Kulturális ajánló
Táncolj még!
Csinibaba Táncdalfesztivál
2025. május 29. csütörtök
A Katona József Színház és a Budapest Park sikerprodukciója 2025. május 29-én új dalokkal, új látványvilággal, valamint új zenei korszakot idézve; a ’70-es évek ikonikus slágereivel várja nézőit. Az esemény nem véletlenül kapta a Táncolj még! alcímet. A ’70-es évek legnépszerűbb dalai – mint például maga a Táncolj még!, a Rock and Roller, vagy a Zene nélkül mit érek én – garantáltan mindenkit megmozgatnak. Nincs félszeg lötyögés, nincs egy helyben toporgás. Jönnek a korszak pörgős, temperamentumos slágerei, melyek új hangszerelésben, a Meggyes Ádám vezette big band előadásában időnként megidézik majd Havanna latin fiestáinak hangulatát. Mindeközben persze a szívbemarkoló balladák sem maradhatnak el.
Vendégművészek: Csákányi Eszter, Janklovics Péter, Kulka János, Nagy Ervin, Thuróczy Szabolcs.
További információ: https://www.budapestpark.hu/events/csinibaba-20250529
Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK)
Módszertani kiállítás a Ludwig Múzeum gyűjteményéből a kortárs művészet befogadásának megkönnyítéséért | Ludwig Múzeum
A tárlat fókuszában a kortárs képzőművészethez kapcsolódó kérdések és kérdezéstechnikák állnak, különös hangsúlyt fektetve a kérdezés gyakorlatára, mint pedagógiai és művészetpedagógiai eszközre. Kiemelt szerepet kapnak azok a módszerek és technikák, amelyek a befogadást, a művészi gondolkodásmód megismerését és megértését segítik. A cél olyan kérdésformák és megismerést támogató munkamódszerek alkalmazása, amelyek elősegítik a műalkotásokkal való aktív párbeszédet, támogatva az interpretációt és az elmélyült művészeti befogadást.
Mit jelent… mit tehetek, ha … hová érkezik… mennyibe kerül… hogyan tudok fizetni… mikortól vehetem át…? És még sorolhatnánk a hétköznapok ügyes-bajos problémáira vonatkozó, gyakran ismétlődő kérdéseket.
További információ: https://www.ludwigmuseum.hu/kiallitas/gyakran-ismetelt-kerdesek-gyik
Sehol se otthon | amerikai életrajzi dráma, 141 perc, 2025
Viharos kulturális változások közepette érkezik 1961-ben a vibráló New York-i zenei színtérre egy rejtélyes 19 éves fiatalember Minnesotából, egy gitárral és tehetségével felszerelkezve. Még maga sem tudja, hogy rövidesen merőben új utat jelöl ki az amerikai zenének. Bensőséges kapcsolatba kerül Greenwich Village emblematikus szakmabeli figuráival, üstökösszerű felemelkedése pedig egy korszakalkotó és vitákat kiváltó fellépésben csúcsosodik ki, ami világszerte visszhangzik. (Urania-nf.hu)
Tompa Andrea: Sokszor nem halunk meg | Örkény Színház
„Senki. Szólítsatok senkinek.”
Tompa Andrea regénye 1944-ben kezdődik Kolozsváron, a gettósítás idején, és a kilencvenes évek elején fejeződik be, a diktatúra alól felszabadult Erdélyben. Középpontjában egy nő áll, akit zsidó édesanyja csecsemőként rábíz a székely cselédre, hogy megmentse az elhurcolástól. A gyermek ebben az új családban nő fel új néven, és színésznő lesz, aki színházi szerepeiben és egész életében a saját identitását kutatja. Az előadás a történet kevert nyelvű, kevert identitású közegében többnyelvű, többnemzetiségű alkotócsapattal keresi az elhallgatás, a múlttal való szembenézés kérdéseire a saját válaszait.
„Három nagy témát fonogattam valójában: a sors és származás kérdését, az örökbefogadást és a színházat, mint lehetőséget arra, hogy valamit megtudj magadról olyan módon, hogy mindig másban merülsz alá. (...) Nagyon fontos kiindulópont volt az, hogy a múlt elveszett. Egy fekete lyuk keletkezett azzal, hogy tízezreket hurcoltak el ebből a városból. Nem csak ennek a gyermeknek a szülei tűnnek el, sokan mások vesznek oda nyomtalanul. A pusztulás akkora, hogy mindenkit érint: a szereplők közül soknak a múltja homály, hazugság, szerepjáték, identitásváltás és minden egyéb. Tehát ami eltűnt, az eltűnt, azt kell megélni, hogy nincs, és nem lehet oda semmit tenni helyette.” (Tompa Andrea)
További információ: https://www.orkenyszinhaz.hu/hu/musor/sokszor-nem-halunk-meg
Oscar Wilde: Salome | Nemzeti Színház
Az iróniájáról és vígjátékairól híres angol szerző 1893-ban – eredetileg francia nyelven – bemutatott tragédiája az újszövetségi időkbe vezeti a nézőt, hiszen mint ismert: a címszereplő Heródes Antipász mostohalányaként túlfűtött táncáért cserébe magának követelte Keresztelő János fejét. A bibliai történetet a Nemzetiben a költői színház kortárs bolgár rendezője viszi színre.
További információ: https://nemzetiszinhaz.hu/eloadas/salome
Lannert Judit és Németh Szilvia: Kreatív tanulás – Kreativitás az iskolában és azon kívül | Tea Kiadó, 2024
„Elképesztően gyorsan változó világunkban szükségünk van kreatív elmékre és kreatív megoldásokra. Márpedig a kreativitás nem luxus, nem géniuszok privilégiuma, hanem alapvető követelmény a mindennapi értelemteli létezéshez. A kreatív gondolkodás számos, egymástól távol eső ideghálózat együttműködése a szenzomotoros képességektől kezdve a végrehajtó funkciókig. Mindegyik résztvevő működése sokféleképpen fejleszthető, de van az emberiségnek egy, az oktatásban erősen félreértett és elhanyagolt kulturális eszköze, amely mindezeket egyszerre és együttműködésükben fejleszti: a művészet.
Ebben a könyvben a kreativitás különböző aspektusai tudományos igényességgel, átfogó elemzésben jelennek meg. Az iskolai lét egészen új lehetőségeit tárják fel a szerzők, akik a tudományos-szakmai ismeretek mellett sokéves iskolai tapasztalataikat is közreadják a könyvben.” (Gyarmathy Éva)