– Mi az egyesület legfontosabb célja?
– A 2007-ben létrejött egyesületünk a hátrányos helyzetű csoportok, a jelenlegi és volt állami gondozottak társadalmi esélyegyenlőségének elősegítését, személyiségfejlesztésüket, kulturális, sport és szabadidős tevékenységük előmozdítását, a tehetségkutatást és -gondozást tartja szem előtt. Támogatásban részesítjük az ideiglenes, illetve átmeneti nevelésben élő fiatalokat, koordináljuk a gyermek- és ifjúságvédelmi feladatok megvalósítását. Kiemelten támogatjuk a roma származású fiatalok felzárkóztatását.
– Hogyan valósulnak meg a szabadidős programok?
– 2009-ben pályáztunk közösségépítő programok szervezésére, így jött létre a Szín-Tér tehetségkutató versenysorozat, amellyel lehetőséget nyújtunk az állami gondoskodásban élő fiataloknak, hogy szélesebb körben is megmutathassák tehetségüket táncban, énekben vagy prózában. A rendezvénysorozatra szintén 800 ezer forint támogatást nyertünk a 2012-2013. tanévben megrendezendő művészeti versenyek támogatása című pályázaton.
Tavaly ünnepelte jubileumát a Maugli Kupa, amelynek ötlete még az egyesületünk elődjétől, a Maugli Önsegítő Klubtól származott. Az akkori kortárs segítőkkel szabadidős programokat, előadásokat szerveztünk a fiataloknak, emellett elindult a futball bajnokság, amely megyei szintű verseny lett. A Bihari Állami Gondozottak Egyesülete, a BAGE immár hatodik éve szervezi meg a körmérkőzéses kupát, amelyhez minden évben kaptunk városi és megyei támogatást. Nem kell fizetnünk a pályahasználatáért a debreceni egyetemnek, ez is óriási segítség.
A pályázaton elnyert támogatás 75 százaléka nyereményekre és azok illetékére fog elmenni. Az átadott ajándékutalványokból sportfelszereléseket vásárolhatnak majd a fiatalok. Fontos cél, hogy komoly nyereményeket adjunk a legjobbaknak. Igyekszünk a programokkal kapcsolatos feladatokat „házon belül” megoldani, például az oklevelet és a plakátokat saját magunk készítjük el, a weblapot is mi szerkesztjük, így több pénz jut a díjazásra. Az értékes nyeremények is azt mutatják, van tétje a versenynek, amely az elmúlt évek során presztízst szerzett a megyében.
– Mit lehet tudni az idei bajnokságról?
– Idén a debreceni javítóintézet fiataljai között is szervezünk egy focibajnokságot, a körmérkőzések május 18-án kezdődtek el. A különböző csoportok nyertesei játszanak a döntő napján, amely
június 8-án lesz. Erre a napra meghívjuk vendégként a helyi rendőrkapitányság focicsapatát, valamint egy női futsal csapatot, velük fog gálameccset játszani a javítóintézet „válogatottja”. A „hagyományos” Maugli Kupa a követő hétvégén lesz.
– Hány fiatalt értek el eddig ezzel a programmal?
– Minden évben közel 120 versenyző kerül a Maugli Bajnokságra, amely az egyetemi pályán zajlik. Az egész rendezvény egy nagyszabású program, a foci mellett kézműves foglalkozás, ügyességi játékok, aszfaltrajzverseny és nagy főzés is várja a résztvevőket és a szurkolókat. Majálishangulat van ezen az eseményen, amely nyitott bárki számára, ha szurkolni szeretne a csapatoknak.
– Milyen eredmények születtek a korábbi versenyeken?
– Eddig három alkalommal is Komádi és Berettyóújfalu csapata hozta el a vándordíjat, nem csoda, igazán kiugró tehetségek fociznak ott, a helyi sportklub felfigyelt már több játékosra. Tavaly fordulópont következett be, a debreceni Reménysugár Otthon játékosai lettek az elsők.
– Mit jelent a fiataloknak a bajnokság?
– Aki versenyszerűen sportol, az élet más területén is jobban teljesít, kitartóbb lesz a tanulásban. A siker ösztönzi őket, látják hogy van lehetőségük kitörni, van kézzelfogható céljuk. Ezek a fiatalok nagyon sokat készülnek a bajnokságra, mert van tétje, különösen most, hogy tavaly új nyertest köszönthettünk.