Biztosabbá válik a tankönyvellátás
Szeptember 1-jétől ingyen kapja a tankönyveket az összes elsős kisdiák, ugyanakkor az állam továbbra is térítésmentesen biztosítja a könyveket a rászorulók számára, valamint a nemzetiségi és a gyógypedagógiai nevelés-oktatásban is – tudatta lapunkkal a köznevelésért felelős helyettes államtitkár. Gloviczki Zoltán szavaiból kiderült: az új tankönyvrendeletnek és a tankönyvpiaci átalakításoknak köszönhetően a rendszer nem csak átláthatóbbá, de színvonalasabbá és költséghatékonyabbá is válik.
– Hogyan alakítja át az új tankönyvrendelet a tankönyvpiac rendszerét?
– A tankönyvtörvény tavaly novemberi módosítása létrehozta és ez év szeptemberétől bevezeti az állami tankönyvforgalmazás új rendszerét. A cél, hogy kizárólag oktatási-szakmai szempontok alapján történjen a tankönyvek kiválasztása és megrendelése, a tankönyvbeszerzés átláthatóbbá váljon, csökkenjenek a szülők, valamint a költségvetés számára a tankönyvellátással járó kiadások. A rendelet útján a tárca a kiadókat tartós tankönyvek fejlesztésére ösztönzi.
– Egy korábbi sajtótájékoztatón elhangzott, hogy egy évfolyamra átlagosan több mint háromszáz könyv jut, tantárgyanként mintegy 26, de a bőséges kínálatból általában két-három kiadványt preferálnak a pedagógusok. Ezek szerint jóval kevesebb könyvre lenne szükség a mostani kínálatnál?
– A tankönyveknek a minősége és nem a mennyisége számít. Az államtitkárság álláspontja szerint mindenképpen egy áttekinthetőbb kínálatra van szükség, ugyanis a jelenleg piacon lévő összes tankönyvet 40 évnyi olvasással lehetne megismerni. A bőség ellenére az intézmények eddig is viszonylag szűk körből választottak, a kereslet egy-egy típus esetén 90-95 százalékban egy-két kiadványra korlátozódott.
– Milyen változást hoz az új miniszteri pályáztatás? Mit lehet tudni a feltételekről, az elbírálásról?
– A miniszter pályázatot ír ki a kiadók számára, amelyen az előírt díj befizetése után lehet részt venni. A pályaműveket a szakértők a megszokott eljárási rend szerint vizsgálják, véleményük alapján a miniszter kiválasztja az adott évfolyamra és tantárgyra a megfelelő könyveket. Mivel pedagógiai szempontból előnyös, ha egy-egy tanítási szakaszban (például az 1–4., 5–8. évfolyamon) a tankönyvek egységes szemléletűek, a korábban sikeresen pályázók a későbbi kiírások során előnyt élveznek. A hagyományos tankönyvvé nyilvánítási eljárásnak a jövőben is fontos szerepe lesz. A pályázaton nincs megkötve a nyertesek száma, de lényeges, hogy az azonos céllal és paraméterekkel rendelkező könyvek közül csak a valóban legjobb szerepeljen az államilag támogatott körben: kategóriánként legfeljebb két-háromféle könyv.
– Mikortól meddig tart a tankönyvrendelési időszak, és lehet-e változtatni a rendelésen akkor, ha egy korábban használt tankönyv az átdolgozás és a jóváhagyás eredményeként később kerül fel a tankönyvjegyzékre?
– Az új szabályozás alapján a rendeléseket legkésőbb március utolsó munkanapjáig lehet leadni. A megrendelő felület a tavaszi szünetre tekintettel valamivel tovább fog üzemelni. Módosításra június 15-ig, pótrendelésre szeptember 5-ig lesz lehetőség. A korábbi évek gyakorlatától eltérően minden diák egyedi csomagolásban kapja a könyveit. Ezért a rendeléskor fel kell tüntetni a kiválasztott kiadványok címét, darabszámát, a tanulót megillető támogatásokat. Az iskolának az okok megjelölésével fel kell tüntetni azokat a tanulókat is, akik számára nem rendel tankönyvet. Annak érdekében, hogy elegendő idő legyen az új kerettanterveknek megfelelő tankönyvek elkészítésére, május 15-ig adhatják le rendeléseiket az intézmények az 1., az 5. és a 9. évfolyamosok tankönyveire.
– A 2013/14-es tanévben az első osztályosok ingyen kapják a tankönyveiket. Számukra bármilyen tankönyvet lehet rendelni, vagy az ingyenesség csak egy meghatározott körre terjed ki?
– A tankönyvjegyzéken szereplő – azaz a kiadók által fejlesztett és jóváhagyott – könyvek bármelyikét választhatja az iskola azzal a megszorítással (a matematika kivételével), hogy amennyiben a listán szerepel tartós tankönyv, úgy az adott tárgyból azt kell rendelni.
– Milyen tantárgyaknál vezetik be az ingyenes kiadványokat, és ezeknek milyen speciális feltételeknek kell megfelelniük?
– A 2013/14-es tanévben az első évfolyamra beiratkozott tanulók ingyen kapják a tankönyveket, a kör felmenő rendszerben évről-évre bővül. Az állam ugyanakkor továbbra is fenntartja a rászorultsági alapú tankönyvtámogatást is azokon az évfolyamokon, amelyekre az ingyenes ellátás még nem terjed ki. Az ingyenesség egyébként minden tantárgyra és minden fajta kiadványra érvényes. Ezek tulajdonosa az iskola lesz, amely a házirendjében meghatározott szabályok szerint használatra a tanuló rendelkezésre bocsátja. Természetesen a munkafüzetekre, feladatlapokra nem vonatkozik ez a szabályozás.
– Ha egy ingyenes, tartós tankönyv évközben megrongálódik, miként lehet újat kapni? Vagy azt már meg kell vásárolni?
– A tanuló évfolyamonként legfeljebb két alkalommal vásárolhatja meg kedvezményes áron a tankönyvet. Második alkalommal e jogával csak akkor élhet, ha a tankönyv önhibáján kívül használhatatlanná vált, megsemmisült, elveszett. Az iskolának a tankönyvellátás helyi rendjében kell szabályozni a tanulót terhelő kártérítési felelősséget.
– A terjesztést a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. veszi át. Milyen feladatok kerülnek hozzá, és mik azok, amelyeket továbbra is a mostani terjesztők végezhetnek?
– A Könyvtárellátó (KELLO) országosan egységes, áttekinthető, tanulói szintű tankönyvellátást hoz létre, amely egy magasabb minőségű szolgáltatás keretében az iskolák és a szülők számára számos előnnyel jár (csekkes fizetés, informatikai támogatás az iskolai könyvtárak egységes kezeléséhez). A korábbi terjesztők a logisztikai feladatok ellátásában kapnak szerepet. A megbízást közbeszerzési pályázat útján nyerhetik el.
– Az érdekvédők panaszkodnak arra, hogy kevés időt kaptak, csúsztak a kerettantervek, későn jött ki a tankönyvrendelet, így félő, hogy a szeptemberi tanévkezdésre nem lesz minden kész. Vagy ha kész is lesz, a rohamtempó miatt romolhat a színvonal. Erre milyen megnyugtató választ tud adni?
– Az elmúlt három évben a köznevelés megújítását alaptalan aggodalmak kísérték. Az új kerettantervekhez fejlesztett könyvek engedélyezése időben lezárul, a rendelési határidőt az iskolák számára a tárca meghosszabbította. Az új határidők kijelölésénél figyelembe vette a szakmai szervezetek javaslatait, kellő időt biztosít az iskoláknak, hogy megismerhessék az új könyveket. A kormányzat és a piaci szereplők együttműködésével biztosítható, hogy szeptemberben minden iskolába eljussanak a tankönyvek. A minőségre pedig a tankönyvvé nyilvánítás szigorú rendje nyújt garanciát.