszer segítségével ma már 250 (8-19 éves korú) gyermeknek  ad lehetőséget az aktív muzsikálásra, a zenei anyanyelv megőrzésére. A kóruséneklés mellett fontos a magyar kultúra egyéb területeiben való elmélyülés: magyar irodalom, történelem, néprajz, a Kárpát-medence földrajza, néptánc. A képzés intenzív műveltségi táborok, utazások alkalmával valósul meg.  Szombatonként a leghűségesebb gyerekek, fiatalok (kb. 60-70 fő) számára közös kóruspróba van, mely alkalmat teremt a különböző falvak (és városok) hasonló értékrendű gyermekei, fiataljai számára a kapcsolatépítésre, a közösségápolásra. A kóruséneklés mellett magyar irodalom, történelem, zenetörténet foglalkozásokba is bekapcsolódhatnak alkalmanként a résztvevők.

Információ: www.marosszekikodalygyermekkar.hu

 

Drámajáték-vezetés projektszemlélettel az óvodai egészségnevelésben

Szentes, 2013. szept. 13., 27.

A Gondolkodj Egészségesen! program akkreditált drámapedagógiai továbbképzése rendkívül gazdag eszköztárat ad át az óvodás korú gyermekekkel foglalkozó pedagógusoknak, amelyből saját óvodájuk jellegzetességeinek megfelelően, gyermekcsoportjaik összetételének ismeretében bátran, szabad szellemben válogathatnak a legszebb, legnemesebb cél: a gyermek személyiségfejlesztése érdekében.

Jelentkezés, információ:

Gondolkodj Egészségesen! Program

Mag Anikó

Tel/fax: +36-1-267-22-32

Mobil: + 36-30-7577-481

dramakepzes@gondolkodj.hu

http://kepzesek.gondolkodj.hu/

 

Erdei iskola tábor Szántódon

Az erdei iskola tábor remek lehetőséget biztosít az oktatási intézmények számára, hogy megtörjék az iskolai hétköznapok egyhangúságát, és egyszerre szolgáljanak élményekkel és ismeretekkel diákjaiknak. Az erdei iskola lehetőséget teremt a tantárgyi tudás elmélyítésére, gyakorlati felhasználására; a gyerekek játszva, észrevétlenül szerezhetnek újabb ismereteket. A tábor az ismeretterjesztésen túl a természet megszerettetésének is a legjobb színtere. Általa a gyerekek megtanulják tisztelni és csodálni az őket körülvevő élővilágot.

A szántódi Erdei iskola programkínálatából (5 napra):

Balatoni séta (faluközpont, műemlékházak, templom-tér). Riportkészítés a településen élő emberekkel: horgász, hajós, polgármester stb. A Balaton keletkezése, kialakulása, növény- és állatvilága. Tájékozódási gyakorlat: térképismeret, túrázási ismeretek.

Környezetvédelmi őrjárat. Gyalogtúra: Dörgicse (kb. 2x 4 km): templomrom, szabadtéri szoborpark; Halom-hegy-Mencshely (kb. 2x 6 km): Kossuth Lajos kilátó; Hegyestű (kb. 2x 8 km): geológiai bemutatóhely az egykori bazaltbányában. Kirándulás autóbusszal vagy vonattal Tihanyba, Balatonfüredre, Nagyvázsonyba vagy Veszprémbe.

További tábori programok: monda- és mesemondó verseny. Bátorságpróba, éjszakai akadályverseny, emlékfa-ültetés.

A szakmai jellegű programokért a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársai felelnek.

Információ: www.balatonierdeiiskolak.hu

 

Éneklő Magyarország

Regionális Kórusfesztivál Egerben

Október 19–22.

A fesztivált 20 éve rendezik meg az október 23-i ünnepségek előtti hétvégén, észak-magyarországi és határontúli magyar kórusok részvételével. A kínálat: a kórusok szakmai zsűri előtti bemutatkozása és lehetőség biztosítása KÓTA minősítésükre, továbbá önálló koncertlehetőség, karnagyi klub, kotta- és lemezbörze, szerenád a város közterein, bordalok versenye. A szakmai programok, előadások neves karnagyok részvételével zajlanak (karnagyi klub, kottabörze, legújabb kotta- és lemezkiadványok, minősítések szakmai értékelése, konzultáció).

További tudnivalók: www.ekmk.eu

 

KISVASUTAK NAPJAI

2013 ŐSZÉN

Egyéni, családi és osztálykirándulások kerete lehet az erdei vasutak kínálta hétvégi program. Szeptember 7-én Balatonfenyvesen az utolsó gazdasági vasút várja a keskeny nyomközű szerelvények barátait. A Nagycenki Széchenyi Múzeumvasút és a végállomáson található járműgyűjtemény szeptember 21-én várja különleges programokkal az érdeklődőket. A Gemenci Erdei Vasút Európa legnagyobb összefüggő ártéri erdejében kanyarog 30 km hosszan. A kisvasút napja itt is szeptember 21. A 120 éves Királyréti Erdei Vasút a fővároshoz közel kínál börzsönyi túralehetőségeket, október 5-én különleges programokkal. A közeli nógrádi, visegrádi vár, a Dunakanyar, a barokk Vác és Esztergom osztálykirándulások célpontjaként is vonzó. A kisvasút mentén minden igényt kielégítő táborhelyek és erdei iskola is van, a kocsikat hűvös időben fűtik. A Szilvásváradi Erdei Vasút október 12-én tartja az őszi kirándulónapját a méltán nemzetközi hírű bükki Szalajka-völgyben.

Információk: www.kisvasut.hu

 

Múzeumok Őszi Fesztiválja 2013

külön figyelemmel a tanárokra

„A lámpás én vagyok” – Tanárok éjszakája program során a múzeumok első alkalommal kínálnak komoly témákat, beszélgetéseket, könnyed formában, éjszakába nyúlóan a tanároknak, országszerte ugyanazon a napon, 2013. október 11-én Magyarország számos településének múzeumában. A program lehetőséget biztosít arra is, hogy a pedagógusok a múzeumi kiállításokat kicsit másként is megismerhessék, betekintsenek a színfalak mögé. A cél nem kevesebb, mint hogy a múzeumok kiállításainak, a munkatársak tevékenységének, a múzeumi programoknak, a műhelytitkoknak „bennfentesként” történő megismerése inspiráló legyen számukra. A 16+ múzeumi találkozások – Diákok buli előtt  című modul a középiskolás és  a fiatal felnőtt korosztályra fókuszál. A programsorozatban péntek délutánonként olyan események színterévé válhat a múzeum, ahol a fiatalok jól érzik magukat. A program célja, hogy a fiatalok a múzeumra ne kötelező iskolai programként, hanem alternatív kulturális szórakozási helyként gondoljanak. A program akkor éri el célját, ha a fiatalabb korosztályt meg tudja mozgatni: akár önkéntesként, akár látogatóként. 2013. szeptember 30-án pedig a Magyar Nemzeti Múzeum ad otthont az Országos Múzeumpedagógiai Évnyitónak.

 Információk: www.mokk.skanzen.hu