A rendezvénysorozat – előadások, konferenciák, kerekasztal-beszélgetések, laborlátogatások, interaktív bemutatók, kiállítások, filmvetítések – kiemelt részét alkotják az MTA Széchenyi téri Székházában tartott tudomány-népszerűsítő előadások, amelyeken két héten át minden este aktuális, közérdeklődésre számot tartó kérdések legfrissebb kutatási eredményeit foglalják össze élvezetes, közérthető formában a téma neves szakértői. Szintén az MTA Székháza ad otthont az egyes tudományos osztályok szakmaibb jellegű rendezvényeinek.
A programok másik részét az Akadémia kutatóközpontjai, kutatóintézetei, illetve területi bizottságai szervezik, ezek közül legjelentősebb a „Kutatóhelyek tárt kapukkal” sorozat, amelynek keretében az érdeklődők – elsősorban középiskolás diákok – a kutatócsoportok munkatársainak kalauzolásával bepillanthatnak a külvilágtól egyébként elzárt laboratóriumok világába.
Lovász László, az MTA elnöke:
„Nem elégedhetünk meg azzal, hogy csupán egy szűkebb szakmai közönség számára publikálunk. Előadásokban, cikkekben, könyvekben, nyilatkozatokban kell elmagyaráznunk, mégpedig minél közérthetőbben, hogy hol tart, mire képes ma a tudomány, és mi az, amire még nem. (…) A Magyar Tudomány Ünnepének immár hagyományos, egy hónapon át tartó rendezvénysorozata kiemelkedő alkalom és nagyszerű lehetőség e nemes és felelősségteljes feladat teljesítésére.”
A rendezvénysorozat minden évben egy központi gondolat köré szerveződik, amely közös szempontként érvényesül a rendezvény témaválasztásaiban, az ez évi mottó: „Oknyomozó tudomány”.
Barnabás Beáta, az MTA főtitkárhelyettese, az MTÜ Programtanácsának elnöke:
„Évekig is eltarthat, mire a kutató erőfeszítései meghozzák gyümölcsüket. Eredményei szakfolyóiratokban való publikálásán túl azonban a kutatótól az is elvárható, hogy azokat szélesebb körben is érthetővé tegye, és világosan el tudja magyarázni az érdeklődő nagyközönségnek, mi a kutatásai célja, és eléréséhez milyen vizsgálati módszereket használ.”
Néhány érdekes előadás a kínálatból:
- A sötét anyag nyomában
2016. november 8., 18.00 óra - Tudomány az oktatás szolgálatában: amit most kell megtennünk a jövő iskolájáért
2016. november 9., 18.00 óra - Agyunkra ment az internet?
Internetfüggőség és agyszerkezeti változások
2016. november 11., 18 óra - Az árulkodó lábnyomoktól a DNS-vizsgálatig – a nyomozás tudománya
2016. november 14., 18.00 óra - Zika és társai: sokkal több az új vírus körülöttünk, mint eddig sejtettük
2016. november 15., 18.00 óra - A székelyek ősi kincse: a rovásírás
2016. november 17., 18.00 óra - Diákok az Akadémián – Gondolkodó gépek és furfangos kódfeltörők
2016. november 18., 10.00 óra
Az előadások ingyenesek, de regisztrációkötelesek! Regisztráció és további programok: tudomanyunnep.hu. Forrás: www.mta.hu