Kulturális ajánló
2022. január
Összeállította: Németh Gábor
KONCERT
Midnight Music
A Midnight Music a Budapesti Fesztiválzenekar klasszikus zenei koncertsorozata, amely azzal a céllal jött létre, hogy az éjszakai életet élő fiataloknak se kelljen lemondaniuk a klasszikus zenéről. A közönség babzsákokon, a zenészek között ülve hallgathatja a koncerteket, a Midnight Music a kultúrára éhes fiatalok randevúja egymással és a komolyzenével, minden komolyság nélkül. A programokra azokat várják, akik nyitottak, szeretnek szokatlan körülmények között ismerkedni a művészetekkel. A hallgatóság magas színvonalú előadásban élvezheti a klasszikus zenét, ráadásul rövid, értő és szórakoztató műismertetéseket is kap. Annak, aki még nem hallotta élőben játszani a Fesztiválzenekart, ez az esemény a legjobb belépő, hogy megismerje világhírű együttesünket. A hangszerek karnyújtásnyira vannak, a zene körülölel.
További információ és jegyvásárlás: https://bit.ly/3r1ShE8
FILM
Az elveszett lány
Egy nő csendes tengerparti vakációja nyugtalanító fordulatot vesz, amikor egy közeli villában megszálló fiatal anya iránti rögeszméje emlékeket ébreszt benne. A film nehéz kérdéseket tesz fel gyermekvállalásról, anyaságról, vágyakról, kapcsolatokról. A film Elena Ferrante Nő a sötétben című regényének adaptációja. Szereplők: Olivia Colman, Jessie Buckley, Dakota Johnson, Ed Harris, Peter Sarsgaard
Maggie Gyllenhaal rendezői debütálása Velencében elnyerte a legjobb forgatókönyv díját. A film a Netflixen tekinthető meg.
KÖNYV
Szevasz – 25 kortárs novella
Tilos az Á Könyvek, 2021, szerk.: Péczely Dóra
A fiataloknak készült Szívlapát és Lehetnék bárki versantológiák megjelenése után a Szevasz című kötet kortárs novellákat gyűjt egybe ugyanennek az olvasóközönségnek: huszonöt köztünk élő író egy-egy elbeszélését. Az öt novellaciklus a szerelem, a család, a hit, a művészet és a történelem témája köré csoportosul. Minden valamirevaló történet tele van kockázattal, mint az élet maga. Szóval bátorság!
„Egy novellaírónak bátornak kell lennie” – állítja Roberto Bolaño, a kalandos életű dél-amerikai író. De nemcsak egy novella megírásához, az olvasásához is bátorságra van szükség. Mert a jó novella olyan, mint egy megrázó fénykép, amely magába sűrít sorsot, vagy még inkább egymással összefonódó sorsokat, kinagyítva belőlük az élet határhelyzeteit, kitüntetett pillanatait, tragédiáit.
SZÍNHÁZ
k2 Ifjúsági program
A társulat 2017 óta foglalkozik a középiskolás korosztályt megszólító előadások létrehozásával. Előadásaik a legkülönbözőbb, fiatal felnőtteket érintő problémákkal foglalkoznak, mégis kimutatható bennük néhány közös motívum: az önálló, szabad gondolkodásra késztetés, a több nézőpont felmutatásának igénye, a provokáció és kérdezés, valamint a kritikai gondolkodásra, a véleményformálásra való nevelés szándéka.
Ifjúsági Programjukban megtalálhatóak a középiskolai olvasmánylistán kötelező, vagy ajánlott olvasmányként feltüntetett művekből készült színpadi adaptációk (Antigoné, Az apostol, Ki vele, Néró!), az érettségi előtt álló korosztálynak szóló, történelmi kérdésekkel foglalkozó előadás (Hűség – Robert Merle: Mesterségem a halál című regényéből), valamint a klasszikus irodalmi alapművet nélkülöző, kimondottan egy diákságot érintő problémával foglalkozó, kortárs magyar drámából született produkció is (Rinocéroszok).
Előadásaik mindegyikéhez tartozik levezető beszélgetés vagy feldolgozó foglalkozás. Fontosnak tartják, hogy a diákok – mindamellett, hogy minőségi színházi élményben részesülnek – elmondhassák véleményüket az előadásban felmerülő problematikáról, kérdezhessenek, vitatkozhassanak, illetve hogy a bennük felgyűlt gondolatoknak és érzéseknek játékosan, színészeik közreműködésével adhassanak hangot.
A k2 Ifjúsági Program előadásai havi rendszerességgel megtekinthetők A MU Színházban, illetve a Benczúr Házban, de mindegyik produkció alkalmas arra, hogy osztálytermi körülmények között is előadható legyen, így szívesen utaztatják azokat középiskolákba Budapestre, vidékre és a határon túlra is.
Megrendelhető előadások a k2 Ifjúsági Programban:
- Szophoklész: Antigoné
- Robert Merle: Hűség (Mesterségem a halál)
- Fábián Péter: Rinocéroszok
- Kosztolányi, Fábián: Ki Vele, Néró! (Nero, a véres költő)
- Petőfi Sándor: Az apostol
- Shakespeare: Hamlet
- Fábián Péter: Anyegin.hu
Információ és megrendelés: k2ifjusag@gmail.com
SZÍNHÁZ
Totth Benedek: Holtverseny
„A váltás a világ legegyszerűbb dolga: addig nem ugrasz el, amíg a másik meg nem érinti az ujjával a falat. Egyetlen folyamatos mozdulat vagytok.”
Ezt a folyamatos mozdulatot mutatja be Totth Benedek műve, amelynek fiatal szereplői egy nagy lendülettel vetik bele magukat azokba a mélységekbe, ahonnét kievickélni már csak egymást lenyomva lehet. Milyen sorsok és történetek vannak egy érem mögött? Kik azok, akiket eltakarnak a dobogón feszítve? Kik a gyerekeink? Ellenállhatatlanul sodródunk ezekkel a fiatalokkal a történetben. Süllyedünk velük a csendben, a közönyben, miközben ők a Stayin’ Alive-ot dúdolják a Madagaszkárból.
További információ és jegyvásárlás: https://atrium.hu/eloadasok/holtverseny
KÖNYV
Digitális eszközök a középiskolai irodalomoktatásban
Szerkesztette: Molnár Gábor Tamás, Fejes Richárd | Prae Kiadó, 2021.
Jelen kötet az MTA–ELTE Digitális Írástudás és Irodalomoktatás Kutatócsoport tevékenységének bemutatását tűzi ki célul. Az itt közölt tanulmányok többé-kevésbé átfogó képet adnak a kutatócsoport négyéves tevékenységéről. Az első nagyobb blokkban interjús és kvantitatív kutatásaik eredményeit tekintik át, valamint a lezajlott képzések tanulságait igyekeznek bemutatni. A második részben tanári reflexiókat és beszámolókat közölnek, amelyek azonban szintén nem nélkülözik az általánosítható tanulságokat, ugyanakkor konkrét módszertani ajánlásokat és példákat is tartalmaznak.
Kötetüket szívesen ajánlják középiskolai tanároknak, a tanárképzésben dolgozó szakembereknek, valamint mindenkinek, aki érdeklődik az irodalomoktatás és a kortárs technológia összefüggései iránt.