December
Advent • Adventi koszorút készültem vásárolni. Szebbnél szebbek voltak a virágosnál: narancssárga gömbgyertyás, szárított narancsszeletekkel, fahéjjal és kisebb termésekkel; fehér színű, kockagyertyás fehér tolldísszel és nagyobb, áttetsző gyöngyökkel; csupazöld koszorú, az illatos gyertyák tövében zöld masnival. „Hagyományos színű nincs?” – kérdeztem. „Hagyományos?” – kérdezett vissza bizonytalanul. „Hát igen, tudja, három lila – egy rózsaszín.” „Ja!... Az most nem divat.”
December 1.
A Magyar Rádiózás Napja • Míg a tévénél magam állíthatom be, hogy az egyes programhelyekre mely csatornák kerüljenek, addig az asztali rádiónál nekem kell igazodnom a horizontális leosztáshoz. De évek, évtizedek alatt megszoktam már: jobbról balra haladva hírek, esti jazzműsorok, komolyzene, régi slágerek, új slágerek, beszélgetések, zene.
S miközben a műsort keresve tekerek, a tévénél izgalmasabb montázs születik meg az éterben: ... férjemnek szeretném küldeni Charlietól a … sose felejtsünk el egy kis citromot tenni a narancsdzsembe, különben … a gazdasági válság hatására több európai országban … mínusz 4 fok várható ma estére.
És eszembe jut Babits Mihály Rádió című verséből az a rész, hogy „Ülj a rádió elé, s forgasd lassan a tárcsát; a hangok tolonganak minden kis vonal között, milliméterek milliméterein, és minduntalan fölhangzik a fütty – a csúnyahangú rigó füttye, aki a Rádióban lakik.”
December 1.
AIDS Elleni Világnap • Kutatók keresik az AIDS ellenszerét, s mindig hír, ha valami reménykeltőt találnak. Vajon, ha meglesz a gyógyszer – mely képes lesz meggyógyítani minden beteget –, vajon mennyiben teszi át majd az ember a felelősség terhét a sajátjáról az orvostudomány vállára?
December 3.
Fogyatékos Emberek Nemzetközi Napja • Vajon fogyatékos-e az az ember, aki valamilyen testi hibával vagy hiányossággal született? Hiszen neki az a természetes, ő így nőtt fel, csak mi látjuk másnak, s mivel mi vagyunk többen, aggatjuk rá a címkét: „te hiányos vagy”. Pedig biztosan van olyan, amit mi tanulhatnánk tőlük: egy vak ember sokkal többet kihall az emberek hangjából – kedves-e a másik, jó-e a kedve; egy mozgássérült pedig nem engedheti meg magának, hogy rohanjon – az eseményeket talán jobban meg tudja figyelni, mint mi. – Ezektől az emberektől érzékenységet tanulhatunk.
Azoknak viszont, akik baleset vagy betegség miatt váltak fogyatékossá, nekünk kell segítenünk, hogy a veszteség közepette is megtalálják lelki békéjüket.
December 5.
Az Önkéntesség Nemzetközi Napja • „Szeretnék önként jelentkezőket kérni…” – kezdte a tanár nem egyszer az iskolában… és a jelentkezők száma mindig attól függött, hogy óra után kellett-e a szertárt kitakarítani, vagy óra helyett elmenni valamilyen rendezvényre.
December 6.
Mikulás • Míg a püspökruhás, mindig december 6-án érkező Mikulás Szent Miklós alakjával és legendájával hozható összefüggésbe, addig a – két részes, fehér szegélyű – piros ruhában megjelenő Télapó alakja egyrészt az orosz Gyed Marózból (Fagy apó) ered, aki Újévkor jön el Hópelyhecske társaságában, másrészt az amerikai Santa Claus ihlette, akit mindig Karácsony napján hoz el szánon Rudolf nevű rénszarvasa.
December 9.
Labdarúgás Világnapja • A vasárnap délutáni focimeccs a haverokkal – játék; a tétre menő labdarúgó világbajnoki mérkőzés – munka.
December 10.
Emberi Jogok Napja • Mihez van jogunk? Az élethez, a szabadsághoz és a biztonsághoz; a magántulajdonhoz; a művelődéshez; a gondolat, a lelkiismeret és a vallás szabadságához; a vélemény és kifejezése szabadságához.
„Jogunk van a művelődéshez” – mennyire egyértelműnek tűnik. De vajon élünk-e vele emberhez méltón?
Sokan azt mondják: színházba nem érünk rá menni, a könyv drága, a komolyzenét nem értjük, a könnyűzene túl hangos, a kiállításhoz meg sokat kell sorban állni.
December 14.
A Hűség Napja Magyarországon • A hűség nem érzelem, hanem elhatározás kérdése. – Ezt a soproniak is tudhatták.
December 16.
A Magyar Kórusok Napja • Mindig szerettem énekelni, ezért is voltam kórustag valamennyi iskolámban. A legkedvesebb dal, amelyre mind a mai napig emlékszem, így kezdődik: „A mi iskolánkban minden énekel, / a csengő kezdi reggel, s az osztály rá felel, / énekel a tábla, hogyha kréta szántja, / Nálunk abból is muzsika fakad, / ha nyikorog a pad.”
December 21.
Téli napforduló; a csillagászati tél kezdete • Ha ezen a napon túl vagyunk, akkor már csak kifelé megyünk a sötétből, a fény felé.
December 24.
Szenteste • Szeretem a személyre szabott ajándékokat gyönyörűen becsomagolni. A gondosan kiválasztott színvilágú, mintájú és anyagú papír, a pontos vagy épp laza hajtogatás, a szépséges szalag, az egyedi ajándékkísérő a metálszínű tollal megírt betűkkel és a megrajzolt figurákkal – már maga az odafigyelés.
December 29.
Magyar Kártya Napja • A magyar kártyával játszott játékok közül a legismertebbek az ulti, a snapszer, a zsírozás, a makaó és a lórum. Ezeknek már online változata is létezik. De ez sosem fogja helyettesíteni a több kirándulást megélt paklit, a beszakadt kártyalapokat, a keverés izgalmát és a jókedélyű társaságot.