Átadták a 2022-es Rátz Tanár Úr Életműdíjakat
2022. december 12-én 22. alkalommal adták át a természettudományos tárgyakat oktató pedagógusoknak járó Rátz Tanár Úr Életműdíjat. A 2022-es évtől kezdődően a díjazott tanárok fejenként 2 millió forinttal járó elismerést vehettek át a Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében. Az Alapítvány a Magyar Természettudományos Oktatásért több mint két évtizede dolgozik azért, hogy évről évre megtalálja és elismerje a kiemelkedő tehetségű pedagógusokat. A díjat 2022-ben újabb nyolc tanár kaphatta meg. Az elismeréseket a díjat alapító cégek elnökei adták át.
2000-ben három nagyvállalat, az Ericsson Magyarország, a Graphisoft és a Richter Gedeon közösen hozta létre a Magyar Természettudományos Oktatásért Alapítványt. Az alapítvány kuratóriuma minden évben meghirdeti a Rátz Tanár Úr Életműdíjat, amelynek díjazottjai azok a középiskolai és általános iskolai tanárok, akik az alapítók tevékenységi köréhez szorosan kapcsolódó magyarországi matematika-, fizika-, kémia-, valamint biológiaoktatás területén kimagasló szerepet töltenek be a tantárgyak népszerűsítésében és tehetséggondozásban. A 2022-től 2 millió forintos életműdíjat évente két-két matematika, fizika, kémia és biológia szakos tanárnak ítélik oda. 2022 decemberéig összesen 168 pedagógust díjaztak.
A Magyar Tudományos Akadémia dísztermében megrendezett díjátadót a Weiner Leó Katolikus Zeneiskola és Zeneművészeti Szakgimnázium növendékei nyitották meg klasszikus zenei feldolgozásokkal. Szily Nóra televíziós műsorvezető volt a díjátadó házigazdája, aki először felkérte a Magyar Természettudományos Oktatásért Alapítvány kuratóriumának elnökét, Prof. dr. Kroó Norbertet, hogy mondja el ünnepi beszédét. Az elnök kiemelte, hogy „ideális tanár az, aki nemcsak jól tanít, de elhivatottan teszi azt. Ez természetesen meglátszik munkáján, éleslátásán, a fiataloknak átadott tudáson, saját és diákjai szorgalmán, eredményein.” Hozzátette: nagyon fontos a hivatástudat ezen a pályán, de ami Rátz László tanár úrra is jellemző volt, az alázatosság és a kísérletezőképesség is, s egy jó tanárnak rendelkeznie kell ezekkel a tulajdonságokkal, sőt fontos, hogy meghatározó neveléstudatukkal segítsék diákjaikat. Mindez pedig a díjazottak kiválasztásának feltétele volt és lesz a jövőben is.
Ezt követően Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. igazgatóságának elnöke mondta el köszöntőjét. Cégük célja az, hogy minél több olyan jó ember kerüljön ki a munkaerőpiacra, akik hasznos munkát tudnak végezni, hiszen „csak a jó erkölcsű emberekkel lehet előrevinni nemcsak egy céget, hanem egy országot is.”
Elsőként Hotziné Pócsi Anikó Judit, a debreceni Tóth Árpád Gimnázium kémiatanára vehette át a díjat, azonban a díjátadást megelőzte – minden díjazott esetében – egy-egy rövid kisfilm, amelyben felszólaltak a pedagógusok egykori vagy aktuális diákjai, akik dicsérő szavakkal illették tanárukat. Majd egy újabb rövid kisfilmet nézhettek meg a jelenlévők, ahol a díjazott pedagógusok meséltek pályakezdésükről, munkamoráljukról és hivatástudatukról. Hotziné Pócsi Anikó Judit tanárnő köszönetképpen a mikrofonhoz lépett, s annyit mondott: „Ez nemcsak az én eredményem, hanem a diákok eredménye is.” A második díjazott Tölgyesné Kovács Katalin volt, a Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium kémiatanára, aki mindig fontosnak tartotta az általa tanított tárgyak aktualitásainak megismertetését.
A biológiatanárok közül díjat vehetett át a Keszthelyi Vajda János Gimnázium biológiatanára, Bertáné Kövesdi Gabriella. A tanárnő elmondta, hogy pályája elején még gyerekorvos szeretett volna lenni, azonban megvilágosodott előtte, hogy valójában nagyon szeretne a gyerekekkel foglalkozni is, oktatni, tanítani, nevelni őket, ezért inkább – mégis kapcsolódva korábbi elhatározásához – a leendő orvostanhallgatókat készíti fel az egyetemi évekre. Hozzátette: „az embernek tulajdonképpen magát kell továbbadnia.”
Díjat vehetett át a budapesti Deák Téri Evangélikus Gimnázium biológiatanára is, Fazakas Andrea, aki elmondta, hogy korábban az újságírás érdekelte igazán, de fontossá vált számára, hogy tudományos alapot biztosítson a diákok számára, hogy ki tudják szűrni a dezinformációt, ami napjainkban nagyon nehéz lehet. Kiemelte, hogy „manapság különösen jól tud esni, hogy egy ilyen díj átvételével megtapasztalhatják az emberek, hogy a tanárpálya megbecsültsége igenis fontos.”
Ezután Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója mondta el ünnepi beszédét Hozzátette: a közoktatás egy nagyon fontos gazdasági kérdés, hiszen „az outputot meghatározza az input minősége”, vagyis az, hogy mennyire felkészültek a középiskolákból az egyetemekre érkező diákok.
A matematika díjazottjainak sorában szerepelt a nagykanizsai Batthyány Lajos Gimnázium matematikatanára, Erdős Gábor. A díj átvétele után kiemelte, hogy a tanórákon kívül vannak plusz dolgok, szakkörök, „és ezektől lehet pörögni, égni, amitől a dolgok izgalmassá és érdekessé válnak” mindenki számára.
Díjat vehetett át a kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium matematikatanára, Varga József. A tanár úr elmondta, hogy nyugdíjas tanár létére nagyon fáj neki azt látni, hogy a diákok nagyon leterheltek, viszont reméli, hogy a jövőben ez változni fog.
Ezt követően Éry Gábor, az Ericson Magyarország Kft. vezérigazgatója mondott beszédet, aki elmondta, úgy tűnik, „felértékelődött a jó tanárok szerepe, hiszen a cégek a tisztánlátó, jó diákokat szeretnék bevonzani magukhoz”, ezért egyre kiemeltebb szerep jut a jó pedagógusoknak.
A fizikatanároknak járó díjat Moróné Tapody Éva, a Szegedi Tömörkény István Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium fizikatanára vehette át, aki a fizikatanítás emblematikus alakja. Beszédében arról beszélt, hogy a legfontosabb pedagógusként nem az, hogy arra figyeljen, miként tudja majd kivitelezni az adott kísérletet, a hangsúly leginkább azon van, hogy örömet szerezzen a diákjainak.
Díjat vehetett át a pécsi PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnázium fizikatanára, Koncz Károly is, aki köszönetképpen kiemelte, hogy tanárnak lenni azért jó, mert a „pedagógusokon múlik az, hogy a diákok megtanulják az alapokat, hogy azt később továbbfejleszthessék.”
Keretes szerkezetbe helyezve az eseményt, a Weiner Leó Katolikus Zeneiskola és Zeneművészeti Szakgimnázium tanulói zenei játékukkal zárták a rendezvényt, majd a résztvevők egy közös fogadáson vehettek részt, ahol a díjazottaknak is gratulálni lehetett.
A 2022-ben díjazottak:
- Erdős Gábor, Batthyány Lajos Gimnázium, Nagykanizsa
- Varga József, Bányai Júlia Gimnázium, Kecskemét
- Koncz Károly, PTE Babits Mihály Gyakorló Gimnázium, Pécs
- Moróné Tapody Éva, Szegedi Tömörkény István Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium, Szeged
- Tölgyesné Kovács Katalin, Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium, Zalaegerszeg
- Hotziné Pócsi Anikó Judit, Tóth Árpád Gimnázium, Debrecen
- Fazakas Andrea, Deák Téri Evangélikus Gimnázium, Budapest
- Bertáné Kövesdi Gabriella, Keszthelyi Vajda János Gimnázium, Keszthely