Author
Photographer

A nyelv ünnepi ruhája

Van-e a nyelvnek ünnepi ruhája? Hogyne lenne, ezt nevezzük emelkedett, igényes nyelvhasználatnak. És nemcsak ünnep idején használatos. Van-e a karácsonynak ünnepi nyelvi ruhája? Természetesen van, s ez a karácsonyi ünnepi nyelvi hagyomány; jórészt népnyelvi hagyomány. Pillantsunk bele!

A karácsony előkészületi ideje az advent, majd következik karácsony vigíliája (előestje), december 24-e, a karácsonyest. E napot hívják még karácsony szombatjának is, szenvedeje estjének, Ádám és Éva napjának. Karácsony másnapja, december 25-e nagykarácsony, majd következik István és János napja: e napon jártak, járnak a regölők köszönteni, ez a már korábban kitalált „összevont” névnapozás ideje is. Az újév napját néhol kiskarácsonynak nevezik, valószínűleg egy korábbi naptári ünnepkeveredés maradványaként. A karácsony és újév közti időszak pedig a karácsonyköz, Szlavóniában karácsonyhét.

Mi minden lehet karácsonyi? A nyelv ebben is árulkodik. Például az ajándék. Ezt egyes helyeken karácsonyfiának mondják, bár a vásárfiát jobban ismerjük. A karácsonyi bárányka agyagból, vattából és színes papírból készített játékbárány, melyet (Szegeden) a karácsonyi köszöntő után kaphatnak meg a gyerekek. Van azután a karácsonyi abrosznak: a karácsony este leterített abrosz a hiedelem szerint különös ereje van. Meg a morzsa: a karácsonytól szilveszterig étkezés után összegyűjtött morzsa (Palócföldön: morzsalék) babonás gyógyításra alkalmas. Zilah környékén karácsonyi butykónak nevezik azt a nagy fatuskót, amellyel ekkor tüzelnek. Tudni kell, hogy a tűznek „beszédkiváltó” szerepe van. Ma is megtapasztalhatjuk őseink örömbeszédét, ha gyertyát gyújtunk. A Luca napján tányérban csíráztatott, karácsonyra már zöldellő búza a karácsonyi búza. A karácsonyi csillagjárás a betlehemezéshez hasonló köszöntő népszokás (kántálás). Arra is figyelmeztetnek: „Késő karácsony után kántálni!” (Akkor kell a segítség, amikor rászorul valaki.)

A karácsony a népi időjóslás és időszámítás szempontjából is kitüntetett alkalom. Ha Katalin kopogós, karácsony locsogós, és fordítva: ha Kati locsog, karácsony kopog. Illetve messzebbre tekintve: fekete karácsony, fehér húsvét és fordítva: meleg karácsony, hideg húsvét. A melegebb idő, a hosszabb nappalok iránti vágy már karácsonykor megfogalmazódik: karácsony után egy kakaslépéssel nyúlik a nap (karácsony után lassanként elkezdenek hosszabbodni a nappalok).

A karácsonyi emelkedett hangulat, a szellemi (s benne a nyelvi) töltekezés egész évre szól – ezért fontosak az ünnepek.