Hasonló cipőben

Ha valaki azt hiszi, hogy szeptember 1-jén csak a gyerekeknek és a pedagógusoknak kezdődik el a tanév, akkor téved. Mert ez a nap legalább olyan meghatározó a szülők, a tanszerforgalmazók, a menzán dolgozók, a közlekedési vállalatok menetrendkészítői és nekünk, oktatási lapot szerkesztők számára is.

Hogy miért járunk hasonló cipőben? Ahogy önök a nyár folyamán tervezik meg a következő tanév céljait, tartalmát és feladatait, úgy mi is ekkor készülünk a következő tanév rovataival és témaötleteivel. Ahogy önök is differenciálják a tananyagot, úgy mi is igyekszünk változatos tartalmakat kínálni. Sokfélék a gyerekek (egyikük a történelmet szereti, másikuk a biológiát, az egyik a könyveket falja, a másik netezik), és sokfélék a pedagógusok is: van, akit elsősorban a saját tantárgyának témaköre, újdonsága érdekel, más inkább az általános nevelési problémákra keres megoldást; van, aki a nagyinterjúkat olvassa este a kényelmes fotelben, és van, aki a programajánlóra pillant rá a nagyszünetben. Önök a gyermekeket szeretnék segíteni a tanulásban, mi pedig önöket a tanításban.

És milyen újdonságokra számíthatnak ebben az évben az Új Köznevelésben?

Az Oktatás-nevelés rovat továbbra is a gyerekekre, az ő oktatásukra, nevelésükre fókuszál. Új, állandó alrovatként jelentkezik a gyermekek-felnőttek közti kommunikációval, illetve a médiakommunikációval foglalkozó Közös a profilunk, valamint a pályaválasztást segítő, az egyes pályák, szakmák jövőképét és a munkaerőpiacot bemutató Pályaorientáció. Ide került át a Digitális alrovat, amely tavaly elsősorban a tanárokat segítette különböző szoftverek, applikációk bemutatásával, idén azonban a biztonságos médiahasználatot (IT-biztonság) fogjuk körüljárni.

A mi világunk változatlanul a pedagógusok saját rovata. Minden lapszámban szeretnénk olyan cikkekkel támogatni önöket, amelyek a pedagóguspálya általános kérdéseire adnak választ, vagy az iskolai lét kihívásos helyzeteihez nyújtanak kapaszkodót. Célirányosan az osztályfőnököknek szánja cikksorozatát Fenyő D. György az Osztályfőnöki órában, végigtekintve a rendre előkerülő témaköröket a szülői értekezletek szervezésétől az osztálypénz kezelésén át az osztálykirándulásig.

Igyekszünk minél szélesebb körben segíteni a pedagógusok mindennapi munkáját, szakmai tájékozottságát. Sok további tervünk van, reméljük, azokat is hamarosan megismerhetik.

És ha már hasonló lábbelink van… Ahogy önöknek is szükségük van a diákok részéről visszajelzésekre, úgy a mi munkánk is könnyebb, ha tudjuk, mi tetszett / nem tetszett a lapunkban, illetve hogy miről olvasnának szívesen. És ahogy jólesik a tanárnak egy-egy beadott szorgalmi, úgy a szerkesztők is szívesen fogadják a pedagógusi munka tapasztalatairól, iskolák jó gyakorlatairól szóló beszámolóikat. Írjanak nekünk bátran, e-mail-címünk változatlanul: kozneveles@ofi.hu.

Eredményes tanévet kívánok mindannyiunknak.