Összeállította: Karkó Ádám
Százezer körüli a felsőoktatásba jelentkezők száma
Közel 100 ezren, 99 192-en nyújtottak be érvényes jelentkezést a 2022 szeptemberében induló felsőoktatási képzésekre. A legtöbben, a jelentkezők 64 százaléka alapképzést jelölt meg első helyen. Osztatlan képzésre 12 százalékuk, felsőoktatási szakképzésre 6 százalékuk, a felsőfokú végzettséggel rendelkezők közül pedig mesterképzésre 18 százalékuk jelentkezett első helyen.
Állami ösztöndíjas képzésekre a jelentkezők 89 százaléka, 88 127-en szeretnének bekerülni, míg az önköltséges képzési formát 11 065‑en jelölték meg elsőként. Idén is legfeljebb hat (díjmentesen három) képzést lehetett választani. A felvételizők átlagosan 2,7 képzésre jelentkeztek.
A legnépszerűbb képzési területek (alapképzésen és osztatlan mesterképzésen) az első helyes jelentkezések alapján: gazdaságtudományok, bölcsészettudomány, műszaki, pedagógusképzés, orvos- és egészségtudomány, informatika. A legnépszerűbb alapképzés a gazdálkodás és menedzsment, ezt követi a pszichológia, az ápolás és betegellátás, a kereskedelem és marketing, illetve a mérnökinformatika.
A ponthatárok, a felvételi eredmények kihirdetésének tervezett dátuma 2022. július 21. (OH)
Uniós támogatásból hoznak létre okostantermeket
Majdnem hétmilliárd forint uniós forrást fordíthat a kormány okostantermek kialakítására. A fejlesztés 180, a konvergenciarégióban működő állami iskolát érint, és az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) forrásaiból 6,99 milliárd forint fordítható az okostantermek kialakítására. Ebből a forrásból komplex fejlesztés valósulhat meg, így nemcsak digitális, vizuális eszközök, laptopok, nyomtatók, digitális tananyagok kerülnek az iskolákba, hanem az erre kijelölt tantermek teljes körű építészeti, gépészeti felújítása is megtörténik. A magyar településrendszer elaprózottsága, az általános iskolai intézményhálózat változatos struktúrája ellenére a kormány igyekszik a tanulás-nevelés feltételeit azonos szinten megteremteni. Az oktatás-nevelés a Nemzeti alaptanterv nyomán elmozdult a klasszikus értékek irányába, ugyanakkor eszközeiben és módszereiben is korszerű oktatási rendszerre törekszik a kormány. A programot a Klebelsberg Központ koordinálja. (MTI
Május 20-ig tartanak az óvodai beiratkozások
Április 20-án megkezdődött az óvodai beiratkozás, az óvodakezdés halasztása április 15-ig volt kérelmezhető. Az általános iskolákba április 21–22-én lehetett jelentkezni. Minden gyermeknek, aki augusztus 31-ig betölti a 3. évét, szeptembertől legalább napi négy órában óvodai nevelésben kell részesülnie annak érdekében, hogy időben elkezdődhessen a gyermekek közösségbe szoktatása és felkészítése a majdani iskolakezdésre. A felvételt a szülőnek, gondviselőnek szükséges kérelmeznie. Az Oktatási Hivatal levélben hívta fel az érintett szülők, gondviselők figyelmét a határidőkre, tudnivalókra.
Az óvodakezdés halasztását április 15-ig kérelmezhették a szülők a területileg illetékes járási hivatalnál. Ha családi körülményei, sajátos helyzete ezt indokolja, a gyermek egy évig (annak az évnek augusztus 31-ig, amelyben negyedik évét betölti) menthető fel az óvodai foglalkozások alól.
Minden gyermek, aki augusztus 31-ig betölti a hatodik életévét, tankötelessé válik.
A tankötelezettség halasztása kizárólag azok esetében lehetséges, akik számára az Oktatási Hivatal engedélyezte, hogy további egy nevelési évig óvodában maradjanak, vagy akik rendelkeznek az erre vonatkozó, a területileg illetékes pedagógiai szakszolgálat szakértői bizottsága által kiállított szakvéleménnyel. (OH)