Kulturális ajánló
Összeállította: Németh Gábor
A Magyar Nemzeti Múzeum online foglalkozásai diákoknak
Online tananyag pedagógusoknak digitális tanórákra
Az online tananyagok célja a tanítás és a tanulás segítése. Ezek a tananyagok alkalmasak arra, hogy a tanórába beépítve szemléltetésként szolgáljanak vagy egy-egy tananyagrészt a diákok önállóan dolgozzanak fel. A tematikus anyagok úgy épültek fel, hogy a diákok és a pedagógusok számára is újdonságot nyújtsanak: online játékok, videók, múzeumi kincsek, feladatok, érdekességek is megtalálhatóak.
- Szent István országa (thinglink.com/card/1386281295549562882)
- Királyok, lovagok és kultúra a középkori Magyarországon (thinglink.com/card/1391371629203816449)
- A Rákosi-korszak Magyarországon (thinglink.com/card/1391476430587559937)
- Kapocs (thinglink.com/scene/1362022105612288001)
- Pokol bugyrai… ,,Málenkij robot” – Kényszermunka a Szovjetunióban (https://www.thinglink.com/card/1380608001492123650)
Előre egyeztetett időpontban online múzeumpedagógiai foglalkozás
Iskolai osztályok számára elérhetőek az online múzeumpedagógiai foglalkozások, melyek célja, hogy csoportra szabottan, interaktív módon ismerkedjenek meg egy-egy témával a múzeumpedagógus segítségével. Az órák célja, hogy beszélgetéssel, csoportfeladatokkal élményt és tudást szerezzenek a résztvevők.
- A Szent István országa c. online órán az Árpád-kori társadalom, életmód, gazdaság, művészetek kerülnek a középpontba. Ajánlott korosztály: 5−9. évfolyam
- Királyok, lovagok és kultúra a középkori Magyarországon: mi történt az Anjou királyok uralkodása alatt? Hogyan virágzott a lovagi kultúra a Magyar Királyságban? Milyen volt az élet a 14−15. században? Milyen volt az élet a középkori városokban, hogyan épültek a várak, milyen veszélyekkel kellett szembenéznie az uralkodónak? Ajánlott korosztály: 6−10. évfolyam
- A Rákosi-korszak Magyarországon: a virtuális túra a Magyar Nemzeti Múzeum Állandó történeti kiállításában kalauzol végig. Az online foglalkozáson megismerhető a Rákosi-korszak egésze: társadalom, gazdaság, ipar. Ajánlott korosztály: 8−12. évfolyam
- Kapocs: A Nemzeti Múzeum és a Petőfi Irodalmi Múzeum közösen megvalósuló foglalkozásán az 1848. március 15-i forradalommal ismerkednek meg a résztvevők: virtuálisan látogatják meg a forradalom ikonikus helyszíneit. Ajánlott korosztály: 6−10. évfolyam
Az órák a Zoom felületén zajlanak, a résztvevők meghívót kapnak. Az online órához a ThingLink weboldalt használják fel a múzeumpedagógusok, amely alkalmazáson megtekinthetőek a múzeumi tárlatok. A foglalkozás időtartama 45−60 perc, ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Jelentkezés és bővebb információ: +36-1-327-7703, +36-1-327-7700/346-os, 262-es, 330-as mellékek vagy muzeumpedagogia@mnm.hu
Előre egyeztetett időpontban online tárlatvezetések diákoknak
A tárlatvezetések célja, hogy az adott korcsoport igényeit figyelembe véve, csoportra szabottan és interaktívan megismertesse az érdeklődőkkel az adott témát. Az online tárlatvezetés során a résztvevők bepillantást nyernek egy-egy történelmi korszakba, és a tárlatvezető segítséget nyújt abban, hogy az érdeklődők a múzeumi tárgyak segítségével feldolgozzák az adott korszak/korszakok sajátosságait.
Aktuálisan elérhető online tárlatvezetéseink diákcsoportoknak:
1. TOP10 – Az MNM legjelentősebb műtárgyai
Fedezze fel velünk a koronázási palástot, nézze meg a legszebb aranykincseket vagy vessen egy pillantást a leghíresebb zeneszerzők hangszereire. Ismerkedjen meg gyűjteményünk legkiemelkedőbb darabjaival 1 órában.
A tárlatvezetések a ZOOM alkalmazás felületén zajlanak, amelynek hozzáférési adatait a csoport a program előtt megkapja. A tárlatvezető a ThingLink weboldal segítségével nyújt virtuálisan betekintést az MNM vonatkozó kiállításaiba.
A tárlatvezetések időtartama ~60 perc. Az online tárlatvezetés diákcsoportoknak ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött!
Jelentkezés és bővebb információ: tarlatv@mnm.hu címen, +36-1-327-7749
2. Málenkij Robot Emlékhely
Az MNM Málenkij Robot Emlékhelyen található Pokol bugyrai… ,,Málenkij robot” – Kényszermunka a Szovjetunióban c. kiállításhoz kapcsolódó online tárlatvezetésen a diákok úgy érezhetik, mintha az Emlékhely kamráit járnák végig. A kiállítás a második világháború után tömegesen elhurcolt nők és férfiak számára állít emléket, fényképeken, plakátokon, visszaemlékezéseken és túlélőktől származó tárgyakon keresztül mutatja be Magyarország második világháborús végnapjait, a kényszermunkára elhurcoltak keserves mindennapjait és a hazatérés keserédes pillanatait.
Ajánlott korosztály: 7−12. évfolyam
A program ingyenes, de regisztrációhoz kötött. További információ és időpontfoglalás: malenkij@mnm.hu, +36 30 701 5223
A Cirko Film és a Rossz versek
A 2011 óta működő Cirko Film független filmforgalmazóként emberi jogi témákra koncentráló, illetve magas művészi minőséget képviselő szerzői és szórakoztató filmeket mutat be a magyar mozikban. Az elmúlt évek Arany Pálmát, Arany Medvét és Arany Oroszlánt nyert filmjei közül számos alkotás a Cirko Film révén jutott el a magyar közönséghez. A Cirko Film a magyar filmrendezők alkotásainak terjesztését is fontos feladatának érzi: az elmúlt években többek közt a VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan, a Rossz versek, a Férfikor, a Viharsarok, a Három tánc, valamint A torinói ló című magyar filmet mutatta be.
A 33 éves Merthner Tamás magánélete romokban, mert párizsi ösztöndíját töltő barátnője, Anna éppen most szakított vele. Tamás önsajnálatában a múltjában kezdi keresni a választ arra, hogy a szerelem valóban csak akkor létezik-e, amikor már gyakorlatilag nincs. Magánéleti problémáinak feldolgozása mellett Tamás az emlékeiből ébred rá a mai társadalom elveszettségére is; ezúton kapunk egy rendkívül szubjektív képet Magyarország jelenéről.
A Kiscelli Múzeum múzeumpedagógiai programjai
A Kiscelli Múzeum múzeumpedagógiai programjainak lényege a műtárgyak és a látogató közti személyes viszony kiépítése: úgy szeretnék megszólítani a hozzájuk érkezőket, hogy a tárgyakban, műalkotásokban, vagy az épület egészében mindenki találjon a saját életére, hétköznapjaira, érdeklődési területére vonatkozó, továbbgondolásra érdemes összefüggéseket. A játékos foglalkozások és interaktív tárlatvezetések célja – a múzeum gyűjteményének és értékeinek megismertetésén túl – a múlt és a jelen szoros kapcsolatának bemutatása, ezáltal is hangsúlyozva, hogy a múzeum nem egy lezárt időkapszula, hanem a ma emberét megszólító, érdekes, színes és változatos színtér.
Mi hír a Kiscelli Olümposzán?
Hogy kerülnek a Kiscelli dombtetőre az olümposzi istenek? Kik költöztek oda és mit csinálnak ott? Unatkoznak? Szépítkeznek? Intrikákat szőnek? Ki kinek az ismerőse? Ki milyen eseményen vesz részt? Kit hova nem hívtak meg és ezért milyen ádáz bosszút állt? Ki szeretett bele kibe? Milyen alakban érdemes hódítani, ha a hódítandó lény nem akar elsőre kötélnek állni? És ezekkel a fortélyokkal örök szerelemre lelnek-e a Kiscelli Múzeum ókori görög és római istenei?
A Kiscelli Múzeum gyűjteménye számos mitológiai alakot rejt. Tizenhárom állomást végigjárva látogathatják meg őket a foglalkozás résztvevői. Utuk során megismerik az őket ábrázoló tárgyak történeteit. A séta végén pedig egy közös alkotás keretében gyűjtik össze a hallottakat.
Nyomdázás Kiscellben
A Kiscelli Múzeumban található az a Columbia nyomdagép a Landerer és Heckenast Nyomdából, amin az 1848-as márciusi ifjak a Nemzeti Dalt nyomtatták. Előre egyeztetett workshopokon, szakavatott nyomdász segítségével az érdeklődők maguk is kinyomtathatják Petőfi Sándor híres versét vagy a Tizenkét pontot, de lehet litográfiát vagy akár saját korabeli betűkből összeállított nyomatot is készíteni.
Érdeklődés/jelentkezés/időpontegyeztetés a muzeumpedagogia@kiscellimuzeum.hu címen, vagy a +36-1-388-8560/113 és +36 20 232 0143 telefonszámokon.
Kerekasztal Színházi Nevelési Központ: Szélben szállók
Az idei évadban film készült és készül a Kerekasztal néhány előadásából a velük dolgozó stábnak köszönhetően, amely lehetővé teszi, hogy a színházi térhez hasonló, komplex élményben lehessen része az online programokon részt vevőknek.
A Stúdió K Színház és a Kerekasztal Színházi Nevelési Központ koprodukciójában készült Szélben szállók című előadásuk alatt Mirka kalandos életútját követjük nyomon. Elmesélt és elhallgatott történetekről, a képzelet és az igazság valóságtartalmáról, nyitott és zárt kapukról mesélnek közösen. A részt vevő fiatalok a szereplők vezetésével nemcsak megbeszélik a történetet, hanem folyamatosan alakítják az eseményeket.
Jelentkezés és további információ:
kerekasztal@kerekasztalszinhaz.hu; +36304979207