Kulturális ajánló
2021. április
Összeállította: Németh Gábor
SZÍNHÁZ
Textúra összművészeti előadássorozat
A Textúrák történetében idén először az előadás online streamen keresztül is elérhető mindenki számára, hely- és időkorlát nélkül. Az irányváltást egyrészt a járványügyi helyzet tette szükségessé, másrészt a digitális technológiának köszönhetően már mindazok részesülhetnek a Textúra nyújtotta komplex élményben, akiknek eddig nem volt rá lehetőségük. Az idei Textúrán múzeumi dolgozók bőrébe bújva mutatják be az irodalmi alkotásokat és a múzeum műtárgyait.
Az este során találkozhatunk a gazdag fantáziájú takarítóval, a sikeres, de magánéleti problémákkal küzdő projektvezetővel, a filozofikus gondolkodású teremőrrel, részt vehetünk egy múzeumpedagógus tárlatvezetésén, aki saját veszteségeit éli újra egy festmény láttán. A műtárgytechnikus a nőkkel való kapcsolatát osztja meg a szerelem istenével, a restaurátor szájából megszólalnak egy festmény gondolatai. Részesei lehetünk a híres luxemburgi performanszművész projektjének, és szemtanúi lehetünk annak is, ahogy a biztonsági őr éjszakai ügyelete alatt átéli saját félelmeit és küzdelmeit.
A Textúra előadásaiban szereplő műtárgyakhoz és kortárs irodalmi alkotásokhoz múzeumpedagógiai feladatok, játékok kapcsolódnak. A kapcsolódó feladatok és foglalkozások irodalmi és képzőművészeti oldalról készítik fel a diákokat az előadások könnyebb befogadására, továbbá segítik az előadások értelmezését és feldolgozását. A komplex élményben több tanórán vagy akár egy egész projektnapon keresztül részesülhetnek a diákok.
További információ:
https://www.szepmuveszeti.hu/textura-stream/
SZÍNHÁZ
József és testvérei – online előadás
(Thomas Mann – Koncepció: Ascher Tamás és Gáspár Ildikó)
„Ádám és Éva óta, mióta egyből kettő lett, nem élhet senki anélkül, hogy ne kívánja embertársai lelkébe képzelni magát, s megismerni igazi valójukat, miközben egyúttal idegen szemmel is próbál nézni. Az együttérzés az önfenntartásnak nélkülözhetetlen eszköze.” Az ifjú Józsefet, Jákob legszeretettebb fiát testvérei egy száraz kútba vetik. Három napig időzik a mélyben, mintha meghalt volna, amikor egy öreg izmáelita megtalálja, megvásárolja, és magával viszi Egyiptomba. József szép és értelmes, kiválóságának köszönhetően hamar érvényesül az idegen országban, de egy asszony miatt másodjára is mély verembe kerül, a fáraó börtönébe – hogy immár férfivá érve szabaduljon fogságából és beteljesítse sorsát.
Thomas Mann regénye a 20. század legnagyobb szellemi vállalkozásainak egyike, az ókori kelet mítoszainak és vallásainak értelmező újramesélése. Népek és törzsek, istenek és emberek, nők és férfiak történetei fonódnak össze benne, és vezetnek vissza az emberi kultúra kialakulásának mélységes mélyen eredő gyökereiig.
Az előadás után rögzített Zoom-beszélgetést láthatnak az előadás rendezőivel és szereplőivel. Résztvevők: Gáspár Ildikó, Ascher Tamás, Gálffi László, Polgár Csaba és Patkós Márton. A beszélgetés moderátora Tompa Andrea.
Az előadáshoz tanári segédlet is tartozik:
https://bit.ly/322gQ7M
További információ és jegyvásárlás:
https://bit.ly/3dSKMJj
FESZTIVÁL
41. Budapesti
Tavaszi Fesztivál
Európa egyik legkomolyabb múltra visszatekintő összművészeti fesztiválját április 9–18. között rendezte meg a Budapest Brand nZrt. Az idei online programsorozat felidézte a négy évtizedes hagyomány egy-egy emlékezetes pillanatát, és bemutatkozási lehetőséget adott korunk jelentős alkotóinak – műfaji megkötések nélkül.
A tíznapos virtuális fesztiválon egyaránt megjelent színház és kortárs tánc, komoly- és könnyűzene, néptánc és képzőművészet, hűen követve a korábbi fesztiválok összművészeti törekvéseit. A 90. születésnapját ünneplő Novák Ferenc Tata koreográfiája, Snétberger Ferenc és a Keller Kvartett Hallgatója, Bodó Viktor rendezése, Prieger Zsolt és Törőcsik Franciska Pilinszky 100 című előadása mellett számos más, színes és izgalmas program érkezett a fesztivál online terébe. Az érdeklődők a társintézmények programjait meghatározott ideig még elérhetik.
Részletes műsor és további információ:
https://budapestitavaszifesztival.hu/
FILM
Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre
Márta, a negyvenéves idegsebész szerelmes lesz. Fényes amerikai karrierjét hátrahagyva visszatér Budapestre, hogy új életet kezdjen a férfival. Ám Márta hiába vár a Szabadság-híd pesti hídfőjénél: a férfi nem jelenik meg a randevún. Márta kétségbeesetten a keresésére indul, de amikor rátalál, élete szerelme azt állítja: sohasem látta őt azelőtt.
A film a Szerdai gyerek (2015) című többszörös díjnyertes alkotás után Horvát Lili második nagyjátékfilmje. A romantikus dráma Csernátony Dóra, Miskolczi Péter és Horvát Lili produkciójában, a Poste Restante gyártásában készült, a Nemzeti Filmintézet 354 millió forintos támogatásával. A 35 mm-es nyersanyagra forgatott film operatőre a rendező régi alkotótársa, Maly Róbert, aki a Szerdai gyerek mellett az Oscar-díjas Mindenkit is jegyzi. A film főszerepeiben Stork Natasát és Bodó Viktort láthatjuk.
További információ, megtekintés:
https://cinego.hu/filmek/felkeszules
Tilos az Á Könyvek, 2017
A versgyűjteményben nyolcvanöt köztünk élő költő százötven verse olvasható. A versolvasás olyan, mint válogatni egy végtelen nagy ruhatárban. Lesz köztük olyan darab, ami eleinte lötyög rajtad, mint apád harmincéves bőrkabátja, aztán szépen belenősz. Lesz olyan, ami egyáltalán nem tetszik, és nem is fog soha. Aztán jön a szerelemvers első látásra, majd a nagy, örök kiválasztottak. A kötet darabjait korábban megjelent, felnőtteknek szóló versekből válogatta a szerkesztő. A válogatás egyik fő szempontja az lett, hogy olyan szövegek alkossák a Szívlapát című antológiát, melyek utat találhatnak a fiatal olvasókhoz, akik elsősorban József Attilát, Pilinszkyt, a nyugatosokat, Petrit és persze néhány kortárs költőt szeretnek. De talán többen lennének, ha látnák, milyen sokszínű a kortárs költészet, és hogy ezekben a versekben az élet nagy kérdései gyakran egészen más módon jelennek meg, mint a száz évvel ezelőttiekben.