Iránytű
2020. május
Összeállította: Dallmann Kristóf
Június másodikától oktatási céllal is használhatók lesznek az iskolaépületek
Június másodikától oktatási céllal is használhatók lesznek az iskolaépületek. A vidéki bölcsődék és óvodák hétfőtől, a fővárosiak pedig szintén június másodikától térnek vissza a „normális működési rendhez" – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs május 24-i online sajtótájékoztatóján. Maruzsa Zoltán hangsúlyozta: az iskolákban a tanév végéig, június 15-éig érvényben marad a tantermen kívüli digitális munkarend, a tanév hossza nem változik. Azonban június másodikától, ha az intézmény és a pedagógusok szükségét látják, kiscsoportos konzultációt, egyéni felkészítést már tudnak szervezni az elmúlt hónapok tudásának megerősítéséért, felzárkóztató jelleggel az iskolákban. Erről az intézmények dönthetnek. Tantárgyanként is szervezhetnek konzultációkat, a kis csoportok létszámát pedig központilag nem határozták meg, azok a helyi adottságoknak megfelelően alakíthatók ki – tette hozzá.
Hangsúlyozta: június 2-ától június 26-áig minden iskolában meg kell szervezni az oda járó gyermekek felügyeletét. Ezzel bővül a gyermekek felügyeletébe bevont intézmények köre, mivel eddig csak kijelölt iskolákban fogadták a tanulókat, most viszont mindenki a saját intézményébe mehet majd. A köznevelési államtitkár azt is elmondta: azokat, akik lakóhelyüktől nagyobb távolságra jártak iskolába, most igény esetén a lakóhely szerinti iskolának is fogadni kell. A tanév időszakában, június 2–15. között elsősorban tanulást támogató, felzárkóztató programok szervezhetők az iskolákban, június 16-ától, a tanév befejezésétől, június 26-tól pedig a következő tanévre is készülhetnek már, de táborok, tematikus napok is rendezhetők – ismertette. Az óvodák és a bölcsődék kapcsán Maruzsa Zoltán kiemelte: nem kötelező ezekbe az intézményekbe vinni a gyerekeket, a járványügyi helyzet alapos indoknak minősül, ha a szülő azt kéri, hogy gyermeke otthon maradhasson. A köznevelési államtitkár közlése szerint az elmúlt napokban óvodai gyermekfelügyeleten a gyermekek mintegy tíz százaléka vett részt, és az igény napról napra nőtt az elmúlt időszakban. Maruzsa Zoltán arról is beszélt, hogy egy május 22-én megjelent kormányrendelet szerint május 31-éről június 30-ára változik annak a határideje, ameddig a köznevelési intézmények benyújthatják kérelmüket működési engedélyük módosítására, ha ez átszervezések miatt szükséges. Szintén ekkor jelent meg kormányrendelet a pedagógusok minősítésével kapcsolatban. (MTI – EMMI)
A nyári szünetben lehet ottalvós táborokat is szervezni
Június 16-tól szervezhetők napközis és ottalvós nyári táborok az érvényes járványügyi előírások betartásával – jelentette be Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára. A vidéki bölcsődék és óvodák a jövő héttől, a budapestiek június 2-tól visszatérnek a rendes működésre, a gyerekeket mindenféle igazolás nélkül be kell fogadniuk az intézményeknek. Ez azonban csak lehetőség a szülőknek, nem jelenti azt, hogy kötelező bölcsődébe, óvodába járniuk a gyerekeknek – mondta az államtitkár. Novák Katalin arról is tájékoztatott, hogy módosító javaslatot nyújtott be az örökbefogadói tanfolyam ingyenessé tételéért az örökbefogadás elősegítéséről szóló törvényjavaslathoz, amelyet kedden kezdett tárgyalni a parlament. Az államtitkár emlékeztetett: egyszerűbbé és gyorsabbá szeretné tenni a kormány az örökbefogadást, ezért többek között nem lesz kötelező a tanfolyam elvégzése az örökbefogadó szülőknek. A fejenként 60-80 ezer forintos tanfolyam azonban ettől függetlenül ajánlott, és meg is marad lehetőségként. A javaslatnak köszönhetően viszont akár közel 160 ezer forintot is megspórolhatnának az örökbefogadók – mondta. (MTI – EMMI)
A Kormány ösztöndíjjal is támogatja a tehetséggondozást és felzárkóztatást szolgáló köznevelési Arany János Programokat
Megjelent az Arany János Programok megvalósítását szolgáló ösztöndíj-támogatás rendjéről, illetve feltételeiről szóló Kormányrendelet, valamint az Arany János Tehetséggondozó Programban és az Arany János Kollégiumi Programban nyújtott ösztöndíj kifizetéséhez szükséges többletforrást biztosító Kormányhatározat.
A 2022/2023-as tanévtől bevezetendő, tanulmányi eredmény alapján havi
20–40 000 forint közötti tanulmányi ösztöndíj a Programok által biztosított komplex pedagógiai támogatásba integráltan sokkal eredményesebb lehet, mint különálló juttatásként. A kormány erre éves szinten több mint 800 millió forintot biztosít. Az ösztöndíjat felmenő rendszerben vezetik be. A kormányrendelet megalkotása és a többletforrás biztosítása a tehetséges, ugyanakkor hátrányos helyzetű, köztük roma származású tanulók eredményes középfokú előrehaladását, lemorzsolódásának megelőzését célzó Arany János Programok továbbfejlesztését jelenti. Az Arany János Programok eredményességét az elmúlt években végzett vizsgálatok is alátámasztották, mivel ezek nélkül a tanulók mintegy negyede alacsonyabb képzési szinten vagy valószínűleg egyáltalán nem tanult volna tovább. Az Arany János Programokban tanévenként több mint 3000 tanuló vesz részt. A programban részt vevő szakképző intézmények 2020 szeptemberétől az új szakképzési ösztöndíjrendszer részesei lesznek. (EMMI)
Véget értek az írásbeli érettségik
Május 21-én befejeződtek a 2020. május–júniusi érettségi vizsgaidőszak írásbeli vizsgái, amelyeket a járványügyi veszélyhelyzetben 14 nap alatt, 1.144 helyszínen, az egészségvédelmi óvintézkedések betartásával bonyolítottak le a vizsgaszervező intézmények.
Az írásbeli vizsgák feladatlapjait és azok javítási-értékelési útmutatóit az Oktatási Hivatal, az előzetes ütemezésnek megfelelően, folyamatosan nyilvánosságra hozta honlapján. Május 22-én 14.00 órától valamennyi vizsgaanyag elérhetővé válik a felületen. A vizsgák lebonyolítása zökkenőmentesen zajlott, a meghozott kormányzati óvintézkedések hatásosnak bizonyultak. (Oktatási Hivatal)
Rendkívüli pedagógusminősítés 2020 júliusában
A Kormány egyes speciális esetekben lehetővé teszi a felfüggesztett 2020. évi minősítő vizsgák, minősítési eljárások megszervezését 2020. július 31-ig.
A veszélyhelyzet során az egyes pedagógusminősítési eljárások lefolytatásáról és az országos pedagógiai-szakmai ellenőrzésekről szóló 222/2020. (V. 22.) Korm. rendelet alapján 2020. június 10-ig az Oktatási Hivatal eletpalya@oh.gov.hu e-mail-címére benyújtott kérelemben kérhetik a minősítő vizsga, minősítési eljárás megszervezését:
- a 2020. augusztus 31-ig határozott idejű kinevezéssel, munkaszerződéssel foglalkoztatott, Pedagógus I. fokozatot célzó eljárásban részt vevő pedagógusok,
- valamint azok a gyermeket váró pedagógusok, akik 2020. szeptember 1-től már fizetés nélküli szabadságukat töltik.
(Oktatási Hivatal)