Olvasási idő: 
9 perc
Author

A medence szélétől a medence széléig

Rovatunkban hónapról hónapra olyan fiatal sportolókat szólaltatunk meg, akik az évek során kitartó munkával egyre feljebb és feljebb jutottak választott sportágukban. Spori! című rovatunkban ez alkalommal egy 17 éves lánnyal volt alkalmunk beszélgetni, aki óvodáskora óta úszik a medence szélétől a medence széléig. Mindösszesen 15 éves volt, amikor az országos úszóbajnokságon a 200 méteres gyorsúszást megnyerte, megelőzve többek között Hosszú Katinkát és Verrasztó Evelynt is. 2021 júniusában bekerült az olimpiai úszóválogatottba, később az Újpesti Torna Egylet (UTE) versenyzője lett. Veres Laura úszót – akinek vidámsága és motiváltsága sok örömet tartogat még a későbbiekre nézve – az úszás imádatáról, a hétköznapok nehézségeiről és a leendő terveiről kérdeztük.

Laura ötéves volt, amikor először megtapasztalta az úszás szépségét a Gyulai Várfürdőben. Ahogy mesélte, az óvodai csoportok számára szervezett úszás keretében találkozott a medencével, ahol a későbbi gyulai edzője, Tóth András már akkor nagyon nagy tehetséget látott benne. „Beszélt a szüleimmel, akik támogatták András ötletét, nekem pedig megtetszett az egész, szóval ottragadtam. És persze azóta is imádom” – mondta a fiatal sportoló. Az úszás mellett Laura kipróbálta magát a teniszben, olykor néptáncolni és modern táncolni is eljárt, de megülte a lovat is a lovasiskolában – mégis a víz volt az, ami mindig igazán vonzotta, ahol otthon érezte magát, ahol valóban megélhette a tehetségét. És ez eredményeiben is tükröződik.

Laura korábban a Gyulai Erkel Ferenc Gimnázium és Kollégium tanulója volt (az iskoláról egy korábbi cikkünkben a 2022/8-as lapszámunkban már írtunk), jelenleg az Újpesti Bródy Imre Gimnázium magántanulója. Szerinte az iskolában teljesíteni és sportolóként tartani – és feljebb tornázni – a szintet egyszerre nehéz, de persze mindennek több aspektusa van. Úgy gondolja, ha egy kemény edzésnap után bemenne az iskolába, nem sok minden maradna meg a fejében, ezért inkább ki szokta hagyni azokat a napokat, amikor túl fáradtnak érzi magát. „Ilyen szempontból nagy segítség, hogy magántanuló lehetek, mert nem írják a hiányzásaimat, amiket én sem tudnék számontartani. […] Ha be tudok menni, mert nem vagyok annyira fáradt, akkor viszont szerzek jegyet, amivel le tudnak félévkor és év végén zárni a tanárok, és nem kell külön osztályozóvizsgákat tennem” – mesélte. Hozzátette, gyakran érzi, hogy nem olyan szorgalmas a tanulás terén, ezért sokszor presszionálja magát, hogy bemenjen az iskolába, és ott szerezzen motivációt a tanuláshoz. Többségében egyébként szeret az iskolapadban ülni, de amikor teheti, akkor a rekreációra is szán időt.

„Az Erkelben nagyon megértőek voltak a pedagógusaim. Tudták, hogy a tanulás mellett élsportoló is vagyok, amire mindig tekintettel voltak” – magyarázta. Elmondása szerint a gimnázium első éveiben a világjárvány miatt a digitális munkarend sokat segített neki, hiszen nem kellett az iskolába utazgatnia, a kemény edzések után – hiszen akkoriban volt az Európa-bajnokság – le tudott ülni otthon, meghallgathatta az órákat, majd pihenhetett. Pesti iskolájában ugyan nem mindig örülnek, ha nem jelenik meg az órákon, mégis elnézőek vele. Az olimpiai kvalifikáció is ez idő tájt zajlott. Laura kiváltképp örült, hogy bekerült a keretbe, ahogy mesélte, „fantasztikus élmény volt kint lenni a válogatottal, és képviselni az országot. Elképesztő volt elmenni azok mellett a sportolók mellett, akiket egészen addig csak a tévében láttam.”

A fiatal sportoló kiemelte azt is, hogy Kapás Boglárka úszót tartja a példaképének. Már két éve együtt edzenek, s nap nap után láthatja edzésmunkáját, ami hatalmas motivációt ad neki. „Abszolút inspiratív személy, és látni, ahogy küzd, az számomra nagyon-nagyon sokat jelent” – magyarázta Laura.

Manapság főként edzéssel tarkítottak a napjai. Egy nap két úszóedzése, valamint még aznap egy erőnléti edzése is van. Reggel hatkor kezdődik a reggeli edzése, ezért hamarabb kel, mint a Nap. Hattól nyolcig tart a reggeli edzés, majd azt követően még egyórás kondiedzést is beiktat, ezért általában a harmadik órára érkezik meg az iskolába. Többségében végigüli az óráit, és azután megy csak haza a kollégiumba, majd este újra vissza a medencébe. Napjai láthatóan elég feszesek, sok energiát igényelnek, ezért van, amikor azt érzi, hogy némiképp kifáradt. Amikor több kilométert kell leúszni, azt elég monotonnak éli meg, elég egysíkúak az ilyen pillanatok, de – ahogy fogalmazott – szerencsére nagyon jó a csapatmorál, és mindig jókedv uralkodik a többieken is, akiktől tud inspirálódni.

Laurának egyébként nagy ambíciója van a továbbtanulásra, ugyanis – bár még csak 11. osztályos tanuló – több olyan szakma is tetszik neki, amivel szívesen foglalkozna – akár a sportkarrierén kívül. „Ha továbbtanulok, mindenképpen szeretnék a sport körül maradni, de edző biztos nem lennék. Ha mégis ebbe az irányba fordulna az utam, akkor inkább a kisebbeket tanítanám. Nagyon tetszik a pszichológia vagy a dietetika – valószínűleg ez a kettő lesz a befutó valamilyen formában” – mesélte lelkesedve.

A fiatal úszó ugyan a Gyulai Várfürdő színeiben kezdett el úszni, de régóta dédelgetett álma volt, hogy az UTE‑be igazoljon. Viszont amikor váltott, nem a csapat volt az elsődleges, hanem leginkább a számára legjobb edző kiválasztására koncentrált. Így esett a választása Virth Balázs úszóedzőre, és mivel Virth az Újpest edzője, egyértelmű volt, hogy oda igazol át a fiatal sportoló. Érdekes, hogy az úszásban szintén jelen van a csapatmorál, ami annyiban eltér a csapatsportoktól, hogy az embernek egyedül kell teljesítenie a versenyeken, azonban az edzéseken – ahogy Laura fogalmazott – elképesztően sokat segít az a tudat, hogy egy csapat részeként, egy csapatért úszik. „Egy csapat nagyon sokat számít az egyéni sportban is. Lelket öntenek az emberbe a többiek.”

Számos interjúban számoltak be sportolók arról, hogy valamilyen magánéleti helyzetben nem tudtak úgy helytállni, ahogyan szerettek volna, és olyannyira csalódottá váltak, hogy nehezen tudtak teljesíteni, vagyis kihatással volt a teljesítményükre. Laura szerencsére még nem élt át különösebb megrázkódtatást, ahogy mondta, még ráérnek az ilyen dolgok az életében, elvégre még nagyon fiatal, de mindenesetre figyeli a környezetét, és ahogyan tudja, felkészíti magát az ilyen eshetőségekre is. „Vannak persze nekem is rossz napjaim. Akkor nem szoktam hatalmas vigyorral lesétálni az uszodába, de ezeket a pillanatokat szerencsére észre szokta venni az edzőm. Tudja jól, hogy a suli mellett nehéz itt is, ott is mindig százszázalékosnak lenni. Ilyenkor el szokta mondani, hogy megérti, ha valami nincs rendben, vagy éppen fáradt vagyok, de amikor csak tudom, hozzam ki magamból a legjobbat, mert csakis úgy lehet fejlődni.” Laura elmondta, hogy vannak esetek, ahol az edző az ember pszichológusa is. Bár ő maga jár terápiára, mert a testi mellett fontosnak tartja a lelki egészségét is, mégis edzőjével tudnak olyan problémákról beszélni, amiket Virth Balázs már megtapasztalt. Virth ugyanis több éve Kapás Boglárka edzője is, akihez Veres Laurát előszeretettel hasonlítja, mert a két úszónő személyiségében igen hasonló – legalábbis Laura elmondása szerint mindenképpen –, hiszen mindkettejük tűrőképessége nagyon magasan van, addig edzenek, amíg bírnak. „Nagyon jól szokott esni, amikor Bogihoz hasonlít engem Balázs, mert – ahogy mondtam – ő az egyik legnagyobb példaképem.”

A fiatal úszó áprilisban részt vesz az országos bajnokságon, ahol szeretné kihozni magából a maximumot, mert ott dől el, hogy bekerül-e a nyári világbajnoki keretbe vagy sem. Szerinte ez nem a legizgalmasabb év lesz számára – persze a világbajnokságot leszámítva –, mert 2023 többségében inkább a felkészülésről, az edzésről és a fejlődésről fog szólni. Ugyanakkor a távolabbi jövőre vonatkozó tervei igen izgalmasnak ígérkeznek, hiszen már kapott megkereséseket amerikai egyetemektől. Persze még nem döntött arról, hogy elutazik-e az Államokba, vagy itthon marad. „Szívem szerint, ha mennem kellene, akkor az edzőmet mindenképpen magammal vinném. Persze addig még van másfél évem, de igyekszem a legjobb döntést meg­hozni” – mondta Laura.