Beszámoló az idei Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai és Könyvtártudományi Szekcióról és a Tanulás- és Tanításmódszertani – Tudástechnológiai Szekcióról
2021 tavaszán kezdetét vette a hazai felsőoktatás idei legnagyobb hallgatói tudományos seregszemléje, a 35. Országos Tudományos Diákköri Konferencia, amelyet az Országos Tudományos Diákköri Tanács 11 kiválasztott intézménnyel közösen bonyolít le. A COVID-helyzetre tekintettel az idén 70 éves tudományos diákköri mozgalom történetében először online formában rendezték meg a több mint 5000 hallgató részvételével zajló, nagyszabású rendezvénysorozatot.
A Nyíregyházi Egyetem adott otthont az OTDK két szekciójának is: a Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai, Könyvtártudományi Szekciónak és a Tanulás- és Tanításmódszertani – Tudástechnológiai Szekciónak, idén online formában.
A Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai, Könyvtártudományi Szekcióban (PPAK) 22 tagozatban, összesen 236 pályamunka érkezett, 275 témavezető segítette a versenyzők munkáját. A versenyen 221 dolgozat bemutatására kerül sor a 22 tagozatban, ahol jelenléti és online formában több mint hatvan zsűritag értékeli a munkákat.
A Tanulás- és Tanításmódszertani – Tudástechnológiai Szekcióban (TTT) 155 dolgozatot adtak be a hallgatók, amelyek közül a versenyen 151-et mutattak be a szekció 21 tagozatában. 21 magyarországi és 5 határon túli intézményből érkeztek dolgozatok.
A megnyitón a program elnöksége, zsűrije, online pedig az érdeklődök követhették nyomon a köszöntőket, előadásokat. Először Vassné prof. dr. habil. Figula Erika, a Nyíregyházi Egyetem rektora, a konferencia ügyvezető elnöke mondott köszöntőt, majd online prof. dr. Szendrő Péter, az OTDT elnöke, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem professzor emeritusa mondta el ünnepi gondolatait. Dr. Kovács Ferenc Nyíregyháza Megyei Jogú Város polgármestere üdvözölte a városba látogató közönséget beszédében, ezt követték prof. dr. Gáspár Mihály, a Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai és Könyvtártudományi Szekció szakmai bizottság elnökének, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Savaria Egyetemi Központ professzor emeritusának ünnepi gondolatai.
Köszöntőt mondott még dr. habil. Kaposi József, a Tanítás- és Tanulásmódszertani – Tudástechnológiai Szekció szakmai bizottságának elnöke, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kar Vitéz János Tanárképző Központ egyetemi docense, valamint dr. habil. Weiszburg Tamás, az OTDT alelnöke, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Kar Földrajz és Földtudományi Intézet Ásványtani Tanszékének egyetemi docense. A megnyitó ünnepség plenáris előadását prof. dr. Pléh Csaba, a Central European University professzora tartotta, Mit tanít a járvány az emberi kapcsolati rugalmasságról? címmel.
A Roska Tamás Tudományos Előadás keretében pedig olyan doktorjelöltek színesítették az előadók palettáját, akik a kutatói életpályán a graduális képzést követő időszak tudományos eredményeinek bemutatásával népszerűsítik a kutatói életpályát. A TTT és a PPAK Szekciók Roska Tamás Tudományos Előadás díjazottjai idén Asztalos Anikó és dr. Hegedűs Roland lettek, akik oklevelet, illetve ezüst emlékplakettet kaptak.
A verseny során a PPAK szekcióban több mint 100, a TTT szekcióban több mint 70 első, második és különdíjat osztottak ki. A zárókonferencián a PPAK szekcióban záróbeszédet mondott prof. dr. habil. Pusztai Gabriella, a TTT szekcióben prof. dr. Szécsi Gábor, az Országos Tudományos Diákköri Tanács alelnökei, valamint a PPAK szekció és a TTT szekció szakmai biztosságának elnökei, prof. dr. Gáspár Mihály és dr. habil. Kaposi József.
A zárókonferencián az OTDK legrangosabb díjait is kihirdették. A Doktoranduszok Országos Szövetsége (DOSZ) idén is két díjat ajánl fel. A díj célja, hogy az adott tudományterületen kiemelkedő fiatal munkáját elismerje, motiváltságát tovább erősítse, ezáltal támogassa a hazai felsőoktatásban és tudományos pályán tevékeny szakemberek utánpótlását.
A DOSZ első felajánlása egy emlékplakett és ingyenes részvételi lehetőség a 25. Tavaszi Szél Konferencián. A díjat a TTT szekcióban Kiss Bernadett (Szegedi Tudományegyetem, Juhász Gyula Tanárképző Kar), a PPAK szekcióban pedig Szendi Attila (Eötvös Loránd Tudományegyetem) kapta.
A második felajánlás a DOSZ Pszichológiai és Neveléstudományi Osztály díja, ami egy ajándékcsomag, valamint ingyenes részvételi lehetőség a VII. Ifjú Pszichológiai és Neveléstudományi Kutatók Országos Konferenciáján. A díjat TTT a szekcióban Pátkai Anna (Eötvös Loránd Tudományegyetem Tanító és Óvóképző Kar), a PPAK szekcióban pedig Pálffy Zsófia (Eötvös Loránd Tudományegyetem) kapta.
A 2005. évi XXVII. OTDK óta a Pro Scientia a verseny 16 szekciójában egy-egy különdíjat ajánl fel, amelyet minden szekcióban annak a versenyzőnek adományoznak, aki az adott tudományterületen az OTDK-n a legkiválóbb, legértékesebb, illetve legreménytelibb eredményt éri el. Ez a különdíj tehát speciális, hiszen – ellentétben az egyes tagozatokban a helyezéseken felül kiosztható különdíjakkal – mindenütt az egész szekció legkiemelkedőbb teljesítményének jutalma. 2019-ben a társaság megalapította a Reménység kitűző különdíjat. A korábbi tárgyjutalommal ellentétben a különdíj 2019-től, a XXXIV. OTDK-tól kezdve minden tagozatban egy valódi smaragddal ékesített, 925 ezrelékes finomságú ezüst kitűző, amely a reménység szimbóluma.
A PPAK szekcióban a Pro Scientia Aranyérmesek különdíja a Reménység kitűző díjat Mátyás Eszter (Pázmány Péter Katolikus Egyetem), a TTT szekcióban pedig Mendrey Zsófia (Eötvös Loránd Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar) kapta.
2021. április 22-én a Föld napját is ünnepeltük. Ennek tiszteletére a Nyíregyházi Egyetem ÖkoEgyetem csoportja mindkét szekciónk résztvevőit felkérte, hogy zöldüljünk egészségesen, és mutassuk meg együtt, hogy mennyit sportolunk. A SPORT challenge program során futottak, kerékpároztak és gyalogoltak az OTDK-versenyzők. A változatos áprilisi időjárás ellenére együtt összesen 111 km-t teljesítettek. A Challenge-ben 100 km után egy fát ültetett el a rendező intézmény a campusán, amely zöldebbé, élhetőbbé teszi a környezetünket.
A konferencia zárómozzanata a rendezői staféta átadása volt. A stafétát a TTT szekcióban dr. habil. Minya Károly, főiskolai tanár, a Nyíregyházi Egyetem rektorhelyettese, a Tanulás- és Tanításmódszertani – Tudástechnológiai Szekció ügyvezető elnöke adta át prof. dr. habil. Szécsi Gábornak, a Pécsi Tudományegyetem dékánjának, aki a 36. OTDK Tanulás- és Tanításmódszertani – Tudástechnológiai Szekció rendező intézményének képviselője. A PPAK szekcióban a stafétát Vassné prof. dr. habil. Figula Erika, a Nyíregyházi Egyetem rektora, a Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai, Könyvtártudományi Szekció ügyvezető elnöke adta át a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara képviseletében dr. habil. Láng András dékánhelyettesnek és prof. dr. Péley Bernadette intézetvezető asszonynak, akik a 36. OTDK Pedagógiai, Pszichológiai, Andragógiai és Könyvtártudományi szekció rendező intézményének képviselői.