Csaknem 60 ezer látogatót vonzott az Educatio
Mintegy 60 ezren látogattak ki az Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításra, amelyet idén 24. alkalommal rendezett meg a Kulturális és Innovációs Minisztérium, az Oktatási Hivatal (OH) és a HÖOK Hallgatói Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. A január 11–13. között, a Hungexpón tartott rendezvény ismét széles kínálattal mutatta be a továbbtanulásban rejlő lehetőségeket.
A szakkiállítás megnyitóján Csák János kulturális és innovációs miniszter, Brassói Sándor, az OH elnöke és Eszterhai Marcell, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája elnöke köszöntötte a résztvevőket.
A háromnapos rendezvényen közel 150 kiállító: szinte az összes hazai felsőoktatási intézmény, számos szakképző intézmény, nyelviskola és képzőintézmény várta a látogatókat, akik az intézmények hallgatóitól és munkatársaitól tájékozódhattak a képzésekről, felmérhették felvételi esélyeiket, megismerhettek különféle idegennyelv-tanulási, illetve ösztöndíj-lehetőségeket.
A 2024 őszén induló felsőoktatási képzésekre február 15-ig lehet jelentkezni a felvi.hu-n elérhető E-felvételiben. (OH)
Minden feltétel adott a tanárok és óvónők béremeléséhez
A szakmai és társadalmi egyeztetések lezárását követően a kormány egy rendeletben pontosította a tanárok és óvónők béremeléséhez szükséges részletszabályokat, hogy az érintettek már a februári kifizetéskor az emelt bérüket kaphassák – írta közleményében a Belügyminisztérium.
A tájékoztatás szerint a tanárok, tanítók, gyógypedagógusok és óvónők bére januártól átlagosan 32,2 százalékkal emelkedik, és a béremelés a következő két évben is folytatódik. A béremelés 140 ezer köznevelésben dolgozó pedagógust érint.
A pályakezdő gyakornokok bére 2024-ben 528 800 forint. Pedagógus I. kategóriában a havi illetmény alsó határa 410 ezer forintról 538 ezer forintra nő, pedagógus II. kategóriában pedig 430 ezer forintról 555 ezer forintra. Mesterpedagógus kategóriában a havi illetmény alsó határa 520 ezer forintról 630 ezer forintra nő, a kutatótanárok esetében pedig 640 ezer forintról 750 ezer forintra.
A kormány azt is bejelentette, hogy a köznevelésben dolgozó pedagógusok béremelésével párhuzamosan 24 ezer szakképzésben oktató bérét is emeli. (MTI)
2024. január 21-én, életének 92. évében elhunyt Grétsy László nyelvész, főiskolai tanár, televíziós személyiség, akit a nyelvművelés egyik legkiemelkedőbb alakjának tartanak. 1932. február 13-án született Budapesten, a pesterzsébeti Kossuth Gimnázium után az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Bölcsésztudományi Karára nyert felvételt, ahol magyar–történelem szakon 1954-ben diplomázott. A nyelvtudomány kandidátusa címet 1960-ban szerezte meg. Munkában töltött éveit a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetében kezdte, tudományos munkatársként. Az Akadémiáról 1987-ben távozott, és megkezdte munkáját az ELTE Tanárképző Főiskolai Kara magyar nyelvi tanszékének tanszékvezetőjeként. 1989-től az Anyanyelvápolók Szövetségének főtitkára, majd alelnöke és ügyvezető elnöke lett. Több nyelvműveléssel kapcsolatos folyóiratnál is dolgozott, mint a Magyar Nyelvőr és az Édes Anyanyelvünk, de igazán ismertté népszerű televíziós műsorai tették. Vágó Istvánnal vezetett műsora, az Álljunk meg egy szóra! sokak kedvence volt, és sok ember figyelmét felhívta, milyen sokrétű a magyar nyelv.
Prima Primissima-díjas, Magyar Örökség-díjas, SZOT-díjas, Apáczai Csere János-díjas nyelvművelő volt Grétsy László, aki életének zászlajára a magyar nyelv ápolását tűzte, és ezt az irányt egész életén át szívvel-lélekkel követte.