Olvasási idő: 
13 perc
Author

„Menő, ha tudsz valamit”

A játék életünk minden pillanatát átjárja. Játszunk gyerekként, játszunk felnőttként. A játék kikapcsol, aktivizál, motivál vagy inspirál. A QuizNight egyszerre nyújt békét és harcias viaskodást a csapatok között, egyszerre épít közösséget vagy alakít ki barátságokat. Nemcsak az emberek tudásának az összemérése a lényeg, hanem az is, hogyan tudnak csapatként együttműködni. Tökéletes csapat­építő, tanulságos kérdésekkel megfűszerezve. Bartha Álmossal, a QuizNight megálmodójával beszélgettünk kvízmesterségről és a kvízjátékok világáról.

Milyen indíttatásból kezdett el kvízesteket szervezni? Volt esetleg olyan személy, aki ebben inspirálta?

A gimnáziumban gyakran szerveztem már többféle estet is – persze ezek többségében még a házibulikban merültek ki – kevesebb-több sikerrel. A kvízekkel sokkal később ismerkedtem meg behatóbban. Az első komolyabb kvíz, amivel találkoztam, az a Legyen Ön is milliomos! volt. Viszont nem sokkal később, amikor 17 éves koromban Skóciában jártam, az egyik boltban levettem a polcról egy gadget magazine-t, ugyanis mindig is nagy kütyümániás voltam. 2004-et írtunk, és arról szólt az egyik cikk, hogyan csaljunk a bárkvízen. Mivel ez volt a bluetooth, a headset és az okostelefonok születésének kora, ezért minden létező csalási technikát felsoroltak az újságban. Viszont még mindig nem ismertem a kvízek nagy világát. Évekkel később, 2007-ben, amikor Kínába utaztam tanulás céljából, a csoporttársaim – hozzám hasonlóan – más országból jött hallgatók voltak. Mivel nem voltak ismerőseink a városban, ahol éltünk, ezért együtt elkezdtünk olyan helyekre járni, ahol jobban megismerhetjük egymást. Így jutottam el életem első bárkvízére.

Hova járt iskolába? A kérdések mennyiben kapcsolódnak az iskolában megszerzett tudáshoz?

A gimnáziumi éveimet Szentendrén töltöttem a ferenceseknél, majd tőlük végül a Szentendrei Református Gimnáziumba kerültem át, ahol sikeresen leérettségiztem.

A kérdések csak részben kapcsolódnak az iskolában megszerzett tudáshoz. Nem az a jó kérdés, amire vagy egyből tudok válaszolni, vagy nem. Az a jó kérdés, amin mindenki képes elgondolkodni, a gondolkodás pedig legalább egy percig tart, és a gondolkodás során kiötleteljük a helyes megoldást. Hiszen sokan alapvetően nem egy kvízjátékokban igazán koherens tudással felvértezve érkeznek a játékba, hanem egész egyszerűen szórakozni szeretnének. Nagyon fontos felismerni, hogy mi az, amit az emberek biztosan tudnak – a megszerzett tudásuk –, és mi az, amit a logikájuk segítségével ki tudnak találni. A standard álláspont szerint tehát – megvitatva az elvárható tudást több kvízmesterrel – az érettségi szintjén elvárható tudás alapján épülhetnek fel a kvízkérdések.

Mi is pontosan a QuizNight, hogyan jött létre?

A QuizNight a már említett kínai bárkvíz-élményem magyarországi megvalósítása. Legelőször a kínai bár kvízmesterétől elkértem néhány kérdéssort, amelyekből kiválogattam azokat a kérdéseket, amik a magyar játékosok számára relevánsak lehetnek, és elkezdtem kitalálni újabbnál újabb kérdéssorokat. Eleinte azt a játékmenetet követtem, amit Kínában megismerhettem, viszont szép lassan megváltoztattam a játék struktúráját.

Hogyan épülnek fel a kvízestek?

Szeptembertől májusig az iskolai szünetekhez alkalmazkodva mindig hétfő este tartunk kvízestet. Nagyon fontos ez a rendszeresség, mint ahogyan az élet bármely területén, itt is szükségesnek tartottuk, hogy ne hébe-hóba legyen kvízest, hanem mindig ugyanabban az időpontban. Ezzel mindenkinek kialakulhat a rutinja.

A kvízek összességében egyszerűen épülnek fel, vannak anagrammák, képrejtvények vagy pusztán olyan egyszerű kérdések, amiket már a korábbi kvízjátékokban megismerhettünk. Viszont izgalmas, hogy vannak olyan játékok, amikor a kérdések között összefüggés van, tehát tíz kérdést követően egy bónuszkérdés során ki kell találni, vajon mi lehetett a kapcsolat a korábban feltett kérdésekre adott válaszok között. Egy igencsak fontos jellemzője a QuizNight-nak az, hogy csapatokban kell játszani, így pedig tökéletes csapatépítő, de még randevúhoz is nagyszerű alkalom játszani, hiszen van-e jobb annál, mint megismerni valakit társaságban, akkor, amikor számos szociális készséget megmutathatnak egymásnak az emberek.

Milyen korosztály vesz részt jellemzően a játékban?

A fiatal felnőttek generációja, tehát a 20 és 35 év közöttiek vannak túlnyomórészt többségben, viszont – és szerintem ez igazán izgalmas – van olyan játékosunk is, aki elmúlt már 70 éves, mégis lejár közénk játszani, mert élvezi, hogy részt vehet a kvízesteken. Szóval mondhatnám azt is, hogy bármilyen korosztály játszhatja a játékot.

Egy kicsit cseréljünk szerepet: tudja, mi történik az olajjal a vízben?

Az olaj nem oldódik fel a vízben, hanem elterül a víz tetején. Mindezt egyébként onnan tudom, hogy a Szabadítsátok ki Willyt! című filmben, amikor kiömlött az olaj, majd meggyulladt, utána kellett megmenteni a kardszárnyú delfin életét.

Egy kvízmesternek mennyire kell ismernie a kérdéseit?

Bármilyen kérdést is visz az ember egy kvízestre, mindennel egytől egyig képben kell lennie, mert ha valamibe belekérdeznek a játékosok, de a játékmester nem tud válaszolni, annak nem biztos, hogy szép vége lesz, hiszen a játékosok olyanok, mint a diákok az iskolában: képesek bármivel kapcsolatban kérdést feltenni, még akkor is, ha az nem minden esetben releváns. Természetesen vannak azok a játékosok, akik evidens kérdésre evidens választ adnak, viszont egy olaj-víz kapcsolatra rákérdező kérdés nem minden esetben egzakt – mondhatná egy természettudományos érdeklődésű ember. Tehát akadnak fennakadások olykor, amelyeket a kvízmesternek meg kell oldania.

Kik írják össze a kérdéseket, és milyen témákat dolgoznak fel a kvízjátékok?

Többségében egyedül írom meg a kérdéseket, szintén én állítom össze a kvízeket, de szerencsére nem minden esetben maradok egyedül, hiszen vannak olyanok is, akik szívesen segítenek a kérdéssorok összeállításában. Ellenben nagyon fontos kiemelnem, hogy bárki is írja a kérdéseket, én mindig felülvizsgálom azokat, tehát nem jelenik meg úgy kérdés egy kvízesten, hogy azt ne néztem volna át legalább egyszer. Témákból pedig lehet mondani, hogy végtelen a sor, ezek fordulónként változnak, van, amikor nehéz egy-egy témát kidolgozni, vagy pedig újra feldolgozni.

Csak Magyarországon van lehetőség a játékra?

Érdekes, hogy az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő játékestek országos ismeretségűvé nőtték ki magukat. Rövid időn belül Pécsett, majd Szegeden is megjelentek a QuizNight tartalmai, sőt Budapesten is több helyszínen részt lehetett venni a játékban. Ezt nem lehetett volna megtenni, ha nincs a kezdetektől fogva a weboldalunk, amit egy gimnazista barátom, Gábor készített.

Sokáig tartott ez a magyarországi kiterjedtség, ám a vajdasági Csorba Lóci – a Lóci játszik együttes frontembere, aki állandó résztvevője volt a kvízeknek – egyszer elhozta a csapatába egy vajdasági barátját. Nagyon megtetszett nekik a játék, így a segítségükkel elkerült a QuizNight Délvidékre is, ahol szintén több településen lehet játszani a kvízesteken, de például Kolozsváron is legalább négy helyszínen tartanak játékesteket.

Hogyan és milyen gyakorisággal lehet részt venni a QuizNight-on?

A QuizNightnak a kezdetekkor, 2009-ben egy szentendrei pub adott otthont. A tulajdonosok nem hittek abban, hogy a kvízestek népszerűek lennének, viszont mégis engedték, hogy megtartsam az esteket, de csakis keddenként, hiszen a szerdai Bajnokok Ligája mérkőzések elengedhetetlenek lettek volna mindenki számára. Ezért keddenként kezdte meg működését a QuizNight, és hirtelen nagy népszerűségre tett szert. Ősztől viszont bevezették a kedd-szerdai BL-meccseket, ezért az időpont, ahogy korábban említettem, hétfőre került át.

Évekkel később sajnos közbeszólt a koronavírus-járvány, így abba kellett hagynunk a személyesen megtartott kvízesteket, de nem csüggedtünk, hiszen megoldásokat kellett találnunk a kvízjátékok lebonyolítására, és találtunk is. Mivel a koronavírus-járvány nem kedvezett a szentendrei helynek – egyéb problémák is adódtak –, onnan el kellett költöznie a kvízesteknek.

Hogyan tudták megszervezni a kvízesteket a koronavírus-járvány alatt?

2020 márciusában már többen lemondták az esteken való részvételeket, egyre jobban érezhető volt a járvány hatása. Sajnos végül nekünk is úgy kellett lemondanunk a kvízesteket, hogy nem tudtuk, a következő héten vajon meg tudjuk-e tartani. Mindenkit megkértünk, hogy figyeljék a honlapot, mert mindenről szerettük volna értesíteni a résztvevőket. A lezárások bejelentését követően az addig teleírt naptáram üressé vált. Mindenki lemondta a részvételt, az összes céges rendezvényt visszamondták.

Ekkor ötlött fel bennem az a lehetőség, hogy online is megtarthatnánk a kvízeket. Szerencsére volt segítségem ehhez, ezért egy nagyon gyors munkával átköltöztünk az online platformra. Bevált a terv, és az addigi állandó csapataink visszatértek, sőt voltak, akik azt mondták, sokkal jobb, hogy online van a játék.

Milyen visszhangja van a kvízesteknek? Az emberek szeretik a játékot?

Mindenki meg van elégedve a játékkal mindmáig, pozitív véleményeket hallok vissza szerencsére. Igazán nagyszerű, hogy a legtöbb ember, aki valaha játszott a kvízesten, visszatérő vendégünk. Az összesszokott csapatok sokkal magabiztosabbak, sokkal hatékonyabban tudnak együtt dolgozni. Sok olyan csapat van, ahol volt kollégák vannak együtt, de vannak olyanok is, akik a gimis ballagást követően ezt a módot találták meg arra, hogy tartani tudják a kapcsolatot. Baráti társaságok, családok, de új tagok is benevezhetnek a játékba. Az egyik legizgalmasabb benne, hogy a csapatok megismerhetik egymást, születhetnek új barátságok. Persze azért érdemes kiemelni, hogy a mikroközösség halmazát alkotják az estek résztvevői, tehát nem száz fővel kell folyamatosan kontaktálni, elég csupán a saját csapatára koncentrálnia mindenkinek.

Hogyan viszonyul a családja az elfoglaltságaihoz? Ők is szívesen részt vesznek a játékban?

A közvetlen családom nagyon támogató. Egyszerre könnyű és nehéz is. A játék levezénylése, ami cirka két órába kerül, a „könnyebb polcra helyezhető”, viszont a kvíz összeállítása már egy többnapos projekt, hiszen a kvízestekre való felkészülés folyamatos kutatómunkát igényel hétről hétre. Tulajdonképpen egy időszakos játékmorálról beszélhetünk, hiszen több céges megrendelést is kapok, viszont ezek a nyári időszakban megcsappannak, minimalizálódnak, ezért a nyaram összességében szabad.

Mit csinál, ha éppen nem kérdéseket tesz fel?

Korábban egy banknak dolgoztam, naperőművek építését menedzseltem. Mindig is érdekeltek az energiahatékonysággal foglalkozó tevékenységek, hiszen vannak olyan kutatások, amelyek arról számolnak be, hogy akár 40-50 százalékkal kevesebb energiafelhasználással is hasonló életszínvonalon tudnánk élni. Jó példa itt a nyílászárók kicserélése, amikor a fa ablakokat műanyag tokos ablakokra cseréljük ki, sokkal több energia szabadul fel. Azt képviselem, hogy hasznosítsunk újra, próbáljunk minél többet spórolni, minél hatékonyabban óvni a környezetet. Viszont a kvízmesterség mellett ezeket már nem tudtam bevállalni, ezért az ún. polgári munkáimból átvándoroltam a kvízestekre.

Készülnek-e bármilyen újításra a jövőben?

A következő évadban – nagy újításként – visszatérünk a koronavírus előtti időszakhoz. Emellett pedig megnyílik a QuizNight stúdiónk is, ahol mindent úgy alakítottunk ki, hogy a lehető legjobb játékélményt tudjuk biztosítani. Itt személyesen, előzetes bejelentkezés után tudnak részt venni kvízeken a játszani vágyók.