Elindult az eTwinning 2023-as tavaszi kampánya
Az eTwinning program idei témája az Innováció és Oktatás – kreatívan az eTwinninggel. A kampány keretében olyan tevékenységeket és webináriumokat rendeznek, amelyek az oktatás és innováció, illetve az eTwinning segítségével megvalósított tantermi innováció tágabb témájának négy fő pillérével foglalkozik majd. 2023. március 1. és április 7. között arra ösztönzik az eTwinning program résztvevőit, hogy változatos online tevékenységek keretében gondolkodjanak el a kampány témáin. A kampányhoz csatlakozók számára inspiráló forrásokat is elérhetővé tesznek, amelyekből megtudhatják, hogyan támogathatják az oktatás és az innováció közötti szinergiát. A kampánytevékenységek keretében a résztvevők az alábbi altémák feldolgozására kapnak majd lehetőséget:
- közösségi innováció az iskolákban;
- a mentális és érzelmi jóllét az iskolákban;
- pedagógiai innováció;
- a mesterséges intelligencia
A kampánytevékenységeket egy, a European School Education Platformon (ESEP) kifejezetten ebből a célból létrehozott új eTwinning Csoport munkafelületén rendezik meg. A csoporttagok itt találnak majd egy interaktív könyvespolcot, amelyen az altémákhoz kapcsolódó számos ajánlott tevékenység, cikk és inspiráló anyag között böngészhetnek.
Részletek: https://www.etwinning.hu/post/elindult-az-etwinning-2023-as-tavaszi-kampanya
Több mint 126 ezren jelentkeztek a felsőoktatásba
Az előző évhez képest mintegy 27%-kal többen, közel 126 500-an jelentkeztek 2023-ban a felsőoktatásba, többségük állami ösztöndíjas képzésekre. A legtöbben, a jelentkezők több mint 69 százaléka alapképzést jelölt meg első helyen, osztatlan képzést közel 10 százalékuk, felsőoktatási szakképzést 4 százalékuk, 17 százalékuk pedig mesterképzést. A tavalyi évhez képest erősödött a vidéki egyetemek iránti érdeklődés. Szintén az átlagnál jobban nőtt az érdeklődés az MTMI-képzések, azaz a műszaki, informatikai, természettudományi képzési területek szakjai iránt, valamint az agrár-, a pedagógusképzés, az orvos- és egészségtudomány képzési területekre is. Az alapképzések közül gazdálkodási és menedzsment, pszichológia, ápolás és betegellátás, kereskedelem és marketing, mérnökinformatikus, illetve óvodapedagógus képzésre jelentkeztek legtöbben első helyen.
Legkésőbb 2023. április 20-ig elindul az e-ügyintézési időszak, a felvételizők az E-felvételiben nyomon követhetik a rögzített adataikat, ellenőrizhetik a feltöltött dokumentumaikat, illetve azok feldolgozottságát, elbírálását, valamint láthatják a rögzített/átvett eredményeiket és a felvételi pontszámaikat is. 2023. július 12-ig van lehetőségük a felvételi kérelem benyújtását követően megszerzett dokumentumaik, eredményeik feltöltésére, valamint egyetlen alkalommal módosíthatják a jelentkezési helyek sorrendjét. A ponthatárok, a felvételi eredmények kihirdetésére várhatóan 2023. július 26-án kerül sor. (Oktatási Hivatal)
Huszonkétezer tabletet kap a közoktatás
A kérdezőbiztosok által a 2022. évi őszi népszámláláskor használt táblagépeket kapják meg a közoktatási intézmények – jelentette be a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára. Az iskolák 22 ezer táblagépet kapnak, az eszközök a következő hetekben jutnak el az intézményekhez. Maruzsa Zoltán hangsúlyozta: a modern oktatás egyik kulcskérdése a digitalizáció, a kormány által elfogadott, a 2021–2030. közötti időszakra vonatkozó köznevelési stratégia kiemelt célként kezeli ezt a területet. Ismertetése szerint eddig százezer pedagógus vett részt a digitális kompetenciát támogató továbbképzésen, az iskolákban pedig bevezették a digitális kultúra tantárgyat. A népszámlálásban részt vevők 34 ezer táblagépet használtak, ebből most 22 ezer jut a közoktatási intézményeknek. A kormány célja, hogy a fennmaradó eszközök eljussanak az egyéb, kiemelt szektorokban tevékenykedő civil és érdekvédelmi szervezetekhez. (MTI)