A tanárok teljesítményét elismerő díj 2022 óta viseli Pécsi Eszter, az első magyar mérnöknő nevét, aki 1965-ben az év statikusa címet nyerte el az USA-ban. A díj elnevezésével az alapítvány ösztönözni szeretné a középiskolás lányokat a mérnöki pálya választására, valamint hangsúlyozza továbbá azt is, hogy a tudományos munkában és kutatásban ugyanolyan karrierlehetőségek állnak a nők, mint a férfiak előtt.
2023. október 17-én újabb, pályázat alapján kiválasztott 10 pedagógus veheti át a Műegyetemen ünnepélyes körülmények között a Pro Progressio alapítvány középiskolai tanárok oktató és tehetséggondozó tevékenységét elismerő Pécsi Eszter Tanári Díját.
A díjazásban részesülő pedagógusok aktív tananyagfejlesztők, közösségépítők , új ismeretek és módszerek fejlesztői és terjesztői, igazi példaképek.
Hazánkban a tanulmányaikat a felsőoktatásban megkezdő diákoknak még a negyede sem választja a műszaki-és a természettudományi szakokat, és ezen belül különösen alacsony a nők száma.
A lányok pályaválasztását vizsgáló tanulmányok egyik megállapítása, hogy a középiskolás lányok pályaválasztásában a családok mellett a pedagógusok hatása is jelentős.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen tanuló hallgatók között a nők aránya karonként változó, összességében meghaladja a 34%-ot. Különösen nagy növekedés figyelhető meg a lányok arányában a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karon (BME VIK), ahol a 2010-es évek elején mért 4%-ról 2021-re 15% -ra nőtt ez a mutató, köszönhetően a szakterületet népszerűsítő, szemléletformáló programoknak.
Míg Európában elsőként Svájcban, 1871-ben nyílt meg a műszaki felsőoktatás a nők előtt, Magyarországon 1895-ben engedélyezték először nők felvételét egyetemekre, kivéve a jogi és a műszaki területet. Ez utóbbi korlátozás feloldására csak 105 évvel ezelőtt, az 1918. december 7-én kiadott kultuszminiszteri rendelettel került sor.
Pécsi Eszter 1915-1918 között a berlin-charlottenburgi Technische Hochschule hallgatója volt, de tanulmányait már a Műegyetemen fejezte be, amint a kapuk 1918-ban kinyíltak a lányok előtt.
Oklevelét 1920. március 8-án, a születésnapján vette át. A diplomaátvétel 100 éves évfordulója alkalmából termet neveztek el róla a BME Központi épületében. Pécsi Eszter nemzetközi szinten elismert statikus mérnök lett, az Amerikai Egyesült Államokban is ünnepelt szakember, aki 1965-ben elnyerte az „az év legjobb statikusa” elismerést is!
A Pécsi Eszter Tanári Díj nemcsak tisztelgés az első magyar mérnöknő emléke előtt, de inspiráció is egyben minden középiskolás lány számára, hogy bátran válasszák a műszaki- és természettudományi pályákat – hangsúlyozza Pakucs János, a Pro Progressio alapítvány elnöke.
További információ: ppai@proprogressio.hu