„Felvetni egy jó problémát, kérdezni egy jó kérdést – már a munka felét jelenti.” Ezek nem más, mint világhírű Nobel-díjas kutatónk, Szent-Györgyi Albert szavai, és azt hiszem, kiválóan kifejezik azt az elkötelezettséget és fegyelmezettséget, amivel egy‑egy – olykor világmegváltó – ötlet megvalósításához hozzá kell állnunk.
Év végi dupla számunkban ugyanis olyan oktatási és tudományos innovációkat mutatunk be, melyekre méltán lehetünk mindannyian büszkék. Talán emlékezhetnek az egy évvel ezelőtti fiatal diák, Seitz Erik sikereire, aki a rákkutatás területén jeleskedett pályamunkájával a tavalyi Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyen. Ez alkalommal négy olyan fiatalt ismerhetnek meg, akik nemcsak a hazai versenyen értek el szép eredményeket, hanem az EU Fiatal Tudósok Versenyén is megmérethették magukat innovációikkal; lapunknak Tóth Regina, Kovács Viktória, Kovács Nóra-Anna és Barna Benedek László meséltek projektjeikről és a kinti versenyen szerzett élményeikről. Természetesen nem feledkezhetünk meg arról a pedagógiai támogatásról sem, ami a diákokat egészen a nemzetközi versenyig hivatott elrepíteni. Erről a munkáról a csapatot a versenyre kísérő Ivánka Gáborral, a Magyar Fiatal Tudósok Társaságának elnökével beszélgettünk.
Jelentős innováció történt a hazai oktatási elektronikus ügyintézésben is, aminek köszönhetően csökken az eljárások átfutási ideje és háttérbe szorul a papíralapú bürokrácia is. A fejlesztésekről Miltényi Gábort, az Oktatási Hivatal szakmai vezetőjét kérdeztük. Egy másik projekt fejlesztéseinek hála pedig igazán színvonalas kiadványok és digitális tananyagok készültek nemcsak a református iskolák növendékeinek és pedagógusainak, hanem minden tanulni vágyónak; mindezekről Farkas Judittal, a Református Tananyagfejlesztő Csoport projektvezetőjével beszélgettünk. Az idén elindult Z-szakról korábban már volt szó lapunkban, azonban ez alkalommal a gyakorlati tapasztalatokat is bemutatjuk az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem szemüvegén keresztül; ebben dr. Pajtókné dr. habil. Tari Ilona, az egyetem rektora, a természettudomány–környezettan tanár szak szakfelelőse volt segítségünkre. Egy igazán érdekes és kalandos beszámolót is olvashatnak Biró-Müller Judit angoltanár tollából, aki az Egyesült Államok Fulbright TEA médiaértés és médiaműveltség témakörben megtartott hathetes szemináriumán járt.
Az elmúlt időszak bővelkedett számos oktatáshoz köthető rendezvényben, konferenciában, melyekből Aktuális rovatunkban szemezgettünk. Sulinéző sorozatunkban a szegedi Tömörkény István Művészeti Szakgimnázium és Technikum mutatkozik be, Érettségi változások rovatunkban a biológia tantárgy várható változásait vizsgáltuk, Lélekbúvár rovatunkban pedig Bereczki Enikő ifjúsági és generációs szakértővel a Z generáció jellemzőiről beszélgettünk.
Innovatív Pedagógia című rovatunkban ezúttal a budapesti Gyermekvasút képzeletbeli járatára ülhetünk fel, kalauzunk pedig Váczi Viktor, a Gyermekvasút forgalmi koordinátora lesz. Van új a NAT alatt rovatunkban bemutatjuk az új Természettudomány gyűjteményt, mely infografikákkal igyekszik közelebb hozni a minket körülvevő világot, Vertike Anett pedagógus pedig az alsó-felső tagozat közötti biztonságos átmenet jelentőségét elemzi.
Bízom benne, hogy az adventi időszak szeretetteljes várakozással telik és a karácsonyi időszakban jut idő a feltöltődésre és lapszámunk elmélyült olvasására is!
Áldott, meghitt karácsonyt és boldog, sikeres új évet kívánok!