Digitális pedagógia

Digitális Oktatási Stratégia, Digitális Gyermekvédelmi Stratégia

Magyarország Kormánya 2016-ban elfogadta Magyarország Digitális Oktatási Stratégiáját (DOS) és Magyarország Digitális Gyermekvédelmi Stratégiáját (DGYS).

Digitális Oktatási Stratégia a hazai oktatási-képzési rendszer egészére kiterjedő célokat és fejlesztési szempontokat fogalmaz meg. Egyik legfontosabb célja, hogy a köznevelési rendszerből kikerülő tanulók megfelelő digitális kompetenciával rendelkezzenek, és képesek legyenek e kompetenciák élethosszig tartó, folyamatos fejlesztésére. A DOS célkitűzései között szerepel továbbá, hogy a tanulás-tanítás folyamatának támogatása érdekében megfelelő digitális eszközpark álljon rendelkezésre valamennyi köznevelési intézmény számára.

Digitális Gyermekvédelmi Stratégia kiemelt célja a tudatos, értékteremtő internethasználat támogatása, illetve a gyermekek és a személyiségi jogok védelmét szolgáló szabályok és intézkedések érvényesítésének hangsúlyozása.

A Kormány számos kiemelt és standard uniós projektet indít annak érdekében, hogy anyagi forrást biztosítson a DOS-ban és a DGYS-ben megfogalmazott célok megvalósítására.

Dokumentumok: www.kormany.hu/hu/miniszterelnoki-kabinetiroda/digitalis-jolet-program/strategiak

Pályázati lehetőségek: lásd a Tanévkezdő kiadvány mellékletét

Nemzeti Köznevelési Portál (NKP)

A köznevelés tartalmi szabályozóinak megfelelő tankönyvek, taneszközök fejlesztése mellett a következő tanévben megvalósul a Nemzeti Köznevelési Portál továbbfejlesztése, melynek során új funkciók kialakítására, a meglévők kiegészítésére, valamint a digitális tananyagok bővítésére kerül sor. Bővülnek például a közösségimédia-használattal, az akadálymentesítéssel és a keresésoptimalizációval összefüggő funkciók.

A portálon jelenleg több mint 200 tankönyv, 30 000 digitális interaktív alkalmazás található. Az NKP-n a nyilvános tartalmak elérésén túl a regisztrált felhasználók a saját tartalomtárukban olyan egyéni tartalmakat (pl. óravázlatokat) menthetnek el, amelyek segítik a tanórákra való felkészülést, s amelyekből már 30 000 áll rendelkezésre. A korábbi évekhez hasonlóan pedig szintén letölthetők a pedagógusok tanórai munkáját segítő tartalmi elemek (tanmenetek, tanóraminták, felmérők, témazárók, megoldókulcsok).

Az NKP használatának elterjesztésére tudásmegosztó műhelyeket, a pedagógusok részére felkészítéseket és képzéseket, a tanulóknak témahónapokat szervez az EKE OFI. A portállal kapcsolatban felmerülő kérdésekben a tamogatas@nkp.hu e-mail-címen kaphatnak információt.

Nemzeti Köznevelési Portál: portal.nkp.hu


TanTrend

2017 szeptemberében indítja útjára az EKE OFI a TanTrend.hu elnevezésű oktatási portált. A TanTrend.hu köznevelési és felnőttképzési témákkal, érdekes, hasznos szakmai tartalmakkal, hírekkel szolgálja a pedagógusokat, szülőket, diákokat és bárkit, aki figyelemmel követi a magyar oktatás helyzetét. A portál beszámol minden lényeges, köznevelést érintő kérdésről a NAT megújulásától kezdve az oktatás-neveléssel kapcsolatos híreken át egészen a digitális pedagógiáig.

TanTrend: tantrend.hu