Iránytű
2020. április
Összeállította: Ambrus Balázs, Indri Dániel Janisz
Májusban tehetnek vizsgát a szakképzésben tanulók
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) javaslata alapján a járványhelyzetre tekintettel, szigorú óvintézkedések mellett májusban adhatnak számot tudásukról a szakképző intézményekben vizsgázók – közölte a tárca. Schanda Tamás államtitkár elmondta: a gazdaság újraindításához nagy szükség van a versenyképes szaktudással rendelkező, tehetséges fiatalokra. A javaslat alapján a komplex szakmai vizsgák írásbeli részét az írásbeli érettségi vizsgákat követő időszakban kell megszervezniük az intézményeknek. A szakképzés lényegét jelentő gyakorlati vizsgákat az iskolák által meghatározott időpontban – lehetőség szerint – májusban tarthatják meg. A vizsgákat az érettségikhez hasonlóan kis létszámmal, a vizsgázók közötti megfelelő védőtávolság biztosításával, a biztonsági előírások betartásával kell megszervezni és lebonyolítani.
A tervek szerint a vizsga végeredményét a szóbeli vizsga eredménye nélkül kell megállapítani. A vizsgán azok a végzős tanulók vehetnek részt, akik az utolsó tanévben a kötelező szakmai gyakorlat legalább 60 százalékát teljesítették. A vizsgára bocsátás feltételeként előírt okiratok (például nyelvvizsga, jogosítvány) bemutatása nem kötelező, sikeres vizsga esetén a bizonyítványt azok hiányában is ki kell állítani. A szakmai javaslat kitér arra is, hogy mellék-szakképesítés megszerzésére irányuló vizsga nem szervezhető, azokat a 2020/2021. tanév október–novemberi vizsgaidőszakában kell megtartani. A javító- és pótlóvizsgák letételének lehetősége kapcsán megszabott, idén júniusban lejáró egy éves határidő a 2020/2021. tanév október–novemberi vizsgaidőszakának utolsó napjáig meghosszabbodik. A tárca kezdeményezésének elfogadása esetén igazoltnak kell tekinteni annak a tanulónak a hiányzását, aki a veszélyhelyzetre tekintettel valamely vizsgatevékenységen nem vesz részt, és számára a 2020/2021. tanév október–novemberi vizsgaidőszakában kötelező vizsgalehetőséget biztosítani, amely nem tekintendő javító- vagy pótlóvizsgának. (MTI)
Elindult az ügyintézés az E-felvételiben
Elérhetők az ügyintézési funkciók az E-felvételiben: a szeptemberben induló képzésekre jelentkezők július 9-ig használhatják dokumentumpótlásra, adat- és sorrendmódosításra a felületet. Az E-felvételiben a táblázatok mellett található útmutatók segítenek a megjelenített információk pontos értelmezésében, így érdemes átnézni az ott szereplő információkat is. 2020. június 25-ig a jelentkezők általános tájékoztatást kapnak (a jelentkezéskor megadott e-mail címükre) az egyes pontszámítási módokhoz szükséges dokumentumokról és ezek ellenőrzéséről, akik pedig hiányos jelentkezést nyújtottak be, azok hiánypótlási felszólítást is kapnak. Az általános tájékoztató és az egyedi (névre szóló) hiánypótlási felhívás nem azonos!
A felvételizők a jelentkezéseik, a közhiteles nyilvántartástól átvett adataik, a dokumentumaik és a kérvényeik állapotát kizárólag az E-felvételiben tudják nyomon követni. A ponthatárok megállapítását – várhatóan 2020. július 23-át – követően, a saját online felületről tölthetik le a besorolási döntésről szóló határozatot is. (felvi.hu)
Őszre csúsznak a kampányoltások
Vélhetően a következő tanévre csúszik a hetedikes lányok HPV (humán papilloma vírus) elleni kampányoltásának második adagja – tájékoztatott a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK). Mint írták: míg az életkorhoz kötött kötelező védőoltások beadása a szokásos rendben zajlik, a kampányoltásokra a járványt követően kerül majd sor. Magyarországon 2014-ben került be a HPV elleni oltás az immunizációs programba, felmenő rendszer nélkül (tehát minden évben csak egy korosztály kap oltást). A védettség eléréséhez fél éves időközzel két oltásra van szükség, melyet nálunk a 7. évfolyamba járó lányok ősszel és tavasszal ingyen kapnak meg. Idén az iskolai oktatás járvány miatti felfüggesztése nehezíti a lányok második oltását, de akkor sem történik semmi baj, ha őszre csúszik, és a nyolcadik elején kapják meg a vakcina második adagját – nyilatkozta Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke. Hozzátette: a HPV-hez hasonló másik iskolai kampányoltást, a hepatitisz ellenit még beadták márciusban. (Népszava)
Kötelező óvodai és bölcsődei ügyeletet biztosítani
Kötelező óvodai és bölcsődei ügyeletet biztosítaniuk az önkormányzatoknak azokon a településeken is, ahol a koronavírus-járvány miatt bezárták ezeket az intézményeket – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára. Novák Katalin azt mondta, hogy a Magyar Közlönyben megjelent rendelet szerint az önkormányzat eldöntheti, milyen kapacitásokat használ fel, de az ügyeletért magánbölcsődék esetén sem kérhetnek pénzt, egy csoportban pedig legfeljebb öt gyermek lehet.
Lehetővé tették, hogy a bölcsődei dolgozókat a polgármester átirányíthassa másik szolgáltatóhoz. A dolgozók az eddigi fizetésüket kapják az új feladatkör után is – ismertette. Elmondta, hogy a bölcsődei ellátást nyújtó szolgáltatók állami támogatásának megállapításakor a veszélyhelyzet idején a veszélyhelyzet első napját megelőző napon beíratott gyermekek számát veszik alapul. Így a családi vagy a magánbölcsődék is képesek biztosítani a működésüket. Továbbá a munkaadók is szervezhetnek munkahelyi gyermekfelügyeletet dolgozóik 14 éven aluli gyermekeinek. A munkaadónak csak bejelentési kötelezettsége van, és adókedvezményt is kap – mondta az államtitkár. Novák Katalin beszélt arról is, hogy a segítséget nyújtókat és a segítségre szorulókat összekötő www.onkentes.gov.hu honlapon eddig körülbelül kétszáz szervezet és több száz önkéntes regisztrált. (MTI)
Tájékoztatás táboroztatással kapcsolatban
Jelen járványügyi helyzetben még nem lehet biztosan megmondani a járvány terjedésének időbeli lefolyását, így a korlátozások feloldásának ütemezését sem. Az előzőekre tekintettel a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) kéri a táborok szervezőinek türelmét az idei nyárra tervezett táborokkal kapcsolatban. Amennyiben a nyár folyamán megtarthatóak a táborok, úgy a szakemberek meghatározzák majd azokat a szükséges járványügyi megelőző intézkedéseket is, amelyekkel megakadályozható a járvány terjedése, és amelyek betartására különös figyelmet kell majd fordítani a tábor működtetése során. A jogszabályokban rögzített, a tábor megkezdése előtti 6 hetes bejelentési határidőt a járványügyi helyzettől függően valószínűleg módosítják majd. Kérjük, kísérjék figyelemmel az operatív törzs sajtótájékoztatóit és az NNK honlapját, ahol időben, hiteles és naprakész tájékoztatást fognak kapni a táborok szervezhetőségével és működésük járványügyi feltételeivel kapcsolatban. (NNK)