MESE-hősökkel a stroke ellen
Az elmúlt hónapokban több országhoz hasonlóan Magyarországon is életre keltett MESE-hősök kampány során az óvodások és a kisiskolások játékos kalandok során tanulhatják meg, hogyan nyújthatnak segítséget, ha valaki a környezetükben stroke-ot kap. Szupererővel rendelkező karakterek: Értesítő Emil, Mosoly Misi, Szószátyár Szilvi és Erő Ernő azok, akik a segítségükre sietnek, hogy közösen szállhassanak szembe a Gonosz Vérröggel.
Felmerülhet a kérdés, vajon a gyerekek is tudnak segíteni azoknak a nagyszülőknek, akiken észlelik a betegség tüneteit? Hogyan ismertessük meg velük a fontosabb teendőket? Hogyan tudnak a programhoz csatlakozni az iskolák, miért fontos, hogy minél több tanuló részese legyen a kalandnak? Többek között ezekre is választ kapunk a kampány során.
Felismerve az ügy fontosságát, a kampányhoz teljes mellszélességgel csatlakozott az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) és a Magyar Vöröskereszt , valamint számtalan iskola is regisztrált.
„A gyermekek esetében mi azt látjuk, hogy akár már óvodás kortól is be lehet őket vonni a programba. És ami talán még fontosabb: lehet a személyiségüket formálni, hogy amikor majd felnőttek lesznek, akkor ez a segítő attitűd, a szolidaritás is ott legyen a mindennapi viselkedésükben és a lelkük alapértékei között” – mondta Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs vezetője a Kossuth Rádióban.
De vajon valóban helyes-e a gyerekek figyelmét már óvodás, általános iskolás korban felhívni arra, hogy vigyázzanak nagyszüleikre, ha a stroke (a Gonosz Vérrög) tüneteit észlelnék, és hívják a 112-es segélyhívót? A program hazai szakmai mentora, Dr. Folyovich András, a Szent János Kórház Stroke Centrumának vezető főorvosa szerint mindenképpen, de ennek a fontos, sokakat érintő betegségnek a megértéséhez meg kell vizsgálnunk a körülményeket is. A stroke elsősorban az idősebb korosztályt érinti, azt a generációt, akiknek a jelentős része magányosan, egyedül éli a mindennapjait, s a legtöbbet általában az unokával találkozik, hiszen sokszor ő vigyáz rá, míg a szülők dolgoznak.
És ha megtörténik a baj…?
Hazánkban évente több tízezer ember kerül kórházba stroke miatt, ám fontos tudni, hogy a beérkező betegek túlélési esélyei, illetve az, hogy teljesen felépülnek-e a betegségből, vagy sem, nagyban függ az úgynevezett időablaktól. Minél korábban kapják meg ugyanis az életmentő vérrögoldó kezelést, annál nagyobb az esély a gyors és teljes felépülésre. Erre mindösszesen 4 és fél óra áll a rendelkezésre. Ám ha egy idős, egyedül élő embert „üti meg a guta”, és nincs senki a közelében, aki tárcsázza a 112-t, akkor bizony nem sok esélye van a túlélésre. Ugyanakkor sok nagyszülő van abban a szerencsés helyzetben, hogy vigyáznia kell az unokákra, és ha netán stroke-ot kap, s a kisunoka a tünetek láttán nem ijed meg, bizony sikerülhet megmentenie a nagyika életét.
Tehát igenis van értelme a kampánynak, van értelme bekapcsolódni a játékba, s megismerni a MESE-hősöket, akik végig mellettük lesznek a játékos tanulási folyamatban, megtanítják a nebulókat, hogyan legyenek életmentők, hogyan válhatnak igazi hőssé. Egyszóval a MESE-hősök kampány célja, hogy játékosan edukálja az 5–9 éves korosztályt, hogy ha a stroke tüneteit észlelik, az ijedtség helyett igazi kis szuperhősként siessenek a nagyszülő segítségére, és azonnal tárcsázzák a 112-t.
De vajon képes erre egy kisóvodás, egy kisiskolás? A tapasztalatok szerint igen. Az elmúlt hónapokban két olyan eset is végigfutott a magyar közösségi médiában, amikor 5 év körüli gyerekek hívtak segítséget az eszméletüket vesztett szüleikhez. Látható tehát, hogy már ilyen korban is képesek segítséget hívni szükség esetén, ha fel vannak rá készítve. Ez az edukációs program éppen erre tanítja meg őket: hogy felismerjék, ha baj van, és akkor is tudjanak segítséget kérni, ha nincsen felnőtt a közelükben.
Kik azok a MESE-hősök, hogyan keltek életre?
A MESE-hősök programot a Macedóniai Egyetem Nevelési és Szociálpolitológiai tanszéke dolgozta ki, és az Angles Initiative támogatta a létrejöttét. A megvalósításban részt vett/vesz a Lions Club International és a Stroke Világszervezet is. A Lions Club International mintegy 1,4 millió fővel dolgozik azon, hogy maradandó változást hozzanak létre az emberi életek megmentésével.. A Stroke Világszervezet pedig globális szinten dolgozza ki az irányelveket, és biztosít megvalósítási forrásokat az egészségügyi szakemberek számára, hogy javíthassák a stroke-ellátás minőségét világszerte.
A program eredeti címe a FAST-Heroes, azaz „villámgyors hősök”. A betűszó a stroke tüneteire és a gyors ellátásra utal. A tünetek először az arcon (F), a karon (A) és a beszéden (S) észlelhetők, mindezt pedig gyors reakcióidő (T) kell, hogy kísérje.
Magyarul a kampány alapjaként szolgáló mesekönyv szereplői nevének a kezdőbetűiből l áll össze a név: Mosoly Misi (M), Erő Ernő (E), Szószátyár Szilvi (S) és Értesítő Emil (E). A kisunoka és a három nagyszülő, akik mind-mind saját szupererővel rendelkeznek, ám a Gonosz Vérrög így is veszélyt jelenthet rájuk.
A kampány mottója a „A világ megmentése egy nagyszülővel kezdődik!”, mivel a felmérések szerint a stroke leginkább az idős korosztályra jellemző, akik sokszor egyedül vannak, és nincs, aki mentőt hívjon. A kampány pontosan ezen a szomorú statisztikán szeretne segíteni, hogy egy kisgyerek is tudjon segítő kezet nyújtani.
A kampány számos országban igen eredményesen működik, eddig az alábbi országokban vezették be:
- Görögország
- Szlovákia
- Szlovénia
- Ukrajna
- Spanyolország
- Lengyelország
- Románia
- Olaszország
- Bulgária
- Portugália
- Németország
- Dél-Afrikai Köztársaság
- Litvánia
- Brazília
- Izland
- Kanada
- Albánia
- India
- Egyesült Arab Emírségek
Vannak olyan helyek, ahol szinte kivétel nélkül minden óvoda és iskola csatlakozott a programhoz. A gyerekek a felmérések szerint élvezik a kampány minden mozzanatát, a pedagógusok is szívesen vesznek részt benne. Vannak olyan országok, ahol felismerték társadalmi jelentőségét, és integrálták a tanmenetbe.
A mese, amelyen keresztül a gyermekek megismerkedhetnek a stroke tüneteivel, megjelenik a kampány hivatalos honlapján egy gazdagon illusztrált, magyar nyelvű meséskönyvben, és több online videóban is.
A sztori középpontjában három nagyszülő és unokájuk, Emil áll, akinek szemében a nagyszülők igazi szuperhősök, ezért szupernagyszülőnek nevezi el őket. Nincs ezzel egyedül, hiszen szüleink, nagyszüleink mindannyiunk számára sebezhetetlen szuperhősnek tűnnek, akikre mindig számíthatunk, és minden gondunkra azonnal tudják a megoldást. A három nagyszülő egykor MESE-hősként harcolt a Gonosz Vérrög ellen, amelyaz agyat támadja meg. Ezt nevezzük stroke-nak, ezzel kapcsolatban tanítanak meg a MESE-hősök mindenre, amit fontos tudni.
Mivel a szupernagyszülők képességeiknek köszönhetően sikeresen felvették a harcot a Gonosz Vérröggel szemben, ezért Emil is csatlakozni akar hozzájuk, hogy ő is MESE-hősként harcoljon, és szükség esetén megvédje nagyszüleit.
Bemutatkoznak a szuperhősök
Mosoly Misinek a mókás arckifejezéseiben rejlik a szuperereje, bárkit megnevettet és jókedvre derít. Értesítő Emil nem is gondolná, hogy a Gonosz Vérrög erre a szuperképességre is kihat, pedig ez sajnos így van!
Erő Ernőnek szuperereje van, a tenyerén is elbírja Emilt. Ez sokat segít neki a harcban, viszont a Gonosz Vérrög ezt is ellophatja.
Szószátyár Szilvinek a csodás hangjában van a szuperereje, ugyanis olyan erős, hogy betöri vele az üveget is. Emil meglepetésére azonban a Gonosz Vérrög még erre a szupererőre is kihat, ugyanis ezt is megbéníthatja.
Értesítő Emil mindent megtesz, hogy csatlakozzon a szupernagyszülőkhöz, és győzni tudjon a Gonosz Vérrög ellen, ami ha megjelenik, akkor az adott nagyszülő elveszíti szuperképességét. Ehhez azonban az kell, hogy felismerje, milyen jelei vannak a Gonosz Vérrög megjelenésének, és mit kell tennie ahhoz, hogy segítsen a bajban.
Történetmesélésen és interaktív oktatóanyagon kívül a program része egy Guinness-rekord-kísérlet is, mely során a gyermekek szuperhős álarcot öltve lefényképezhetik magukat, hogy létrejöhessen a világ legnagyobb fotóalbuma a kis hősökről. Ehhez a hu-hu.fastheroes.com weboldalon egy külön kezelőfelület is elérhető, ahova bárki feltöltheti a saját képeit. Mindenki annyi fotóval csatlakozik, amennyivel szeretne, az egyetlen feltétel – a szuperhősmaszkokon kívül –, hogy a fényképek különbözzenek egymástól.
Nemzetközi verseny
Tovább növeli az élményfaktort, illetve segíti a közösségek összekovácsolását, hogy az intézmények országosan és globálisan is tudnak versengeni a gyerekek által összegyűjtött pontoknak köszönhetően. Magyarországon a kampány kiemelt támogatója az Országos Mentőszolgálat, a Magyar Vöröskereszt és a Magyar Orvostanhallgatók Egyesülete, Dr. Folyovich András, a Szent János Kórház Stroke Centrumának vezető főorvosa pedig szakmailag felügyeli a programot.
Dr. Folyovich András mint a program szakmai mentora
Dr. Folyovich az MTVA reggeli műsorában egy interjúban beszélt arról, hogy minden második ember szív- és érrendszeri megbetegedésben hal meg. Ezek közé tartozik a stroke is, amely kortól és nemtől függetlenül bárkit elérhet, mégis a szélütés elsősorban az idősebb korosztályt fenyegeti. Ezen a szomorú statisztikán szeretne javítani a MESE-hősök program, amelyet 9 éves kor alatti gyerekeknek dolgoztak ki, lényege, hogy egy kisgyermek is fel tudja ismerni a stroke tüneteit, és mentőt tudjon hívni.
Az idei tanévben remélhetőleg minden megváltozik
Noha a MESE-hősök már 2020-ban is elérhető volt hazánkban, a koronavírus-járvány miatt a fő fókusz a 2021-es évre helyeződött át. Az első tapasztalatok pedig talán még a hazai koordinátorokat is meglepték. A nyár során felkeresték a nyári táborokat, a fogadtatás pedig pozitív volt, hiszen a táborok szervezői örömmel vették, hogy ezzel is színesedtek a programjaik.
A gyermektáborokban mentőápolók és egyetemi hallgatók bevonásával kezdődött meg a MESE-hősök program megismertetése, hatalmas sikerrel. A gyerekek kíváncsian fogadták a „szuperhős” nagyszülőket és Emilt, a kapott MESE-hősökről szóló könyvet átlapozva megismerkedtek történetükkel. Sőt, az OMSZ dolgozói a program helyszínén egy mentőautóba is bepillantást engedtek a gyerekeknek, akik hatalmas lelkesedéssel fedezték fel a „sárga autó” titkait, miközben a mentőápolók a 112-es segélyhívószám fontosságára hívták fel a figyelmüket.
Hogyan csatlakozhatnak az intézmények?
A regisztrációt követően az oktatási intézmények számára a program ingyenesen biztosít életkornak megfelelő tananyagokat, így a szülők és pedagógusok számára minden eszköz adott, hogy átadják az életmentő tudást a gyerekeknek. A program egyébként teljesen rugalmas, nagy szabadságot biztosít a résztvevőknek, különösen a pedagógusoknak, akikre kulcsszerep hárul az oktatás során. Ezért lehetőség van rá, hogy a tanárok együtt dolgozzanak egy tanóra vagy foglalkozás keretében a gyerekekkel, de ha praktikusabbnak látják, a munkafüzetek kitöltését otthoni feladatként is meghagyhatják. Az intézmények akár úgy is részt vehetnek a kampányban, hogy népszerűsítik azt a szülők számára, akik aztán otthonuk kényelmében tanulhatnak a gyerekekkel a letölthető E-bookok, videók, munkafüzetek segítségével.
Amennyiben pedig a pedagógusoknak segítségre van szükségük, a hazai koordinátorok mindben támogatják őket a siker érdekében.
A hazai célkitűzés
A program Magyarországi megvalósítása jó úton halad. A közel 18 éves múlttal rendelkező, elsősorban egészségügyi kommunikációra szakosodott Diamond Agency-t bízták meg azzal, hogy a többi külföldi országhoz hasonlóan hazánkban is életre keltsék a MESE-hősöket. A nyár folyamán eljutott a program táborokba, ahol nagy sikere volt a gyerekek körében; már egy foglalkozás alkalmával megtanulták a segélyhívószámot, és a tünetek felismerésében is előre tudtak lépni. Intézményi szinten szeptembertől veszi kezdetét a program.
Eddig közel 1000 gyermek már biztosan részese lesz a MESE-hősök küldetésnek. A célkitűzés 450-500 részt vevő intézmény, akik a következő tanév során folyamatosan csatlakozhatnak a kampányhoz. Nagyvárosokban és kistelepüléseken egyaránt sok az érdeklődő, így többek között budapesti, debreceni, nyíregyházi, szigetszentmiklósi, pécsi, salgótarjáni és kismarosi intézmények regisztráltak.
A MESE-hős program eredményei
A felmérések alapján az edukációs kampány eredményesen működik. A részt vevő görög iskolákban végzett vizsgálatok arra az eredményre jutottak, hogy amíg korábban a gyerekeknek csak a 38%-a ismerte a stroke tüneteit, addig a program végén ez a szám 85%-ra nőtt. Ennél is nagyobb sikere volt a 112-es európai segélyhívó szám megismerésének – a kezdeti 40 % helyett a gyerekek szinte 100 %-osan emlékeztek rá, melyik telefonszámot kell hívni vészhelyzet esetén. Ez pedig azt bizonyítja, hogy a MESE-hősök program rendkívüli hatékonyságú lehet, ráadásul, ahogy Győrfi Pál is elmondta, nemcsak a konkrét ügy a fontos, hanem hogy kialakítsunk a gyermekek lelkében egy olyan szemléletet, ami egész életükben elkíséri őket.
Interjú Dr. Folyovich Andrással
– Mi a célja a MESE-hősök programnak?
– A kampány célja, hogy ha a gyerek észlelik, hogy a rájuk vigyázó nagyszülő rosszul van, akkor akár felnőtt segítsége nélkül is képesek legyenek segítséget hívni. A stroke legfontosabb tüneteit egyszerűen kommunikáljuk a MESE-könyvben – ezek az arc féloldali lebénulása vagy a száj lefittyenése, az egyik kar erőtlenné válása, illetve a zavart beszéd. Ezeket a panaszokat egy-egy nagyszülővel személyesítettük meg.
– Hogyan személyesítik meg a szereplők a tüneteket?
– Mosoly Misi nagypapa a féloldali arcbénulást jelképezi, Erő Ernő nagypapa a kar erejének elvesztését szimbolizálja, Szószátyár Szilvi nagymama a beszéd képességének zavarát mutatja be. És ott van még Emil, az unoka, akiből azáltal válik szuperhős, hogy megtanul gyorsan segítséget hívni szükség esetén. Ráadásul éppen most készült el az Országos Mentőszolgálat Élet Mentő nevű applikációja, amit akár egy gyerek is könnyedén tud használni. Ez egyetlen gombnyomással tárcsázza a 112-es segélyhívót, ami a mobiltelefon GPS-ének köszönhetően pontos helyadatokkal is szolgál a mentők számára.
– Pontosan kiket céloztak meg ezzel az edukációs kampánnyal?
– A MESE-hősök program a nagycsoportos óvodásokra és az alsó tagozatos általános iskolásokra, vagyis az 5–9 év közötti gyerekekre koncentrál, ugyanis erre a korosztályra jellemző, hogy gyakrabban betegek, és ilyenkor sűrűn előfordul, hogy a nagyszülők vigyáznak rájuk. Az edukációs anyagokat úgy állították össze, hogy a célközönség számára könnyen érthetők legyenek.
– Jól tudom, hogy ez a program nem csak itthon fut sikeresen?
– Igen, a MESE-hősök egy nemzetközi program, amit két éve a Magyar Stroke Liga képviseletében volt szerencsém hazahozni, adaptálni. Eredetileg egy élő szerepjáték lett volna, de a koronavírus-járvány keresztülhúzta a számításainkat, így lett belőle többek között egy mesekönyv, de elérhetőek a honlapon animációs videók is. A programot már kipróbáltuk online foglalkozások keretében, óvónők és fiatal kollégáim segítségével, de reméljük, hogy ősztől már személyes tanításra is lesz lehetőség.
– Milyen volt itthon a fogadtatása?
- A gyerekek körében nagy sikere volt a MESE-hősöknek, ugyanis rengeteg csodás rajzot kaptunk a részt vevő gyerekektől. Ennek az edukációs kampánynak is köszönhetően a Szent János Kórház „Online családbarát kórház” címet nyert a Magyar Kórházszövetség pályázatán, amire nagyon büszkék vagyunk. Úgy gondolom, ez a program nagyon jól illeszkedik abba a prevenciós kampányba, amit évek óta kommunikálunk a felnőtt lakosság irányába.