Author

Korszerű neveléstudományi konferencia Egerben

Neves külföldi előadók, színes kísérőprogramok, nulladik nap és twitter

Szakavatott emberek úgy vélik: minden konferencia, megbeszélés, együttműködés annyit ér, amennyit a részvevők szakmailag profitálni képesek belőle. Ezen alaptételt pontosan tudják a XIII. Országos Neveléstudományi Konferencia szervezői is. A tudományos tanácskozásnak az Eszterházy Károly Főiskola (EKF) ad otthont 2013. november 6–9. között. A részletekről, az esemény kuriózumairól dr. Kis-Tóth Lajos, az EKF főiskolai tanára, a konferencia tudományos bizottságának elnöke nyilatkozott lapunknak.

– Manapság már számos szakember kellő óvatossággal és távolságtartással viszonyul a konferenciákhoz, mondván, az ilyen tanácskozások gyakran válnak „panaszdélutánná”, a megoldások felé pedig nem történik érdemi előrelépés. Az idei Neveléstudományi Konferencia miben és miért lesz más?

– Erről már sokat elárul a rendezvény mottója: változó életformák – régi és új tanulási környezetek. Ezzel a szlogennel üzenni szerettünk volna a szakembereknek, nehogy azt gondolják, a régi módszerek lecseréléséről szól majd a diskurzus. A korszerű infokommunikációs technológiák segítségével új utak nyíltak a nevelésben, ezek nem felváltják, hanem kiegészítik a régebbi metódusokat.

– A könnyűzenei fesztiválokhoz hasonlóan a Neveléstudományi Konferencia szervezői is nulladik nappal várják a résztvevőket.

– Ez a tanácskozás évről évre a neveléstudomány legfontosabb seregszemléje, hiszen a szakemberek itt mutatják be a legfrissebb kutatási eredményeiket. A mindennapi pedagógiai munkában fontos szerepet töltenek be a neveléstudományi kutatások forrását képező operatív pedagógiai műhelyek. Ezek tevékenységének ismertetése a főprogramba nem illett volna bele, ezért a 0. napon kínáltunk számukra bemutatkozási lehetőséget workshop formában. Ezek közül kiemelném az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet műhelyfoglalkozását, amelynek segítségével a skóciai eredetű kerettörténet (storyline) módszert elemezhetjük. Szintén szívből ajánlom a workshopok sorában Ollé János (ELTE) second life (szimulált élet a virtuális világban) kutatásait, illetve Komenczi Bertalan, az Egri Neveléstudományi Doktori Iskola vezetőjének előadását. Ebben a professzor úr rendhagyó módon ízelítőt ad azokból a felsőoktatási módszerekből, amelyeket az elektronikus tanulási környezetek támogatnak.

– Külföldről is érkeznek neves előadók. Kiket említene közülük?

– Az Amerikai Egyesült Államokból várunk két kutatót: egyikük Barabási Albert László, a Northeastern és a Harvard University egyetemi tanára, fizikus, akinek hálózatokkal kapcsolatos kutatásai nemzetközileg (el)ismertek. A másik Andy Hargreaves oktatáskutató, a Boston College professzora, aki küldetésének tartja, hogy elősegítse a társadalmi igazságosságot, illetve az elmélet és gyakorlat kapcsolatának megteremtését az oktatásban. Simonetta Polenghi egyetemi tanár, történész, a Milánói Katolikus Egyetem professzora neveléstörténeti előadást tart majd, Jean-Francois Rouet (Poitiers Egyetem, Franciaország) pedig az információs technológiákkal kapcsolatos legkorszerűbb kutatási eredményeit hozza el nekünk.

– Miért érdemes részt venni a konferencián a közoktatásban részt vevő szakembereknek?

– A pedagógus életpályamodellel kapcsolatban jelenleg is folynak olyan kutatások, amelyek eredményei a közeljövőben elsősorban a TÁMOP-program keretében valósulhatnak meg. A kutatási eredmények érintik, ezáltal érdekelhetik a közoktatásban résztvevő pedagógusokat.

– A tervek között szerepel a konferencia akkreditálása is... 

– Pontosan. A konferencia lektorált esemény, minden előadás előbírálat után kerülhetett csak be a programba. A köznevelésben dolgozók számára hétévenként kötelezően elvégzendő 120 órás képzésbe beleszámítható a konferenciánkon való részvétel, így az ott megjelenő pedagógusok számára igazolást állítunk ki.

– Mit lehet tudni eddig a jelentkezésekről?

– Júliusban 476 regisztrált jelentkezőt tartottunk nyilván. Az elő­bí­rá­lat és lektoráció után 184 elfogadott előadás, 50 szimpózium és 12 poszterelőadás gazdagítja a programot. A munka 10-12 szekcióban zajlik majd.

– Aki nem tud személyesen részt venni a konferencián, hogyan juthat hozzá az ott elhangzó információkhoz?

– A XIII. Országos Neveléstudományi Konferencia honlapja már most elérhető (onk2013.ektf.hu), azon minden friss és fontos információ megtalálható. A weboldalon a plenáris előadások online és élőben követhetők lesznek, a szekcióelőadásokat pedig videofelvételen rögzítjük – ezek később kerülnek fel a honlapra. Fontos kiemelnem a konferencia interaktivitását: vendégeink a népszerű közösségi oldal, a Twitter segítségével kérdezhetnek, illetve hozzászólhatnak az előadásokhoz. Végezetül pedig hadd hívjam fel a figyelmet a kísérőrendezvényeinkre: első nap egy színházi előadásra invitáljuk a részvevőket, másnap pedig a borkultúra és alkoholizmus összefüggéseit vizsgáljuk meg egy szakmai nap keretében. Mindehhez illusztris felszólalókat kértünk fel: Koltai Lajos operatőr-filmrendezőt, Romsics Ignác történészt, valamint Unoka Zsolt Szabolcs orvos-pszichiátert.