A Béri Balogh Ádám középiskolai ösztöndíj célja, hogy a tanulók érdeklődését a honvédelmi tevékenységek felé orientálja. A pályázatra olyan nappali tagozatos középiskolások jelentkezhetnek, akik tanulnak katonai alapismeretek tantárgyat, a tanulmányi eredményük 4,5-nél magasabb, példás magaviseletűek és testnevelésből legalább „jó” érdemjegyet szereztek. A nyertesek tíz hónapon át a köztisztviselői illetményalap 33 százalékának a személyijövedelemadó-előleggel növelt összegét kapják.
Mihalik Bianka immár másodszor nyerte el az ösztöndíjat, ő a várpalotai Faller Jenő Szakképző Iskola 11. évfolyamos diákja, kollégista, családja Pusztavámon lakik.
– Miért választottad a katonai szakterületet?
– Mindig is a fiús dolgok érdekeltek és szerettem a kihívásokat. Bár van egy nővérem, de inkább fiúkkal barátkozom. Két hónapja kezdtem el bokszolni.
– A katonai alapismeretek fakultáción kell valamilyen plusz fizikai, erőnléti teljesítményt nyújtani?
– A belépéskor nem kellett, de itt már egészen más a testnevelésóra, mint az általános iskolában vagy a szakiskola többi szakterületén, az informatikusoknál, a kereskedelmiseknél. Több olyan feladatot kapunk, ami az állóképességünket erősíti, ilyen például a felülés, a fekvőtámasz. Két alkalommal is eltölthettem egy hetet Tatán a katonai táborban. Ott mindent megcsináltunk a gyakorlatban, amit addig tanultunk, ugyanazt az edzést kellett teljesítenünk, mint a katonáknak. Ezenkívül alkalmazhattuk a túlélési technikákat, menedéket építettünk, megtanultunk tüzet csiholni és vizet nyerni. Kipróbálhattuk a harcjárműveket is.
– Melyek az elméleti oktatás legérdekesebb részei?
– Tanulunk tereptant, harcászatot, és megismerjük a NATO működését. A tanulás is jól megy, már kétszer kaptam jó teljesítményemért ajándékot a Bakony Harckiképző Központtól, és nagyon büszke vagyok, mert egy alkalommal a katonák előtt adták át a Honvédelmi Napon.
– Milyen területen szeretnél dolgozni?
– Repülni szeretnék, bár még utasszállítón sem ültem, álmom, hogy vadászpilóta legyek. Nem tudok róla, hogy nők szolgálnak-e vadászrepülőn, de én azt tervezem, hogy Szolnokra, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Katonai Repülő Tanszékére jelentkezem. Ha sikerül a legjobbak között végeznem, akkor Kanadában folytathatom tanulmányaimat. Viszont itthon szeretnék dolgozni, mert úgy gondolom, egy katona feladata az, hogy otthon védje a hazáját, igaz, misszióban, békefenntartóként is a hazámat szolgálom.
A Lippai Balázs esélyegyenlőséget elősegítő ösztöndíj elsősorban a hátrányos helyzetű, vagy magukat roma származásúnak valló tanulóknak kíván segítséget nyújtani. A 2012-ben indult programra olyan diákok, illetve felsőfokú intézmények hallgatói is jelentkezhetnek, akik a katonai alapismeretek szabadon választott érettségi tantárgyat tanulják, vagy felvették a honvédelmi ismeretek tantárgyat. Az ösztöndíjat 3,00 feletti tanulmányi eredményt elérő, jó magaviseletű tanuló nyerheti el féléves időtartamra. Az ösztöndíj havonta a kormánytisztviselői illetményalap 25 százalékának személyijövedelemadó-előleggel megnövelt összege.
Tóth Andrea Erzsébet harmadik alkalommal pályázott sikeresen. A talpraesett, kedves lány Baktalórántházán a Vay Ádám Gimnázium, Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium 12. osztályos tanulója, a gimnázium katonai alapismeretek fakultációjára jár.
– Még ma is felkapja a fejét az ember, ha azt hallja, hogy egy lány katonának készül. Mi motivált arra, hogy ezt a területet válaszd?
– Mindig is vonzott az egyenruha, talán azért, mert apukám önkéntes tűzoltó. Tehát nem véletlen, hogy ebbe az iskolába jelentkeztem. Demecseren lakunk, onnan járok be minden nap. Egyébként az osztályban nem egyedül vagyok lány, heten vagyunk, és tizenhárom fiú tanul velünk.
– Belügyi-rendészeti fakultáció is van az iskolában, miért a katonai osztályba vágytál?
– Úgy tűnik, ezen a területen jobban el lehet helyezkedni. Én a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen szeretnék továbbtanulni, de ha az nem sikerül, szerződéses katonának állok. Ha valaki megfelel az ehhez szükséges feltételeknek, akkor öt évig biztos munkája van.
– Mivel foglalkoznál legszívesebben?
– Mentőtiszt vagy ápoló szeretnék lenni, mert a katonai feladatok mellett az egészségügy is érdekel.
– Gondolom, egy lánytól is elvárják, hogy sportos, jó erőben lévő legyen?
– Igen, a katonai alapismereteknek nem csak elméleti része van, minden második héten erőnléti felkészítés folyik. Egyébként pedig négy éve focizom.
– Egy katona a hazát védi. Belegondoltál abba, hogy ez a feladat mi mindent jelenthet a mindennapokban?
– Igen, sőt nagyon szívesen mennék külszolgálatra a békefenntartók közé.
– Harmadszor nyerted el az ösztöndíjat, szerinted miért?
– Az átlagom négyes feletti, és megfelelek az egyéb szempontoknak is: hátrányos helyzetű vagyok, nevelőszülőknél élek, talán ezért.