Mi az: egykor itt tanított Babits Mihály, iskolapadjait Hofi Géza koptatta, és mára 650 ezres könyvtári és 200 ezres műtárgygyűjteménye van? Segítek: ez az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum. Ebben a hónapban ezt az igazán gazdag és izgalmas múltra visszatekintő intézményt és az annak helyet adó épületet mutatjuk be Önöknek.
Azt hiszem, kevés olyan pedagógus van ma Magyarországon, aki ne ismerné az OPKM-et, ne járt volna ott, vagy ne vette volna igénybe szolgáltatásait legalább egyszer, akár még felsőoktatási tanulmányai alatt. Azoknak pedig, akik eddig nem hallottak róla, csupán egyetlen dolgot tudok tanácsolni: azonnal lapozzanak lapszámunk 17. oldalára, és merüljenek el ezen kivételes intézmény múltjában és jelenében.
Ha így tesznek, interjút olvashatnak az intézmény főigazgatójával, Péterfi Ritával, akit a múzeum és a könyvtár gyűjteményének történetéről, a közelmúlt újításairól és a jövőt illető tervekről kérdeztünk.
Nem is gondolnánk, hogy mennyi kincs rejlik az épület falai között. Virtuális – és természetesen valódi – múzeumlátogatásunk során beülhetünk egy korabeli osztályterem padjaiba, de megtudhatjuk például azt is, mi is az a „biztos egyensúlyú baba”. Mindezen titkokba az OPKM múzeumigazgatója, Bogdán Melinda avat be minket. Ha pedig múzeum, akkor múzeumpedagógia. A színes programkínálatot Arany Katalin ismerteti, a közelmúltban bevezetett városi sétákról pedig Bányai Tamás beszélt lapunknak.
Önmagában az épület – vagy ahogy a köznyelv hívja, a Tündérpalota – is „megér egy misét”. Az 1911-re elkészült, szecessziós épület történetéről, az építészről és az egykor itt működő gimnáziumról Baldavári Eszter művészettörténész mesél.
Az OPKM munkatársai az elmúlt hónapok során sem tétlenkedtek. Eddigi szolgáltatás-kínálatukat tovább bővítve újabb innovációkkal jelentkeztek. Mivel életünket gyökeresen átalakította a járványhelyzet, a digitális kommunikáció szinte a mindennapjaink részévé vált, így ezt kihasználva a könyvtár is elindította chatkönyvtáros szolgáltatását, mely során képernyőmegosztással segítik a könyvek és folyóiratok közötti kutatást, ami – például a tavaszi szakdolgozatleadások idején – kifejezetten nagy segítséget jelentett a végzős hallgatóknak. Erről Dömsödy Andreát, az intézmény iskolai könyvtári szakreferensét kérdeztük, Goda Beatrixtól pedig megtudhatjuk, mit is hívunk pontosan silent booknak.
Rendszeresen jelentkező pszichológiai – mostantól Lélekbúvár elnevezésű – rovatunkban ezúttal a különféle tanulási és szociális zavarokról, azok felismeréséről, illetve kezeléséről lesz szó. Van új a NAT alatt című rovatunkban pedig a régi-új természettudomány tantárgyat járjuk körül, melyben dr. Angyal Zsuzsanna volt segítségünkre.
Jó olvasást kívánok!