Olvasási idő: 
12 perc

Arany János-emlékév

Programok országszerte

Összeállította: Földes Zsuzsanna, Purgel zsuzsanna

 

Az emlékévről általában

Az Országgyűlés és a Magyar Tudományos Akadémia a 2017-es évet – neves költőnk születésének 200. évfordulója alkalmából – Arany János-emlékévvé nyilvánította. A 2017. március 2-tól 2018. március 2-ig tartó eseménysorozat Nagyszalontán, a költő szülőhelyén vette kezdetét, az Akadémia kihelyezett ülésével egybekötött ünnepélyes megnyitón köszöntőt mondott Áder János köztársasági elnök, illetve Török Ádám, az MTA főtitkára. 



A programok kiemelt helyszínei a költő életében fontos szerepet játszó városok (Nagyszalonta, Nagykőrös, Budapest és Debrecen), a rendezvények lebonyolításában számos intézmény részt vesz. Emléktúra, kiállítás, koncert, tudományos konferencia, szavalóverseny – színes programkínálattal várják az érdeklődőket, gyermekeket és felnőtteket egyaránt. Az események egy része még szervezés alatt áll, így pontos részleteikről csak később informálódhatunk.



Célkitűzések


 

Prőhle Gergely, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) főigazgatója és az Arany-emlékév védnöki testületének titkára úgy nyilatkozott, hogy a négymilliárd forintos keretből gazdálkodó emlékév fő céljai között szerepel a tudományos munka, a sokszínű kulturális programkínálat és az intézményi fejlesztés is, utóbbi részeként szeretnék megújítani a nagyszalontai Csonkatoronyban található Arany-kiállítást is.

A főigazgató szerint az emlékév jó alkalom arra, hogy segítsen tisztázni, miként lehet a bölcsészettudományt a 21. század elvárásainak megfelelően fejleszteni. Kiemelte a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) kezdeményezését, amely Arany János összes létező költeményét szeretné digitálisan rögzíteni a legkiválóbb előadók tolmácsolásában.

A filológiai kutatások és az irodalomtörténet mellett szeretnének nyitni a kortárs irodalom felé is, eddig a Supka Géza Alapítvány és a Margó Fesztivál állt elő jelentős tervekkel ezen a téren – emelte ki.

A mai közélet számára Arany János szellemi örökségéből a legfontosabb az önreflexió képessége, az erkölcsi integritás, az intenzív és tevékeny hazaszeretet, a közügyekért való odaadás és kötelességtudat – hangsúlyozta Prőhle Gergely, aki szerint „népmozgalomszerűen” országszerte számtalan kezdeményezés indult az Arany-bicentenárium megünneplésére.

A kormány határozatban döntött az Arany János-emlékévet lebonyolító bizottság felállításáról Áder János köztársasági elnök vezetésével. A testület tagja még Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke és Fekete György, az MMA elnöke. Az emlékbizottság feladata egyrészt a tudományos rendezvények megszervezése, másrészt a különböző megemlékezések figyelemmel kísérése és információinak közvetítése.


 

Csorba Csilla, az emlékév múzeumi kurátora elmondta: Arany János hagyatéka az MTA gyűjteménye mellett Nagyszalontán található, ezért nagy eredmény lenne, ha sikerülne megújítani az ottani emlékhelyet és kiállítást, amelynek anyaga restaurálásra szorul és digitalizálásra vár.

Új kiállítást terveznek a geszti Tisza-kastély parkjában álló kerti házban is, ahol Arany János a világosi fegyverletétel utáni bujdosása idején élt. Szerepel az emlékév kezdeményezései között a PIM Arany 200-busz elnevezésű, kistelepüléseket és fesztiválokat is felkereső mozgókiállítása, amely múzeumpedagógiai foglalkozásokat és interaktív tárlatot kínál az érdeklődőknek – fűzte hozzá.

Az emlékév keretében Arany János 30 művéről fognak új fordításokat készíttetni és megjelentetni németül, franciául, lengyelül és szlovákul – mondta el Csorba Csilla. (Forrás: MTI)



Rendezvények

Nagyszalonta

A költő szülővárosa az emlékévnek külön honlapot (arany200.eu) szentelt, amelyen az emlékévvel kapcsolatos, tervezett és már lezajlott programokról található további információ.

Arany-út

Az Arany-út játékos barangolásra hív, amelynek során a költő életében jelentős szerepet játszott helyszíneket kell végiglátogatni 2017. március 2. és 2018. március 2. között – tetszőleges sorrendben. A résztvevők az egyes állomásokon pecsétet kapnak játékfüzetükbe, amely minden helyszínen beszerezhető. A kitöltött, bélyegzőkkel ellátott szelvényeket az utolsó helyszínen kell otthagyni. A feladatot sikerrel teljesítők részt vesznek a 2018. április 11-i sorsoláson, ahol értékes könyvnyereményekre tehetnek szert.

Helyszínek:

  • Nagyszalonta: Arany-porta; Arany János Emlékmúzeum
  • Debrecen: Református Kollégium; Déri Múzeum; Méliusz Juhász Péter Könyvtár
  • Nagykőrös: Arany János Kulturális Központ
  • Budapest: Petőfi Irodalmi Múzeum; Fiumei Úti Sírkert

Arany-porta

Arany János eredeti szülőháza sajnos nem maradt fenn az utókornak, sőt a helyére épített ház sem áll már. Viszont a helyi önkormányzat a megmaradt portára egy tájjellegű épületet építtetett. Az udvarban található kút már Arany idejében is ott volt, s bár természetesen azóta felújították, vizéből még a költő is ivott. 



A Csonkatorony és udvara

Arany János Emlékmúzeum

Az Arany János Emlékmúzeum a nagyszalontaiak által csak „Csonkatoronynak” nevezett műemlék épületben található, amely 1899 augusztusa óta ad helyet a muzeális kiállításnak. A múzeum ma a nagyszalontai önkormányzat kezelésében áll, a kiállítás fejlesztését a Petőfi Irodalmi Múzeum szeretné támogatni az Arany-évre kapott pályázati összegből. 

Az Arany-kiállítás részlete a Csonkatoronyban Nagyszalontán
(fotó: Tóth Zsuzsanna)

Szent Iván-éji fesztivál

A június 23–25. között megrendezendő fesztivál programját az Arany-év jegyében állították össze, a középpontban Toldi Miklós alakjával. A Csonkatorony udvarán lévő Szabadtéri Színpadon Arany János műveinek színpadi változata kel életre. 




Debrecen



Méliusz Juhász Péter Könyvtár

A Méliusz Juhász Péter Könyvtár Helyismereti Gyűjteménye térképes ismertetőfüzetet állított össze az Arany Jánoshoz köthető debreceni emlékhelyekről. Arany 1833 novemberétől 1834 márciusáig a Debreceni Református Kollégium diákja volt, majd egy évnyi kisújszállási segédtanítóskodás után tért vissza Debrecenbe. Tanárai fel is figyeltek kiemelkedő teljesítményére, ám ekkoriban érdeklődése már a művészetek felé fordult, ezért 1836-ban a végbizonyítvány megszerzése nélkül elhagyta a Kollégiumot. 

A könyvtár lehetőséget kínál továbbá az érdeklődőknek egy irodalmi sétára, melynek során – előzetes időpont-egyeztetés után – a Helyismereti Gyűjtemény egy munkatársa végigkalauzolja őket a város Arany Jánoshoz kötődő nevezetes helyszínein.

További információ: goo.gl/FJ6Cm8


Benedek Elek Könyvtár

Kétszáz éve született Arany János – kiállítás
2017. január 20. – december 1.

A kiállítás a Méliusz Juhász Péter Könyvtár fiókkönyvtára szervezésében tekinthető meg az idei év folyamán.



Nagykőrös

Arany János Kulturális Központ

Arany 200 – Arany, a nagykőrösi pedagógus – kiállítás

A szabadságharc bukása után kilenc évig, 1851–1860 között Arany János a nagykőrösi református gimnázium tanára volt. A 2018. március 2-ig megtekinthető, interaktív kiállítás bepillantást ad a korszak oktatási, várostörténeti vonatkozású emlékeibe, Arany és a nagykőrösiek mindennapjaiba. A tárlaton több darab is látható Arany János személyes használati tárgyaiból, kézirataiból.



További programok és információ: korosikultura.hu/arany200-174.html

Budapest

Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM)

Önarckép álarcokban – kiállítás
2017. május 5. – 2018. november 30.

A 2017 májusában megnyíló formabontó kiállítás célja, hogy „megidézze a magyar irodalom egyik legnagyobb klasszikusáról a köztudatban élő képet, és a költő kevésbé ismert arcaival is megismertesse az érdeklődőket”. A hagyományos mellett a digitális technológiákat is alkalmazó tárlat azt igyekszik feltérképezni, hogy a költő miként reagált a modernitás kihívásaira, a korabeli közéleti eseményekre, és hogyan vett részt szövegeivel az irodalmi élet alakulásában. A tárlaton számos képet, használati tárgyat, illetve a kor emblematikus műtárgyait is meg lehet majd tekinteni.

További információ: pim.hu/hu/kiallitasok/elozetes/pim


Magyar Tudományos Akadémia (MTA)

Kapcsos könyv, Akadémiai album, Toldi – képes összeállítás az MTA honlapján

Arany Jánosnak nem csupán munkahelye, hanem több évig otthona is volt a Magyar Tudományos Akadémia Székháza. A honlapon található képes összeállítás az egykori főtitkári lakás fennmaradt tárgyi emlékeit, valamint a költőnek az MTA Könyvtár és Információs Központ Kézirattár és Régi Könyvek Gyűjteményében őrzött néhány kéziratát, illetve az akadémiai tevékenységét felidéző dokumentumokat mutatja be.

További információ: https://goo.gl/jT7kGU


 

Országos Széchényi Könyvtár (OSZK)

„Más csak levelenként kapja a borostyánt...” – Kincsek, kultusz, hatástörténet – kiállítás
2017. április 28. – november 25.

Az OSZK 2017. április végén nyitja meg interaktív Arany János-kiállítását, ahol könyvbemutatók, pódiumbeszélgetések, tárlatvezetések, rendhagyó magyarórák várják a látogatókat. A kiállítás a könyvtár kézirattárának ritkaságaira épül, de célja Arany és kortársai viszonyának, az Arany-recepciónak, valamint a költőt övező kultusznak a bemutatása is. 



Kortárs kéziratok és videointerjúk

Az OSZK az évforduló kapcsán 200 határon inneni és túli kortárs magyar költő Arany János emlékének szentelt kéziratát gyűjti össze, emellett több kortárs költővel videointerjúkat is rögzít Arany költészeti és fordítói hatásáról. E munkák és interjúk egy része megtekinthető lesz a fenti kiállításon.

„Te aranyok Aranya!” –
Arany János-szavalóverseny
2017. október 14. és november 17. között

Az OSZK a Magyartanárok Egyesületével és a Magyar Olvasástársasággal közösen szavalóversenyt hirdet hazai és határon túli felső tagozatos és középiskolás diákok számára. Az iskolai versenyeket követő területi döntőket az ország hét különböző pontján rendezik 2017. október 14. és november 17. között, az országos döntőre pedig november 25-én az Arany János Családi Napok tematikus rendezvény keretében kerül sor.

További információ: www.oszk.hu/arany-janos-szavaloverseny

Az Országos Széchényi Könyvtár rendezvényeiről további információ: www.oszk.hu/arany-janos-emlekev


Könyvajánló

Arany Szalontája – Szalonta Aranya

Az Arany-év nyitónapjának egyik kiemelkedő eseménye volt a könyv bemutatása, melyet a Méry Ratio Kiadó adott ki. Megvalósításában Dánielisz Endre nagyszalontai helytörténész, Faggyas Sándor újságíró és Patócs Júlia, a nagyszalontai Arany János Művelődési Egyesület elnöke vett részt. Faggyas Sándor a szerzők nevében kiemelte: A kötet vállalása, hogy bemutassa, mit jelentett Arany Jánosnak Nagyszalonta, s mit jelent Arany János a mai Nagyszalontának.



Bővebb információ: arany200.eu/konyvbemutato-album-keszult-aranyrol


Arany János balladái Zichy Mihály rajzaival

Különleges kiadvánnyal tiszteleg Arany emléke előtt a könyves szakma: a Kossuth Kiadó, az MTA Könyvtár és Információs Központ, valamint az Országos Széchényi Könyvtár gondozásában látott napvilágot az Arany János-balladák Zichy Mihály által illusztrált, legendás, 1895–1898 között megjelent összeállításának hasonmás kiadása. A könyv Arany János azon 24 balladáját tartalmazza, amelyeket Zichy Mihály érdemesnek talált az illusztrálásra. Az eredetileg négykötetes kiadvány ezúttal egy kötetbe fűzve jelent meg Hitseker Mária szerkesztésében.



További információ: www.oszk.hu/kiadvany/arany-janos-balladai-zichy-mihaly-rajzaival