Meghitt napok az alsózsolcai óvodában

A felnőttek számára is örömteli készülődés az advent, a kicsik életében pedig egy egészen varázslatos időszak kezdete. Takácsné Szabó Zsuzsanna intézményvezetőt arról kérdeztük, hogyan ünnepelnek a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei, alsózsolcai 2. számú Napköziotthonos Óvodában, s miként teszik igazán emlékezetessé a karácsonyt az ovisoknak.

Hogyan zajlanak a készülődés, ráhangolódás napjai?

Ebben az időszakban különösen sokat beszélgetünk a gyerekekkel a szeretetről, a békességről, egymás segítéséről, ilyenkor meghittebbek a napok. Ebben az örömteli várakozásban sajátos hangulat költözik óvodánkba. Legfontosabb a lelkünk felkészítése, amely már az első adventi gyertyagyújtással megkezdődik. Az első gyertyagyújtás előtt elkészítjük nagy adventi koszorúnkat, amelyet központi helyre, a zsibongóban helyezünk el, ezzel a szülők lelki felkészülését is szeretnénk segíteni. Kisebb koszorúkat is készítenek az óvónők a saját csoportjaikban, amelyek a csoportszobákat díszítik. Ez azért fontos, mert a csoportok életében így közvetlenül is jelen van a karácsonyvárás jelképe. A nap folyamán spontán éneklésbe, verselésbe kezdenek, így készülnek a karácsonyra. Pénteken délben gyújtjuk meg mindig a következő gyertyát, az óvónő közben elmeséli a gyertya üzenetét.

Egyes gyerekeknél a Jézuska hozza az ajándékot, másnál az angyalok, de az is lehet, hogy megint mások nem keresztény vallásúak. Ezt nehéz áthidalni?

Mivel nem egyházi fenntartású óvoda a miénk, így bármilyen vallású család gyermekének beiratkozására nyitott az intézmény, bárkit szívesen látunk, aki ezt az óvodát választja. Gyermekeink között vannak református, katolikus vagy éppen metodista vallásúak. A 2008. évi karácsonyi műsorunkat az alsózsolcai Metodista Egyház kórusának éneke zárta, de volt már a meghívott vendégelőadók között a miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium kórusa vagy éppen a miskolci Lévay József Református Gimnázium énekkara is. Karácsonyi műsorunk keresztény dalbetétekkel átszőtt előadás, fő momentuma Jézus megajándékozása, születésének ünneplése.

A szülőknek készülnek műsorral?

Igen, de nemcsak gyermekeink szüleit, nagyszüleit várjuk szeretettel. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy gyermekeink már ilyenkor megtanulják az idősek szeretetét, a velük való törődést. Ezért betlehemes műsorunkra mindig meghívjuk városunk idős, egyedül élő lakóit, akik örömmel jönnek hozzánk. Gyermekeink műsora után meghitt szeretetvendégségbe várjuk vendégeinket, ahol közös beszélgetés közben süteménnyel kínáljuk meg őket, és az óvónők által készített ajándékokkal kedveskedünk, ezzel enyhítve ünnepi magányukat.

A magyar hagyományok szerepet játszanak a készülődés során?

Természetesen igen. Karácsonyra való hangolódás kezdetén nagycsoportos óvodásaink részt vesznek a lucázásban, végigjárják a többi csoportunkat, ellátogatnak a városunkbeli Idősek Klubjába, ahol a Luca napi legjellemzőbb szokást, a kotyolást elevenítik fel – „Luca, Luca, kitty, kotty!...” – leseprik a rontást, cserébe szalonnával, hagymával, kenyérrel vendégelik meg őket. Karácsonyi műsorunkban is megjelenik egy népszokás, a betlehemezés. Ekkor a dalokat ötvözzük pásztorjátékkal és a „három királyok” (napkeleti bölcsek) beszédével.

Befolyásolják a gyermekek reakciói a következő évi készülődést, a programokat?

Mivel már 11 éve hagyomány óvodánkban, ezért nincs olyan momentum, amit ne várnának, ne készülnének rá izgatottan. Nagy büszkeség, boldogság gyermekeinknek, de szüleiknek is, hogy jelmezbe öltözve állhatnak a színpadra a közönség elé.

Hogyan vonják be a szereplésbe azokat a gyerekeket, akik félénkek, vagy nem annyira lelkesek?

Fontos, hogy minden gyermekünk szerephez juthasson. Azok a gyerekek, akik zárkózottabbak, esetleg beszédhibásak, csoportos szövegekben, énekekben, táncokban felszabadultan szerepelnek, így juttatjuk őket sikerélményhez.

Az ünnepek elmúltával mi a legfontosabb, amire kiemelten figyelnek egész éven át?

A régióban, köztudott, hogy magas a munkanélküliség, ez a hozzánk járó gyermekeink szüleire is igaz. Óvodánk a környezetében élő családokból kikerülő gyerekek számára elsősorban a családi nevelés kiegészítésére törekszik, de tudomásul kell venni, hogy a hátrányos helyzetű családok esetében hangsúlyosabbá vált az óvó, védő, gondozó funkció, és előtérbe került a prevenció. Nagy hangsúlyt fektetünk a szülők iránti nyitottság folyamatában a mintaadásra. A családdal való kapcsolattartásunk során fontos a kölcsönös bizalom kiépítése, hogy a szülők merjenek bátran hozzánk fordulni problémáikkal, osszák meg velünk gyermekeikkel kapcsolatos gondjaikat, örömeiket.