Abstract
Tartalmi összefoglaló
Lektűr és gyerekirodalom fogalmának viszonya annyival komplexebb, amennyivel a gyerekirodalom elkülönböződik az irodalomtól: a gyerek előtagból következő differenciák sajátos műfaji meghatározottságokat jelentenek. Ennek megfelelően a „lektűr a gyerekirodalomban” alappremissza helyett sokkal inkább a „lektűr és gyerekirodalom” kopuláció elméleti és gyakorlati következményeit szükséges megvilágítani.
A dolgozat áttekinti a hagyományosan lektűrként olvasott műfajokat, illetve azok gyerekirodalmi változatait (leágazásait). Ez utóbbiak éppen a célközönség mindenkori életkorának pszichopedagógiai jellemzőiben meghatározottak – és nem kis részben a kiadói marketingstratégiák alakítják. Többféle értelemben is lektűrök tehát: műfaji kódjaikat tekintve is és genealógiájukat illetően is.
A gyereklektűr vizsgálatának teljességéhez szükséges azon műfajoknak, műfajkategóriáknak a feltérképezése, amelyek a gyerekirodalom sajátjai. Egyrészt ezek az életkori meghatározottságból adódó preferált tematikai sokszínűséget képezik le. Másrészt kép és szöveg viszonyát gondolják újra.
További feladatként feldolgozásra vár (akár esszenciálisan vagy konvencionálisan meghatározottnak, akár teleológiájában definiáltnak tekintjük a lektűrt), a felnőtt és gyerek kettős kódolásnak megfelelően, a kiadói stratégiák mentén a lektűrré válás és lektűrteremtés – nevezzük lektűrizálódásnak – folyamata.