Az utóbbi évtizedekben beléptünk abba a korba, amikor az emberi tevékenységnek a Föld ökoszisztémáira gyakorolt hatása beláthatatlan következményekkel járhat, amennyiben nem teszünk komoly lépéseket a negatív hatások csökkentésének érdekében. Az 1980‑as években megjelent fenntartható fejlődés (sustainable development) – mára már bevett – fogalmának lényege, hogy globalizált társadalmunknak az önfenntartó rendszerek ösztönzése révén kell fenntartania a természetes rendszerek és források összességét. A növekedés új értelmezése és a globális fenntarthatóságon alapuló innováció révén a fő cél a Föld meglévő értékeinek megóvása, valamint rugalmasságunk erősítése.
Mindezek a gondolatok az utóbbi időben komoly teret nyertek a köznevelésben is. A fenntarthatóságra nevelés, amely ma az egyik legfontosabb és legösszetettebb kérdés, egyre fontosabb része az iskolai tananyagnak. Az óvodai és iskolai nevelésnek fontos feladata a környezettudatos szemléletformálás. Az intézményeknek törekednie kell arra, hogy diákjaik minden tanórán és programon olyan ismereteket szerezzenek, amelyekkel hatékonyabban tudják keresni és kutatni a természetben tapasztalt jelenségek okait, összefüggéseit. Így tudnak egységes egészként tekinteni a környezetükre és benne az emberre, majd így válhatnak tudatos, felelősen fogyasztó, a természetet óvó felnőtté.
A Zöld Föld tankönyv és munkafüzet
A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány nevelési-oktatási programjához kapcsolódó Zöld Föld tankönyv és munkafüzet célja, hogy a diákok életközeli témákon és példákon keresztül, életkoruknak megfelelő módon ismerkedhessenek meg a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos legégetőbb kérdésekkel. Az Alapítvány fontos feladatának tekinti, hogy riogatás helyett az összefüggéseket mutassuk be a diákoknak, annak érdekében, hogy egy rendszerszemléletet biztosítva ráébresszük őket az egyéni felelősség szerepére és a szerteágazó cselekvési lehetőségeikre.
Az Oktatási Hivatal szakértői és szerzői által összeállított tankönyv, amely az Alapítvány támogatásával készült, megfelel mind a Nemzeti alaptantervnek, mind pedig a Fenntarthatóság kerettanterv a 9–10. gimnáziumi évfolyam számára című kerettantervnek, így könnyen beépíthető a középiskolai oktatásba. Az alkotószerkesztők – Czippán Katalin, Demeter József, Papp Ágnes – és a szerzői gárda munkájának köszönhetően az anyag szakmailag hiteles, ugyanakkor játékos megközelítésben kelti fel és tartja ébren a fiatal gimnazista korosztály érdeklődését. Az összesen 7 fejezetből álló könyv és a hozzá kapcsolódó munkafüzet tisztázza a fenntartható fejlődés fogalmát, és olyan fontos, életközeli problémákon keresztül ismerteti meg a tanulókat a természetmegőrzés lehetséges módszereivel, mint például a közlekedés környezetterhelési mutatói vagy a divatipar káros hatásai.
A Kék Bolygó Alapítvány akkreditált pedagógus-továbbképzése
A tankönyv oktatását egy 30 órás akkreditált pedagógus-továbbképzéssel támogatja a Kék Bolygó Alapítvány. A Folyamatba ágyazott felkészítés a Zöld Föld nevelési-oktatási program iskolai alkalmazására címet viselő továbbképzési program 2021 szeptemberében indult. A továbbképzések maximum 20 fős csoportokban zajlanak.
További információ a továbbképzésről és a jelentkezési lehetőségről: https://kekbolygoalapitvany.hu/oktatas/zold-fold-tankonyv-es-nevelesi-oktatasi-program
A tankönyv oktatását a 30 órás akkreditált pedagógusképzés elvégzése nélkül elsősorban a természettudományos tárgyak oktatóinak ajánlják, de nem kizáró ok más végzettség sem.
A fenntarthatósági tankönyv és a hozzá tartozó munkafüzet, valamint tanári kézikönyv letölthető az Oktatási Hivatal Tankönyvkatalógusáról, valamint a KELLO Tankönyvcentrum felületéről is megrendelhető a normál tankönyvrendelés keretében. A munkafüzet ára 767 Ft, a tankönyv ára pedig 1274 Ft. A tankönyvhöz és munkafüzethez egy e-learning tananyag is készül, ami a 2022. szeptemberi tanévkezdésre lesz elérhető. A tankönyvet egy diákoknak szóló mobilapplikáció is támogatja, ez 2021 októberében válik letölthetővé.
Tankönyv és tanári kézikönyv: https://www.tankonyvkatalogus.hu/site/kiadvany/OH-FNT910TA
Munkafüzet: https://www.tankonyvkatalogus.hu/site/kiadvany/OH-FNT910MA